Podle mnohých výzkumů je prokázáno, že pravidelná rutina je pro hubnutí to úplně nejzásadnější. Takže když si osvojíte správný režim, brzy se z něj stane váš životní styl a ručička váhy se konečně pohne doleva. Ranní rutina má zásadní vliv na to, v jakém duchu se ponese celý zbytek dne, ovlivňuje produktivitu, fungování metabolismu i hlad. A rozhoduje o tom, zda zhubnete.

Rádi si přispíte

Už náš spánkový režim sám o sobě obrovsky ovlivňuje hubnutí. Je fajn si občas přispat, vaše tukové buňky také rády lenoší, ale čím větší výkyvy bude vaše spánková rutina mít, tím hůře. Brzké vstávání samo o sobě napomáhá produktivitě, jen si vzpomeňte, kolik toho stihnete, pokud si jednou za čas přivstanete. Vstávání je samozřejmě největší měrou ovlivněné pracovním režimem. Pro hubnutí je však zásadní, abyste měli jasně stanovený čas, v kolik vstáváte a v kolik chodíte spát. Toho se držte co nejblíže pracovní dny i víkendy, a nezapomeňte, že osm hodin spánku stačí.

Nepijete vodu

Mnoho lidí ráno toužebně ještě s ospalky na očích sáhne po šálku kávy, a to je hned další chyba, kterou můžete udělat. Dopřejte si kafe později, ale po probuzení v první řadě vypijte sklenici vlažné vody. Třeba půl studené a dolijte ji převařenou. Tím doslova propláchnete trubky. Vyplavíte z těla toxiny, které se v noci usadily, probudíte ledviny, podpoříte zdraví střev a krevní tlak.

Ráno nejste aktivní

Nemusíte si hned ráno naordinovat hodinový spalovací trénink, ale vyhraďte si čas alespoň na několikaminutovou rozcvičku. Vstát o deset minut dřív zvládnete. Důvodem je opět probuzení těla, metabolismu a rozproudění lymfatického systému. Ranní pohyb vás ke všemu nakopne a předurčí tak daný den k lepšímu. Lidé, co cvičí ráno, bývají v hubnutí úspěšnější. Je to možná i tím, že si pohyb odbydou pravidelně, bez ohledu na to, jak celý den nakonec dopadne.

Vynecháte snídani

Ani bych se nedivila, kdyby někteří lidé vynechávali snídani natruc, protože se o ní pořád mluví jako o nejdůležitějším jídle dne. Ono to tak ale vážně je. Vynechat snídani v domnění, že o pár kalorií míň budete hubenější, je ten největší nesmysl, co můžete svému tělu provést. Vynechání snídaně nejenže úbytek váhy nepodporuje, zaděláváte si tak i na nezvladatelný hlad v pozdějších hodinách.

A teď trocha vědy. Věděli jste, že náš cirkadiánní rytmus (takové ty úžasné vnitřní hodiny) je synchronizovaný se čtyřiadvacetihodinovým cyklem světlo/tma? Hlavní hodiny mají ještě tzv. periferní hodiny v každém z našich orgánů, jsou i v žaludku, kde plánují sekreci žaludečních kyselin. Prostě moc dobře ví, kdy mají spustit činnost, a kdy odpočívat. Ráno produkují trávicích enzymů a žaludečních kyselin úplně nejvíc. Co z toho plyne? Že se máte nasnídat.

Snídáte špatně

Teď ta zábavnější část, a co vlastně snídáte? Avokádové toasty, ovocné a zeleninové šťávy, granola, smoothie bowls. Zní to všechno děsně fancy, ale problém je ten, že taková jídla ve většině obsahují až příliš mnoho cukru, málo vlákniny a hlavně málo bílkovin. Bílkoviny jsou přitom nejdůležitější makroživiny pro hubnutí. Navíc budete mít po takovém jídle brzo hlad.

Mnohem lépe uděláte, když si dopřejete dostatek již zmíněných bílkovin a doplníte je o zdravé tuky. To vás nejvíc zasytí a na dlouho dopředu. Řešením na hodně hektická rána jsou ”overnight oats” nebo vaječné muffiny. Smoothies ani granoly s jogurtem se vzdávat nemusíte, jen je v takovém případě lepší, když si je připravíte sami doma a pohlídáte tak vyvážený poměr živin i použité ingredience.

Zapomínáte na sílu ranního slunce

Zní to trochu ezo, ale načerpat ráno sílu slunečních paprsků má větší význam, než si myslíte. Příprava do práce je hektická, ale je důležité se nadechnout a nasát energii. Pokud to neuděláte ráno, pak už zřejmě vůbec. Nedostatek vitamínu D má však přímý vliv na tloustnutí, protože kontroluje chutě a potlačuje ukládání tukových buněk. Přirozená forma je ten nejlepší způsob, jak ho můžete získat. Proto se ráno nastavte slunci. Sníží vám to stres a je to ten úplně nejmenší krok vstříc vysněné váze.

Zdroj: iGlanc.cz, The Health Site, NDTV