Jak poznat infekci močových cest?

Nejdůležitějším příznakem je řezání a silné nucení k močení. Pálení na konci močení nebo po něm se sice může objevit i u zánětu močového měchýře, ale častěji jde o bakteriální vaginální problém. Stejně tak tlaky v podbřišku nejsou spolehlivým ukazatelem a často signalizují bakteriální vaginální původ.

Lze rozeznat infekci močových cest od vaginální mykózy?

Při prvních příznacích to může být obtížné. Často se stává, že takzvaná „vaginální mykóza“ není mykóza, ale bakteriální zánět (cca 75 % případů). Mnoho žen o tom většinou neví, což vede k nadměrnému užívání volně prodejných antimykotik, která nemohou problém vyřešit.

Ženy jsou náchylnější k infekcím močových cest víc než muži?

Ano, jsou náchylnější k infekcím močových cest přibližně dvacetkrát více než muži. To je způsobeno kratší délkou močové trubice (asi 1 cm oproti 20 cm u mužů) a také blízkostí vaginy, která může být zdrojem bakterií.

Proč mají některé ženy tendenci trpět na opakované infekce, zatímco jiným se tento problém vyhýbá?

Řada infekcí močových cest, jak už jsem nastínil, je ve skutečnosti prvotně vaginální bakteriální problém. Klíčovými faktory jsou imunita a kvalita vaginálního mikrobiomu. Ženy s oslabenou imunitou nebo narušenou vaginální mikroflórou jsou k těmto infekcím náchylnější.

Co je největší mýtus o léčbě infekcí močových cest?

Jedním z největších mýtů je, že brusinky jsou účinným způsobem řešení tohoto problému. Bohužel výzkumy ukazují, že jejich efekt je srovnatelný s placebo efektem, tedy v podstatě žádný.

Existuje na infekci močových cest první pomoc bez receptu lékaře?

Lze použít sáčky s D-manózou a bylinami. V nedávné metaanalýze D-manóza fungovala stejně dobře jako klasická antibiotika první volby.

Čím se projevuje zánět močových cest u mužů?

Stejnými příznaky jako u žen, i když odpadají diagnostické potíže související s vaginou. Léčí se také stejně.

A rizikové faktory pro rozvoj infekcí močových cest působící během léta, zejména při koupání?

Rozhodně jsou to chlorované nebo znečištěné vody a nošení mokrých plavek. Léto také svádí k aktivnějšímu pohlavnímu životu i s následky. U žen trpících na cystitidy může dojít k „probuzení“ bakterií uvnitř močového měchýře a také ke zhoršení vaginální mikrobioty. To může vést k bakteriálnímu „útoku“ na močovou trubici a následně i na měchýř.

ODBORNÍK RADÍ: PRO PREVENCI INFEKCÍ MOČOVÝCH CEST DODRŽUJTE TATO PRAVIDLA

  • Příjem tekutin: Pravidelné pití vody pomáhá vyplachovat močové cesty a snižuje riziko infekcí.
  • Pozor na prochladnutí: Udržování tepla v oblasti pánevní je pro prevenci zánětů důležité.
  • Správné návyky: Po stolici je důležité se správně utírat směrem zepředu dozadu, aby se předešlo přenosu bakterií.
  • Opatrná hygiena: Nepřehánět to s důkladností ani chemickými přípravky, které mohou narušit přirozenou mikroflóru.
  • Vaginální bakterie: Podpora zdravé vaginální mikroflóry je klíčová. Dnes je možné zakoupit laktobacily, ideálně kmen Crispatus, které lze užívat jako doplněk stravy.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Story, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Související články