Kdo by si pomyslel, že něco tak obyčejného jako chůze může fungovat jako skvělý „lék“ proti rakovině? A ono to tak opravdu je! Pohyb ovlivňuje naše hormony, imunitní systém, trávení a dokonce i to, jak si tělo poradí se záněty. Navíc se ukazuje, že pomáhá udržet hladinu inzulínu na uzdě, což je důležité, protože právě zvýšený inzulín má spojitost s některými typy rakoviny. Samozřejmě, jakýkoli pohyb je pro naše zdraví prospěšný, ale chůze má v tomto ohledu své vlastní přednosti. Ať už si to uvědomujeme, nebo ne, přináší specifické výhody, které nás mohou příjemně překvapit. Například studie American Cancer Society ukázala, že ženy, které chodí alespoň sedm hodin týdně, tedy zhruba necelou hodinu denně, mají až o 14 % nižší riziko vzniku rakoviny prsu než ty, které se hýbou méně.

Pohyb může pomoci v prevenci i mladým ženám

Vědec Michael Jones z Institutu pro výzkum rakoviny v Londýně to shrnul jednoduše: "Další výzkum přináší silné důkazy o tom, že více pohybu ve volném čase může mladým ženám pomoci snížit riziko rakoviny prsu. Je jasné, že na vznik této nemoci má vliv spousta věcí – od genetiky přes životní styl až po prostředí – a spoustu z toho bohužel neovlivníme. Ale podle tohoto výzkumu platí, že větší dávka volnočasového pohybu může snížit také riziko rakoviny prsu před menopauzou." A není to jen o ženách nebo rakovině! Studie zahrnující více než 140 tisíc účastníků ukázala, že i pár hodin chůze týdně může prodloužit život a snížit riziko dalších vážných onemocnění, jako jsou rakovina, cukrovka nebo srdeční choroby. Jak říká lékařka Alpa Patel z American Cancer Society, „chůze je zdarma, dostupná a může být součástí každodenního života prakticky kdekoli“.

Kolik času věnovat chůzi? 

Skvělá zpráva: Pro získání zdravotních benefitů prý stačí pouhých 150 minut svižnější chůze týdně, což znamená asi půl hodinky pět dní v týdnu. Pokud nemáte problém přidat na intenzitě, například chůzí do kopce nebo v rychlejším tempu, stačí dokonce jen 75 minut týdně

Jaké tempo je nejúčinnější? 

Nemusíte hned trhat rekordy. Pohodlné tempo 4 až 5 kilometrů za hodinu je naprosto v pohodě. Stačí, když se vám mírně zvýší tep a trochu „popadáte dech“. Cesta do práce, krátká večerní procházka nebo víkendové toulky přírodou – chůze má účinky, aniž byste museli podstupovat nějaké drilování nebo vymýšlet složité tréninkové plány. A pokud máte chuť na delší procházky, směle do toho! Studie ukazují, že ti, kteří nachodí až dvojnásobek doporučeného minima, mohou snížit riziko úmrtí až o 20 %. Takže čím víc kroků, tím lépe!

I malá procházka pomáhá

Klíčem je najít si takovou chůzi, která vás bude bavit. Můžete si vychutnat krásnou trasu v přírodě, vyrazit na příjemnou procházku se psem, pustit si hudbu či audioknihu – to všechno se může stát vaší každodenní „dávkou“ pohybu. Zkuste si stanovit cíl ujít denně 5 000 kroků, což je asi 3,5 kilometru. A pokud jste fanoušky technologií, krokoměr nebo aplikace v telefonu vám pomohou sledovat vaše pokroky. Vidět, kolik jste dnes ušli, je skvělá motivace, aby se chůze stala nedílnou součástí vaší denní rutiny.

Zdroj: iGlanc.cz, cancer.org, health.harvard.edu, icr.ac.uk