Až 90 % vjemů okolního světa registrujeme zrakem, už z toho důvodu je důležité o oči pečovat. Nejen když se objeví problém, ale preventivně. Věděli jste, že žádný jiný orgán nemá tak malou ochranu před vnějším prostředím? Přitom stačí drobnosti a vaše oči vám budou neskonale vděčné.

Důležitost pitného režimu v podzimních měsících

Na podzim přirozeně klesá naše pocitová potřeba pít. Je zima a mokro, zkrátka nemáme takovou žízeň. Pokud si najednou všímáte nadměrného pálení a slzení očí, pak je to proto, že nemají potřebnou vlhkost. Může dojít i k rozmazanému vidění a bolestem hlavy. Co z toho plyne? Že na pitný režim je třeba dbát v každém ročním období. „Dehydratace je také jednou z příčin syndromu suchého oka, kdy je porušen slzný film, který chrání oči před vnějším prostředím. Voda je totiž významnou součástí nejen slz, které oči průběžně promývají, ale také ochranného filmu, který oči trvale pokrývá,“ vysvětluje nutriční terapeutka a antropoložka Mgr. Jitka Tomešová s tím, že na pití jsou nejvhodnější přírodní minerální, pramenité nebo kojenecké vody. Vhodné jsou také neslazené čaje.

Hodiny práce na počítači

Oko je choulostivý orgán. Poškodit jej kromě vnějších vlivů mohou i léky nebo nemoci jako cukrovka, vysoký tlak či deprese, jak podotýká oční lékař MUDr. Pavel Sušický. Ještě větší nešvar je však naše neustálé zírání do obrazovek. „Hodiny strávené u počítače výrazně omezují spontánní mrkání, víčka pak špatně fungují coby stěrače, neroztírají slzy po celé rohovce a ta osychá. Proto se říká syndrom suchého oka,” varuje lékař. Někdy se v souvislosti s tím používá i termín ”kancelářské oko”.

Další problém je, že při koukání do monitoru a do mobilu oči nadmíru dlouho používáme na blízko, čímž se zatěžují a opotřebovávají. Naopak při koukání na dálku odpočívají. Řešením je snaha používat digitální zařízení co nejméně, což pro mnoho z nás není ani pracovně možné. Dělejte si alespoň pauzy každou půlhodinu. Protáhněte se, udělejte si pár kroků – za to vám poděkuje celé tělo – a běžte se podívat z okna, třeba na ten strom v dáli.

Přetopená místnost

Ačkoliv je příjemné udržovat doma teplo, přehánět byste to neměli. Když k tomu připočteme časté přechody z tepla do zimy a chladné větrné počasí, výsledkem jsou suché, unavené a podrážděné oči. Ideální doporučená teplota v místnosti v zimních měsících je cca mezi 18 až 22 stupni Celsia. Zároveň se snažte udržet doma vlhký vzduch. Optimální vlhkost je podle Pavla Sušického v rozmezí 50 až 60 %.

Zdroj: iGlanc.cz, nutriční terapeutka a antropoložka Mgr. Jitka Tomešová, oční lékař MUDr. Pavel Sušický