„Češi nejsou moc zvyklí používat ochranu. Není to tím, že by byli špatní. Vždycky, když se objeví různé výzkumy, tak Češi jsou na tom obdobně špatně jako zbylá většina Evropy. Bavíme se o menší polovině, co používají například při styku s novým partnerem kondom. Není to úplně vysoké číslo, ale nijak extra nevybočuje. Mohlo by to být lepší, ale asi nebude,“ konstatoval smířlivě pan doktor.
Je tedy pravda, že v Česku přibývá nakažených? „Obecně. Není to jenom v České republice. Ono když se přišlo na první antibiotika, tak se myslelo, že tím pohlavní choroby skončí, že se vyléčí, že to bude věc, která nebude ve dvacátém, jednadvacátém století už lidstvo trápit. Nicméně opak je pravdou a ten výskyt pohlavních chorob obecně se celosvětově zvyšuje. Je to samozřejmě zlepšováním kvality života, ale i tím, že část těch bakteriálních infekcí se stává více a více rezistentní, což je problém.“
Není tedy problém v tom, že stále méně dbáme na použití ochrany? „Ono to také bude hrát svoji roli, protože samozřejmě dříve byly některé pohlavní choroby strašák, byly neléčitelné. Dneska vlastně víceméně všechno jde nějakým způsobem léčit. To znamená, ten strach z těch pohlavních chorob je dnes výrazně menší.“
Pamatuji se, když přišel AIDS, byli jsme všichni vyděšení. Dneska je to samozřejmě trochu jinak. „Na jednu stranu strach z onemocnění dnes chybí, na druhou stranu myslím si, že je dobře, že nějaká léčba na infekce samozřejmě existuje. To znamená, že se jí tolik nemusíme bát, protože člověk, který se nakazí, dneska může žít normální život a léčba mu poskytuje normální život.“
Dříve se říkalo, že každý muž by měl u sebe nosit kondom, že je to jeho zodpovědnost. Co si o tom jako doktor myslíte, souhlasíte s tím? „Primárně je to věc, kterou využívá muž nebo nasazuje na svůj genitál. Nicméně myslím, že chytrá žena pro jistotu ten kondom má u sebe také. To je stejný důvod, proč antikoncepce pro muže sice jde udělat, nicméně nedělá se, protože muži nejsou ti, kteří nakonec budou těhotní, takže s tím úplně nemají obavy a tím pádem nejsou dostatečně důslední a antikoncepce tak není účinná.“
A jak je na tom dnešní mladá generace, existuje třeba v používání antikoncepce nějaký generační rozdíl? Je na tom dnešní mládež lépe? „Možná trochu ano. U hodně mladších generací. Ono je to asi i tím, že se trošku mění sexuální chování. Z různých výzkumů vyplývá, že současná generace dvacetiletých má asi méně sexuálních partnerů než současní čtyřicátníci a padesátníci. Možná se ten trend bude měnit, ale o tom se budeme bavit třeba za deset let, jestli je to dlouhodobé.“
Rozhovor s přednostou dermatovenerologické kliniky, Filipem Robem byl uskutečněn díky neziskové organizaci Loono a ve videu přiloženém výše se můžete podívat na celou verzi. Dozvíte se také, co se může stát, když nevyhledáme lékařskou pomoc.
Zdroj: iGlanc.cz, Filip Rob - přednosta dermatovenerologické kliniky fakultní nemocnice Bulovka v Praze