Ta pravá chřipka, způsobená chřipkovými viry, je vysoce infekční onemocnění celého dýchacího systému. Chřipková epidemie přichází pravidelně, nejčastěji mezi prosincem a březnem, a nakazí se během ní až 15 % populace. Mezi nejčastější symptomy řadíme vysokou horečku, bolest v krku, suchý kašel, rýmu, bolest hlavy, svalů, končetin a celkově silnou únavu a pocit slabosti. V nejlepším případě se chřipce vyhnout obloukem, ale když už na vás přece jen virus nevyžádaně skočí, můžete udělat je následující.

Zůstaňte doma

Tělo potřebuje čas a energii na boj s chřipkovým virem, takže byste svoji každodenní rutinu měli pozastavit. Zůstaňte doma, dokud se nebudete cítit lépe. Nikam necourejte, beztak si nikdo přítomnost nemocné osoby neužívá. Doma odolejte pokušení, že když už máte ”volno”, pustíte se do všeho, co jindy nestíháte. Klid vám pomůže nejen rychleji zotavit, ale také zabráníte dalšímu šíření viru.

Co nejvíc pijte

Platí to nejen pro chřipku. Když máte horečku, potíte se a tělo ztrácí hodně tekutin. Někdo se také může potýkat se záchvaty zvracení nebo průjmu. Vaše tělo potřebuje dostatek tekutin, aby nahradilo ty ztracené, a ještě více, aby zabránilo infekci. Nejlepší je čistá voda, pokud možno teplá, ale můžete pít i bylinkové čaje a přidat si do nich med. Důležité je med do čaje přidat až ve chvíli, kdy už není horký, jinak všechny zdravotní benefity medu zničíte. Naopak se vyhněte alkoholu a kofeinu.

Spěte co nejvíc můžete

Spánek je ten nejlepší lék, jaký svému tělu můžete v boji s chřipkou dát. Pusťte si k polehávání klidně seriál, ale zase to nepřehánějte a pokuste se usnout i během dne. Večer jděte spát dřív než obvykle a dopřejte si odpočinek.

Usnadněte si dýchání

Jenže spát s ucpaným nosem a kašlem nejde moc dobře. Než ulehnete, můžete si dát horkou sprchu nebo koupel, aby vám to uvolnilo a napařilo dutiny. Také pomůže pořídit si do ložnice zvlhčovač, suchý vzduch příznaky obvykle zhoršuje, a pod hlavu si dejte polštář navíc.

Jezte zdravě

Také si nemoc zpříjemňujete náloží nezdravých dobrot, které si jindy odpíráte? Já to tak dělám, ale vím, že bych neměla. Pokušení utopit se v sáčku brambůrek je silné, ale tělo právě teď potřebuje kvalitní výživu ještě víc. Dopřejte si nálož čerstvého ovoce a zeleniny, poskytnou vám důležité vitamíny, minerály a antioxidanty, díky nimž může tělo efektivněji bojovat s virem. Je dost možné, že nemáte moc chuť k jídlu, i tak se snažte pravidelně jíst aspoň v menších porcích, ať si udržíte sílu.

Lžička medu zklidní kašel

Med je běžný přírodní lék na zklidnění bolesti v krku nebo kašle. Můžete ho pít s čajem a zároveň se tak udržovat dostatečně hydratovaní, nicméně v jedné studii vědci zjistili, že dávka medu byla na noční kašel účinnější než běžné léky na potlačení kašle u dětí ve věku od 2 do 18 let s infekcemi horních cest dýchacích.

Už jste zkusili černý bez?

Černý bez se používá při léčbě chřipky a nachlazení už stovky let a několik studií jeho pozitivní účinky na zdraví potvrdilo. Například v jedné z nich testovali 60 lidí s příznaky podobnými chřipce. Konzumovali 15 mililitrů bezinkového sirupu 4x denně a zaznamenali zlepšení symptomů o čtyři dny dříve než lidé, kteří užívali placebo. V obchodech a lékárnách najdete bezinkové kapsle, pastilky i sirupy. Černý bez berte jen jako doplněk léčby, ale určitě za to stojí.

Neztrácejte úsměv

V nemoci člověk snadno zapomene, jak moc naše emoce ovlivňují to, jak se fyzicky cítíme. I když pozitivními myšlenkami ucpaný nos neuvolníte a horečku nesnížíte, nepropadejte hrůze a depresím, pomůže vám to rychleji se uzdravit a vrátit do normálního života.

Zdroj: iGlanc.cz, Healthline, Národní zdravotnický informační portál

Související články