Internet je plný doporučení co dělat a nedělat, když chceme shodit. Jedním z nich bývá, abyste po páté hodině večer už vůbec nic nejedli. My vás takhle mučit nebudeme, přesto možná svému hubnutí nevědomě bráníte některou z večerních činností nebo návyků. Podle dietologů existuje pět věcí, kterým se po 17. hodině vyhnout.
Necpěte se na konci dne
Neukojitelným večerním hladem trpí mnoho z nás. Většinou se totiž přes den nestíháme normálně najíst. Nebo na poslední chvíli vymýšlíme, co si dát k večeři, a ta nakonec dopadne snědením všeho, co nám přijde pod ruku. A možná přes den zkoušíte jíst dietně, ale výsledkem je, že máte večer příšerný hlad, jelikož jste nejedli dostatečně. Všechno se vám vymstí.
Řešení večerního přejídání je snadné, ale vyžaduje trochu plánování a disciplíny. „Ujistěte se, že si během dne uděláte čas na dostatečné množství jídla,” doporučuje Nicole Stefanow, odbornice na výživu. „Pak nebudete mít večer takový hlad. Když se příliš vyhladovělí pustíme do jídla, je také pravděpodobnější, že se přejíme dříve, než tělo pozná, že jsme plní.”
Nejezte přímo z pytlíku
Autorka knihy o hubnutí Ruth Houston říká: „Nejezte rovnou ze sáčku nebo z krabičky. Riskujete, že ztratíte přehled o tom, kolik jídla jste snědli.” Namísto toho si jen odsypejte do misky nebo na talíř. S balíčkem chipsů zná tohle každý. Než se nadějete, prokřupete se na dno sáčku a už to nejde vzít zpět. Další důležitá poznámka je, že když se snažíte zhubnout, miska chipsů by neměla tvořit každodenní svačinku.
Nevynechávejte sacharidy k večeři
Sacharidy mají špatnou pověst a nějak jsme si vsugerovali, že večer bychom se jim měli vyhnout. Vynechat určitou skupinu potravin k večeři (nejen sacharidů) může být lákavé, ale jak vás večeře nezasytí, pravděpodobně už se ještě před spaním budete přehrabovat ve špajzu a nakonec toho sníte mnohem víc. „Sacharidy jsou palivo pro náš mozek a centrální nervový systém. Tuky pomáhají vstřebávat některé živiny, snižují glykemický dopad a také přispívají k sytosti a plnosti. Bílkoviny jsou stavebními kameny svalů a mají schopnost zvyšovat metabolickou činnost a udržovat nás déle syté a plné. Vyřazení celé skupiny potravin může podpořit pocit nedostatku, a to může vést k následnému dojídání pozdě večer,“ vysvětluje dietoložka Mariana Dineen.
Omezte ponocování
Čím déle zůstáváte vzhůru, tím více času zbývá na jídlo. A většinou vás těsně před spaním nenapadne sáhnout zrovna po tom nejzdravějším. Studie z roku 2021 publikovaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition spojuje noční stravování se zhoršeným úsilím zhubnout a zvýšenou hladinou triglyceridů. Když máte hlad, měli byste se samozřejmě najíst, ale pravidelný režim a včasné ulehnutí do postele zabrání věčnému uždibování a dokrmování pozdě v noci.
Bezhlavé výlety do lednice
Fyzický hlad není jediný důvod, proč jíme. My jíme i ze stresu, z nudy nebo máme na něco chuť a nevíme na co. Každý si tím občas projde. Důležité je mít plán. Pro takové případy je lepší nemít doma neustále ”něco dobrého”. Místo toho naplňte lednici, spíž a mrazák výživnějšími alternativami, jako jsou ořechy, ovoce nebo libové bílkoviny. Zvažte, zda si třeba do lednice nepřipravit domácí granolou s jogurtem a ovocem. Nebo si upečte ovesné tyčinky, které budou mít lepší nutriční složení než ty z obchodu. Také je možné vyrobit si oblíbený cizrnový hummus, ale nasladko, a dát si k němu ovoce. Nestyďte se, když vás přepadne hlad jen tak, ale buďte připravení.
Zdroj: iGlanc.cz, Eating Well