Inteligence se prý dědí po matce, takže by řešením mohla být chytrá maminka, ale tak snadné to není. Vědci odhadují, že pouze polovina IQ je dána geny, zbytek závisí na tom, v jakém prostředí se dítě vyvíjí a v jakém po narození žije. Přínos přírody tedy můžeme ovlivnit jen z poloviny a tu druhou polovinu, která je stejně zásadní, často přehlížíme.

Ještě před početím

Nejlepší praktickou radou, jak mít chytřejší dítě, je nebránit zázraku přírody. Už před početím by se matka a ideálně i otec měli vyhýbat drogám, alkoholu, tabáku a kofeinu. Plánujete v dohledné době miminko? Začněte žít zdravě už teď. Zdraví jedinci zvyšují i šanci na početí. No a pokud bylo miminko spíš překvapení, stále je spousta způsobů, jak jeho mozek podpořit.

Těhotenství

„Většina devastujících vývojových stavů je důsledkem prenatálního poškození," uvádí akademický výzkumník Thomas J. Darvill pro WebMD. Sice neexistuje způsob jak zaručit, že se vám narodí druhý Einstein, ale správná volba životního stylu v těhotenství pomůže, abyste geny miminka naprogramovala dobrým směrem. Cokoliv od kofeinu po heroin má potenciál dítě ohrozit. Mozkové buňky jsou závislé na chemických signálech, které jim říkají, jak se mají chovat a co dělat. „Jakákoli cizorodá látka, která narušuje jasný přenos těchto chemických zpráv, může mít negativní dopad na vývoj," varuje Darvill. Alkohol i v malých dávkách zpomaluje vývoj mozku. Pamatujte.

Hodně ryb a špenátu

Aby miminku nic nechybělo, musí nastávající maminka jíst za dva ve smyslu, že přijímá dostatek živin a vitamínů. Vědci poukazují na souvislost mezi inteligencí a dostatečným příjmem omega-3. Vysoký obsah najdete v rybách (pozor na ty s vysokým obsahem rtuti), sóje či špenátu. V listové zelenině typu špenát je i hodně železa, které napomáhá přísunu kyslíku do mozkových buněk dítěte a nelze opomenout ani důležitost přítomné kyseliny listové.

Dále radí: „Během těhotenství zařaďte do svého jídelníčku ořechy, jako jsou mandle a vlašské ořechy. Vlašáky jsou nezbytné pro vývoj mozku dospělých i dětí. Mandle jsou dobrým zdrojem niacinu, bílkovin a energie a napomáhají celkovému vývoji mozku dítěte," doporučuje gynekoložka Ratnabali Ghosh.

Zdravá štítná žláza

Ukazuje se, že děti narozené ženám s nízkou funkcí štítné žlázy mají častěji nižší IQ. Pro její správnou funkci je důležitý jód. Dobrým zdrojem je například jogurt, mořské plody, ale pomůže i jodidovaná sůl.

Šťastná vejce

Dbejte na to, aby váš jídelníček obsahoval i dostatek vajec, kvůli vysokému obsahu cholinu. Doktor H. Scott Swartzwelder, klinický profesor psychiatrie, vysvětluje, že nervové buňky přeměňují cholin na acetylcholin, chemického posla, který se podílí na paměti a chybí pacientům s Alzheimerovou chorobou. Čím kvalitnější vejce budou, tím lépe.

Začněte s učením ještě v bříšku

Často se dočtete i o tom, že máte dítěti v bříšku pouštět Mozarta, abyste podnítili jeho genialitu, ale žádný výzkum toto tvrzení zatím neprokázal. Nicméně ve třetím trimestru už si dítě dokáže zapamatovat zvuky, které pravidelně slyší, takže klidně začněte s vyprávěním pohádek už teď. Nemusí rozumět tomu, co říkáte, ale když ho stimulujete mluvením či zpěvem, i tak pomáháte rozvoji mozku a budujete základy řeči. Takže mluvte na bříško vy i partner, zpívejte mu, poslouchejte příjemnou hudbu. Ono se vám to jednou vrátí.

Zůstaňte v pohybu

Hormony uvolňované při cvičení zaplavují dítě dobrou náladou a větším množstvím kyslíku a vy se zároveň udržíte v lepší kondici. Když vám to zdravotní stav dovolí, hýbejte se. Stačí lehké cvičení a svižné procházky, protože je prokázáno, že matky, které jsou v těhotenství aktivní, mají chytřejší děti. Výzkumy také naznačují, že cvičení během těhotenství může zvýšit počet neuronů v hipokampu - části mozku, která se zabývá učením a pamětí - vašeho dítěte o 40 %.

Po porodu

Jestli chcete chytrolína, nepolevujte v úsilí ani po porodu. Podle výzkumů to vypadá, že nejranější roky života jsou klíčové pro to, jak se bude mozek dítěte vyvíjet dál. Vědci, kteří zkoumali Einsteina a další vynikající osobnosti, se domnívají, že vliv má i chování rodičů. Doktor Ronald F. Ferguson a Tatsha Robertson zjistili, že mezi to patří:

  • podporovat samostatnost dítěte, ale zasáhnout, když je to nutné
  • seznamování dítěte s novými nápady a možnostmi (a učení dítěte vytrvalosti při hledání řešení problémů
  • přijímání velmi strategických rodičovských rozhodnutí na základě jedinečných potřeb dítěte
  • zohlednění vývojových milníků

Napsali o tom celou knihu, jestli máte zájem. Podle teoretika Howarda Gardnera zase existuje devět různých typů inteligence, třeba jazyková, matematická, hudební, přírodovědná. Každý se učí různými způsoby a každé dítě je svým způsobem chytré, jen je potřeba přijít na to, v čem jeho inteligence spočívá.

Co si z toho všeho vzít? Že když vaše dítě nesplňuje nějaké tabulky a všeobecné milníky, že začlo chodit o měsíc později než dítě sousedky, to ještě nic neznamená. Psycholog Abraham Maslow sestavil hierarchii potřeb. Dole je jídlo, voda a přístřeší, na vrcholu seberealizace. Myšlenka spočívá v tom, že k dosažení nejvyššího potenciálu a cíle člověka je třeba uspokojit potřeby nižší úrovně. To platí pro vás i vaše dítě. Buďte tu pro něj, hrajte si spolu, povídejte, poznávejte svět. Dbejte na dobrý spánek a kvalitní výživu. Nepotřebujete k tomu žádné speciální školení ani nástroje. Vaše dítě jen potřebuje vás a svět kolem sebe, aby se mohlo učit.

Zdroj: iGlanc.cz, Hindustan Times, WebMD, Healthline

Související články