Znalost první pomoci patří k těm nejzákladnějším dovednostem – když máte dítě, tak obzvlášť. Ve škole jsme drilovali do zbláznění násobilku a vyjmenovaná slova. Zato když se ocitneme tváří v tvář ohrožení života, panikaříme a najednou nevíme, co dělat. Ať už se svými nejmenšími trávíte čas u stojatých nebo tekoucích vod, možná máte dokonce u sebe na zahradě bazén, vždy je dobré vědět, jak zasáhnout, pokud se něco přihodí.
Pomoc, dítě se topí!
Záchranář Marek Dvořák zavzpomínal u sebe na sociální síti na příhodu se šťastným koncem. Malý Honzík zůstal jen minutu z dohledu rodičů. „Teď tu byl…” Honzík se neozývá, není v domě, ve sklepě. Najednou rodiče zahlédnou v bazénu na hladině plavat bezvládné dětské tělíčko. Nastala panika, stres, a zatímco táta vytahuje chlapečka z bazénu, roztřesená máma sotva vytočí linku 155. „Zakloňte mu hlavu a vdechněte do něj.. a znovu, znovu a znovu. Vrtulník je na cestě, já zůstanu s vámi na telefonu…” zní z úst záchranářů, kteří na dálku radí rodičům, jak mají resuscitovat.
Honzíka se podaří přivést k vědomí ještě před příjezdem záchranářů. Dobře to dopadlo. „Takových Honzíků letos ještě asi pár uvidíme a bohužel ne všichni dopadnou takhle dobře. Udělejte prosím všechno pro to, aby tohle nebyl i váš příběh. Pokud máte bazén, zabezpečte ho. U vody z dítěte nespusťte oči. Ani na minutu,” píše záchranář Marek Dvořák. Utonutí je v České republice druhou nejčastější příčinou úrazové smrti dětí. Věnujte pár minut prevenci, jak poskytnout první pomoc při tonutí dospělých i dětí, vyplatí se to.
Bezpečný pobyt s dítětem u vody
Příčiny tonutí mohou být různé. Důležitá je prevence, která kromě zabezpečení bazénu a hlídání dětí při koupání spočívá v dodržování základních pravidel:
- kolem bazénů a na kluzké podlaze neběhat
- neskákat do neznámé vody nebo mimo vyznačené místo
- na plavidla patří děti řádně oblečené do záchranné vesty
- nebýt ve vodě hrubý a bezohledný
- dbát pokynů a doporučení plavčíka nebo vodní záchranné služby
K prevenci patří i používání nafukovacích kruhů, vesty, rukávků apod., ale samozřejmě na ně nemůžete spoléhat.
První pomoc při tonutí
- Topí se dítě? Zalarmujte všechny okolo, pokud se nacházíte například na koupališti. Zatímco jeden bude konat, další už může volat záchranku na čísle 155 nebo plavčíka. Doma ať klidně přiběhnou na pomoc sousedi.
- Tonoucí dítě dostaňte co nejrychleji z vody.
- Pokud je dítě při vědomí, ať vykašle co nejvíc vody. Zdá se v pořádku? I tak ale vyhledejte lékařskou pomoc, může se u něj později objevit takzvaný plicní edém.
- Když dítě nereaguje, ale dýchá, ponechte jej na zádech a zakloňte mu hlavu, abyste udrželi průchodné dýchací cesty. Sledujte dýchání a vyčkejte příjezdu přivolané záchranné služby. Kdyby se začalo dávit nebo zvracet, otočte jej na bok.
- Když je dítě v bezvědomí a nedýchá, a není v dosahu žádný odborník, dbejte pokynů záchranářů na telefonu, které si dejte na hlasitý odposlech a okamžitě zahajte resuscitaci.
- Resuscitaci zahájíme umělým dýcháním. Pusu vyčistěte od hrubých nečistot. Zakloňte dítěti hlavu, u kojenců jen předsuňte čelist. Následují 2 vdechy a 30 stlačení hrudníku. To opakujte až do příjezdu záchranné služby nebo dokud postižený nenabyde vědomí. U miminek vdechujte pouze obsah svých úst, nenadechujte se. Mají ještě malou kapacitu plic.
- Záchranář na telefonu vám bude dávat velmi přesné instrukce. Kdy vdechnout, kdy stlačit. Jiný poměr vdechů a stlačení hrudníku se provádí u kojenců, jiný pak u dospělého člověka. Ale kdyby cokoliv, třeba zrovna nebudete mít pomoc na telefonu, neřešte počty a hlavně konejte. Je to vždy lepší, než nedělat nic.
Vaše bezpečnost je také důležitá
Mějte na paměti, že než pro kohokoliv skočíte do vody, neměli byste tím zároveň ohrozit sebe. Jiná situace bude, když vám dítě spadne na zahradě do bazénu, anebo když se začne topit v moři. Zvažte rizika jako hloubka, spodní proudy, jez.
Rozdíl je i v případě, že je tonoucí při vědomí. Není výjimkou, že v panice ohrozí i svého zachránce, kterého v zápalu boje o život stáhne pod vodu. Je-li to možné, pokuste se o záchranu z břehu. Hoďte tonoucímu kruh, lehátko, míč, lano… cokoli, čeho se může chytit. To platí hlavně v případě větších dětí a dospělých.
Zdroj: iGlanc.cz, ZZSÚK, Šance dětem