S koncem léta se blíží potemnělé podzimní počasí, které s sebou přináší chladné noci, spoustu deště a chřipkové období. Naše pleť je vysušená, rty popraskané a pokožka náchylnější k podráždění. Navíc většině z nás najednou přirozeně chybí energie a motivace, rýma je na denním pořádku a někteří lidé se častěji necítí ve své kůži. Těmto pocitům a častým onemocněním se však se správnou přípravou dá jednoduše předejít. Dodat tělu co potřebuje nyní můžete s pomocí množství suplementů – zjistěte, které se vám budou speciálně hodit do začátků sychravého počasí.

Na posílení imunity

Náš imunitní systém během podzimu dostává pořádně zabrat. Toto roční období je s návratem do školních lavic a zpět do práce po letních dovolených jedním z nejrušnějších. Jsme ve stresu a kvůli nevyzpytatelnému počasí je snazší prochladnout. Lidé se opět scházejí místo venku na slunci v uzavřených prostorách, které šíření bakterií jen napomůže, a tak není divu, že jsme neustále nachlazení.

Podle doktora Paula Dell'Aquily je jedním z klíčů k dobré imunitě zdraví střev. Na první dobrou nemyslitelná souvislost, pochopíte ji však až s informací, že 80 % imunitního systému se nachází právě v trávicím traktu. Vedle multivitaminových doplňků stravy proto doktor Dell'Aquila doporučuje denně užívat i probiotika s nejméně 1 miliardou živých mikroorganismů.

Nezapomínejte však ani na vitamin C, jež může pomoci zmírnit příznaky nachlazení a chřipky. Doporučenou denní dávkou je 200 mg. Protizánětlivé účinky má však například i zázvor, který je známý pro zmírňování příznaků běžného nachlazení nebo zimní chřipky. Užívat ho preventivně pro podporu obranyschopnosti můžete ve formě mletého prášku.

Pro boj s únavou

„Podzimní ubývání denního světla snižuje nejen hladinu vitaminu D, ale také hladinu melatoninu. Příliš málo melatoninu může narušit váš spánkový cyklus a nakonec vést k únavě,“ říká Dell'Aquila. Bojovat proti únavě doporučuje hlavně vyváženým jídelníčkem, mimo toho ale připomíná užívat koenzym Q10, výtažek z listů gingko biloba a arginin (konzultujte se svým praktickým lékařem).

Další důležitou ingrediencí pro boj s únavou je hořčík, který uvolňuje svaly a celkové napětí v těle, díky čemuž můžete v noci hluboce spát, takže jste ráno odpočatější a přes den máte více energie. Jak již bylo řečeno, doplňovat bychom měli i vitamin D, který během podzimních a zimních dní nezískáváme přirozenou cestou přímo ze slunce.

Abychom stále zářili

Omega 3 mastné kyseliny jsou důležitou součástí takzvaných zdravých tuků, které pomáhají pokožce udržet si vlhkost a vypadat hladší a plnější. Tedy vylepšují její pružnost a mladistvost. V zimě tento doplněk stravy, který je vhodný využívat celoročně, doplňte navíc o kolagen. Složku, která je přímo potřebná nejen pro naše kosti a kůži, ale i vlasy a nehty, jež mají během studených měsíců tendenci častěji vypadávat a lámat se.

Pokud máte na podzim navíc problém s atopickým ekzémem nebo tvorbou akné, bude se vám hodit přidat do jídelníčku i kapsli zinku. Zinek je jednou z minerálních látek, které pomáhají při léčbě problematické aknózní pleti a napomáhají hojení skvrn zevnitř. Pomáhá při budování imunitního systému a podporuje přirozené léčebné schopnosti organismu.

Pro stále dobrou náladu

Podzim s sebou přináší i takzvanou „seasonal depression“, jež pociťuje mnoho lidí po celém světě. Výkyvy nálad mohou být způsobené sychravým počasím a na seznamu viníků je pravděpodobně opět i nedostatek slunečního záření, což má za následek nižší hladinu vitaminu D, který ovlivňuje funkci serotoninu, jenž je klíčový pro regulaci nálady.

Kromě vitaminu D doporučuje americký doktor Dell'Aquila všem, kteří neužívají antidepresiva, také sloučeninu 5-HTP. Pomáhá zvyšovat hladinu serotoninu. Důležitý je také B-komplex, protože vitaminy skupiny B pomáhají v našem těle produkovat neurotransmitery, které v našem těle slouží k přenášení vzruchů. Před kombinováním všech zmíněných doplňků stravy se vždy poraďte se svým lékařem.

Související články