Když přijde zima, naše tělo reaguje na temnější dny a kratší dobu slunečního svitu – a jako by nás samo vedlo k tomu, abychom více odpočívali a načerpali novou energii. Mnoho z nás se cítí více unavených a vnímá potřebu relaxovat a vypnout. Tělo přirozeně reaguje na nedostatek světla, což nás může vést k tomu, že toužíme po delším a kvalitnějším spánku, podobně jako bychom se připravovali na „zimní spánek“. Zastavte se proto na chvíli a čas před spaním využijte důmyslně, abyste se vyspali doslova do růžova.

Proč je spánek v zimě důležitý?

Spánek má důležitou funkci nejen pro regeneraci těla, ale i pro imunitu a duševní pohodu. Právě v zimě je navíc nezbytný pro obnovu buněk, udržení vysoké odolnosti vůči nemocem a zvládání sezónního stresu. Nedostatek spánku může naproti tomu vést k rychlejšímu oslabení imunitního systému, náladovosti a dokonce i ke zvýšenému riziku vzniku sezónní deprese. Kvalitní a dostatečný spánek jednoduše pomáhá tělu adaptovat se na nedostatek přirozeného světla během zimních měsíců a chladnější podmínky. Podle výzkumů se navíc, právě kvůli úbytku slunečního světla, zvyšuje v našem těle hladina melatoninu – hormonu, který reguluje cykly spánku a bdění. I proto podle vědců naše tělo v zimním období přirozeně vyžaduje asi o hodinu spánku navíc.

Večerní rutina jako klíč k dokonalému zimnímu spánku

Kvalitní spánek začíná už dávno předtím, než se uložíme do postele pod hromadu dek a přikrývek. Vytvoření si kvalitní večerní rutiny je tak příležitostí pro zpomalení, pomáhá nám najít rovnováhu a nechat denní stres postupně odeznít. Díky malým, příjemným rituálům navíc dokážeme tělo i mysl naladit na klidnou noc a zajistit, že se opravdu dobře vyspíme a spánek bude o to více efektivní.

Eliminace modrého světla

Zásadním krokem pro zlepšení vašeho spánku je snaha o maximální eliminaci modrého světla alespoň na hodinu až dvě před odchodem do postele. Modré světlo, vyzařované hlavně z elektronických zařízení, totiž může narušovat právě produkci melatoninu, který však ke kvalitnímu spánku nutně potřebujeme. Zapomeňte proto na večerní binge watching vašeho oblíbeného seriálu a televizi raději přesuňte z ložnic zpět do obývacích pokojů. To samé by mělo platit i pro checkování sociálních sítí na mobilu nebo notebooku. Pokud jsou pro vás toto však naprosto nesplnitelné cíle, investujte alespoň do brýlí proti modrému světlu.

Jóga a pilates před spaním

Jemný pohyb před spaním vašemu tělu nijak neublíží, právě naopak. Pomalé pilates posilovací cviky na večer vaše tělo příjemně unaví, klidné protahovací jógové ásany ho zase uvolní a připraví na hlubší spánek. Cviky jako pozice dítěte, kobry nebo kočky pomáhají snižovat svalové napětí a aktivují dýchání, které zklidňuje mysl. Pravidelné lehké protažení navíc uvolňuje stres nahromaděný během dne a pomáhá tělu i mysli přejít do klidového režimu, což usnadňuje rychlé usínání i lepší kvalitu spánku. Tento jednoduchý večerní rituál může zlepšit regeneraci i pocit odpočinku po ránu.

Solné lampy

Solné lampy vyrobené z himalájské soli mohou příjemně ovlivnit atmosféru ložnice a podpořit tak kvalitnější spánek. Mírně růžové nebo oranžové světlo, které vyzařují, je velmi jemné a nezasahuje do přirozeného cirkadiánního rytmu, na rozdíl třeba právě od světla modrého. Solné lampy se navíc hojně využívají v alternativní medicíně, jelikož mají pomáhat čistit vzduch tím, že pohlcují vlhkost, což může v suchých zimních měsících prospět dýchacím cestám. Tento klidný, jemně hřejivý zdroj světla tak dodává ložnici útulnou atmosféru, která navíc přispívá k celkové relaxaci a zklidnění mysli při usínání.

Levandulové aroma

Levandule je známá svými relaxačními účinky – její vůně působí příznivě na nervovou soustavu, pomáhá snižovat stres a zlepšovat kvalitu spánku. Speciální spreje podporující spánek, jež jsou určeny k jemnému postříkání polštáře před spaním, ji proto často využívají jako svou hlavní složku. Esenciální oleje z levandule obsažené v mistech nejen podporují hlubší a klidnější spánek, ale také působí proti nočním probouzením a díky svému jednoduchému použití jsou snadným a přírodním způsobem, jak můžete výrazně zlepšit kvalitu svého spánku.