Tornádo je pro nás zatím spíš ten fascinující úkaz ze zahraničí. Známe ho víc z filmů, než že bychom jej spatřili na vlastní oči. Nejvíce tornád vzniká v Severní Americe, tam se nachází i takzvaná tornádová alej. Občas se ale tornáda přece jen vyskytnou i Česku, prý dokonce čím dál častěji, ale možná je to i tím, že teď je můžeme všichni natočit na mobil.

Doposud nejničivější tornádo řádilo před třemi lety na jižní Moravě, podle Fujitovy stupnice mělo sílu až F4, která už dokáže ničit i dobře postavené domy. Svědci hovoří o tom, že tornádo před pár dny ukázalo svoji ničivou sílu hned vedle v Německu, kterým se prohnaly extrémně silné bouřky, a několik jich bylo zaznamenáno i ve Francii. Tornádo pohltí a devastuje vše, co mu přijde do cesty. Víte, jak se v případě tornáda zachovat, abyste snížili pravděpodobnost úrazu na minimum?

Jak poznám, že přijde tornádo

Extrémní letní teploty jsou pro vznik bouřek jako dělané, upozorňuje na to i Český hydrometeorologický ústav. V USA o hrozícím tornádu informuje funkční výstražný systém, ovšem jelikož se u nás jedná o jev spíše nárazový a ojedinělý, o vzniklém tornádu se dozvíme spíše až ve chvíli, kdy už pustoší krajinu. Nicméně poznávací znamení, že se k tornádu schyluje, mohou být:

  • Tmavé mraky, často nazelenalé
  • Pod základnou oblaku pozorujete tmavě fialový a černý výběžek, z něhož se tvoří trychtýřovitá nálevka
  • Temný mrak rotující nízko
  • Oblak plný trosek, které tornádo nasálo
  • Obrovský hluk, jako by se na vás řítilo letadlo
  • Někdy před zasažením tornáda utichne vítr a vše se jakoby uklidní

Nehrajte si na lovce bouřek

Tornádo se vyvine extrémně rychle a stejně rychle se může zase rozptýlit. Rovněž ho nemusíte v hustém dešti a mracích hned vidět. Tak či onak si nehrajte na lovce bouří. Nejlepší ochranou před extrémním počasím je vyhnout se mu. Konkrétně tornáda jsou součástí tzv. konvektivní bouře, která zahrnuje silné bouřky, kroupy, ničivý vítr nebo přívalové deště. To vše znamená ohrožení na majetku i na životě. Nejsilnější bouřka, která obvykle produkuje tornáda, se nazývá supercela.

Jak se bránit proti tornádu v budově?

V případě tornáda je třeba vyhledat bezpečný úkryt. V budově to znamená schovat se v nejpevnější místnosti – sklep nebo suterén, které jsou svojí polohou pod zemí, případně co nejblíže k zemi. Ideální je, aby místnost neměla okna, protože létající trosky, větve a další předměty unášené větrem jsou velmi nebezpečné. Zásadní rada tedy zní, nikdy nestůjte u okna, ale ani u skleněných dveří.

Když není k dispozici sklep, další možností je, schovat se v bytovém jádru či koupelně. Lehněte si třeba do vany a pro jistotu se ještě přikryjte dekou nebo peřinou. Hledejte co nejvnitřnější místnost v budově a schovejte se pod masivní nábytek. Rovněž nepoužívejte výtah, může se porouchat nebo zaseknout, když vypadne elektřina.

Určitě není bezpečné ukrýt se ve stodole, chatě, karavanu či maringotce, které ke všemu nejsou spojené pevně se zemí. Je to vlastně ještě horší, než kdybyste se před tornádem schovávali v otevřené krajině.

Když vás tornádo zastihne venku

Jste-li venku a není ve vašem dosahu žádná zástavba, vyhledejte alespoň úkryt, který vás ochrání před létajícími předměty; příkop, val, terénní nerovnost. Snažte se chránit rukama hlavu, hrudník a břicho. Auto je dobrý nápad za běžné bouřky, protože jeho kovová konstrukce v případě zásahu bleskem funguje jako hromosvod, ale v případě tornáda příliš bezpečí neskýtá. Ledaže byste měli ještě dostatek času tornádu ujet. Hustý les také není dobrý nápad, protože je tam až příliš velká šance, že na vás spadne strom nebo vás zasáhne větev. Když není na výběr, nejlepší řešení je otevřená krajina bez stromů a zástavby.

Tornádo není jediné nebezpečí, které supercela přináší

Jak už bylo řečeno, tornádo není jediná hrozba, která souvisí s konvektivní bouří. Osudným se člověku může stát i přívalový déšť, silný vítr, kroupy nebo zásah bleskem. Bezpečnostní pokyny jsou pro každou z těchto situací trochu jiné, takže v případě ohrožení musíte vyhodnotit, co je pro vás momentálně největší hrozba a podle toho se zachovat.

Když skončí tornádo, cestou z úkrytu nespěchejte a buďte pořád ve střehu. Kolem vás se důsledkem ničivé síly víru mohou vyskytovat nebezpečné předměty, kabely elektrického vedení, může unikat plyn apod.

Zdroj: iGlanc.cz, Tornáda, BOZP, ČHMÚ, Meteopress

Související články