Umí potlačit zánětlivé procesy v těle a nastartovat protizánětlivé reakce. Posiluje také srdce, nervy a pohybový aparát. O jakém vitamínu je řeč? Přece o ‚céčku‘! V souvislosti s ním se často mluví také o železu, jehož nedostatek se projevuje anémií (chudokrevností). Jejími různými formami trpí více ženy, nejčastěji ve věku 50+. Právě v těchto případech významně pomáhá podávání vitamínu C, který významně zlepšuje vstřebávání železa ze stravy do krve.
Nejlepší zdroje
Ačkoliv se obecně má za to, že "céčka" je nejvíc v citrusech, daleko větším množstvím disponují šípky, rakytník a černý rybíz, ze zeleniny pak brokolice, zelí (nejlépe to kysané) a růžičková kapusta. Zvlášť šípek si zaslouží vaši pozornost, v Česku totiž neexistuje v přírodě lepší zdroj vitamínu C. Spojte tedy výlet do přírody se šípkobraním (kleštičky a bavlněnou tašku s sebou) a dělejte si pravidelně čaje. Šípky můžete i nasušit a mít tak dostatečnou zásobu na celou zimu, kdy tělo takovou formu podpory rozhodně ocení.
Správný výběr
Minimální doporučená denní dávka vitamínu C pro člověka, který ho má dostatek, je podle PharmDr. Lucie Kotlářové, imunoložky a odbornice na vitamínové doplňky, 80 mg. Kuřáci ho ovšem potřebují až o 100% více. Jak na tom jste konkrétně vy, zjistíte jednoduše z moči prostřednictvím diagnostického proužku - bývá součástí některých doplňků stravy s vitamínem C. Pokud si vybíráte takový doplněk v lékárně, sáhněte nejlépe po ‚céčku’ v liposomální formě, která tělu umožní ideální a postupné vstřebání.
Rovnou do žíly
Další možností, jak dostat vitamín C do těla, je nitrožilní aplikace. Takhle lze dosáhnout mnohem vyššího efektu než podáním ústy - je to kvůli omezeným možnostem vstřebání do těla ze střeva. Při infuzním podání tělo dostává až 15x vyšší koncentraci vitamínu a výhodou je, že tímto způsobem nelze tělo předávkovat. Co organismus nespotřebuje, vyloučí převážně močí. V kvalitním zdravotnickém zařízení této vitamínové terapii vždy předchází celkové vyšetření a krevní testy. Většinou se doporučuje 3 - 5 infuzí (jedna trvá cca 30 minut) aplikovaných v týdenních intervalech. Jedna terapie stojí kolem 800 - 1000 Kč v závislosti na použitém množství dávky a nehradí ji pojišťovna. Infuzní podání vitamínu C poskytuje i řada velkých klinik.
Morčata a netopýři
Na to, má-li člověk nedostatek vitamínu C, může ukazovat zvýšená tvorba modřin, krvácení z dásní a také potíže s pohybovým aparátem, kdy se v těle netvoří dostatek kolagenu. Céčko je také extrémně důležité pro správnou funkci nadledvinek, které regulují naši schopnost adaptovat se na stresové situace. A ještě jedna zajímavost na závěr - morčata a netopýři společně s člověkem jsou jediní savci, kteří si neumí sami vyrobit vitamín C. Vědci zjistili, že tuto schopnost ztratili lidé před asi deseti milióny let.
Zdroj: iGlanc.cz, PharmDr. Lucie Kotlářová - imunoložka a odbornice na výživové doplňky, Hana Zemanová - Rytmus roku, cpzp.cz