Už jste slyšely o barre? Není to vlastně vůbec nic nového pod sluncem, ale právě teď zažívá znovuzrození. Zmínky o barre jsem začala vídat na sítích u influencerek. Když jsem zjistila, že je to cvičení, které kombinuje prvky baletu, pilates a jógy, cítila jsem doslova nadšení. Tohle by konečně mohl být ten pravý pohyb pro mě. U klasické fitness rutiny jsem totiž doposud nikdy dlouho nevydržela.
Barre propadly herečky, zpěvačky i modelky
Název barre je odvozen od baletní tyče, která se u cvičení často využívá jako opora. Jako první s barre přišla balerína Lotte Berk na přelomu 50. a 60. let, která po úrazu spojila svůj milovaný balet s rehabilitačním cvičením. Bylo jí po něm tak dobře, že si otevřela studio v Londýně a s přičiněním slavné klientely se to brzy rozkřiklo. Jednou z jejích původních studentek byla totiž herečka Barbra Streisand.
Cvičení u tyče – té baletní – si postupně našlo další slavné fanynky, mezi nimiž nechyběla Madonna, Drew Barrymore nebo Natalie Portman, která objevila kouzlo baletu díky roli ve filmu Černá labuť, za níž dostala Oscara. Baletní workout do své rutiny s oblibou zařazují i modelky, protože jim tvaruje štíhlou a pevnou siluetu.
Balet není pro bábovky
Protože jsem se jako dítě několik let intenzivně baletu věnovala, vím moc dobře, co si o něm hodně lidí myslí. Kamarádky, které dělaly házenou, basketbal… zkrátka ”pořádný” sport, si ze mě vždy utahovaly. Balet podle nich nebyla dřina. On tak ale jenom vypadá. Něžný, ladný, ženský – a přitom náročný. Vznášíte se jako pírko na špičkách a přitom máte zatnuté všechny svaly v těle. Barre není typická baletní lekce, ale hodně se o balet opírá.
Co je to cvičení barre?
Barre je vyvážené cvičení celého těla. Jak už bylo řečeno, kombinuje prvky baletu, pilates, jógy, ovšem i silového cvičení a kardia. Zažila jsem i lekci, která byla fúzí baletu a boxu. Setkáte se s typickými baletními cviky jako plié, arabesque či dégagé, ale nebojte, taneční průprava netřeba. Ačkoliv vám to začátky usnadní, budete totiž vědět, na co se u jednotlivých pozic soustředit. Nikdo po vás však nebude chtít, abyste protáčela nohy do krkolomných pozic a předvedla ukázkový provaz.
Vyzkoušet si barre můžete doma třeba podle této lekce:
Jednotlivé cviky je možné ztížit pomocí činek a závaží, hodně se využívá overball. Na lekci budete také potřebovat cvičební podložku a baletní tyč. Tu doma nahradí kuchyňská linka nebo židle. Pro baletní piškoty ani trikot neutíkejte, barre můžete cvičit bosá, v legínách a sportovní podprsence.
Barre posiluje a rýsuje celé tělo
Čím se barre především liší od klasického cvičení a co si vzalo z baletu, je setrvání v určité cvičební poloze při soustředěném zapojení a napínání konkrétního svalu. Nepotrvá dlouho a drobné svaly po celém těle – nohy, ruce, střed – se vám začnou chvět a pálit. Představte si malé pulzování ve dřepu, chodidla na špičkách. Nebo soustředěné zvedání nohy dopředu, do strany, dozadu, zatímco se zaměříte na pevný core, hlavu v prodloužení, rovnováhu a volnou rukou ladně doplňujete pohyby, jako by to byla naprostá brnkačka. Slibuju, že to bude bolet. Příjemně samozřejmě, protože budete vědět, že ty jemné pohyby vám posilují sval a rýsují celé tělo. „Barre se zaměřuje na pohyby s nízkým dopadem a vysokou intenzitou, které posilují tělo tak, jak to dokáže jen málokteré jiné cvičení,“ říká Katelyn DiGiorgio, lektorka a učitelka barre.
Proč mě baví barre cvičení
U klasického cvičení mívám problém se soustředit, zapomínám pravidelně dýchat nebo cvičím jednu partii a zbytek těla je povolený. Barre mi to však nedovolí. Možná je to trochu tím, že se vzpomínkami vracím do dětských let, kdy nás učitelka za povolená záda dloubala špičatým nehtem. Cvičení inspirované baletem mě donutí koncentrovat se na pohyb, který provádím. Provést jej důkladně, zpevnit tělo, narovnat záda, vytáhnout krk. Jedním z benefitů barre je právě důraz na core, díky čemuž pomáhá stabilizovat páteř a celkově zlepšit držení těla. Kromě toho od první lekce zlepšujete balanc.
Když se musíte u zdánlivě jednoduchého pohybu soustředit na všechny tyto drobnosti, pak je těžké utíkat myšlenkami jinam. Posilujete i hýžďové svaly, které v případě sedavého zaměstnání trpí, pružnost těla a jeho flexibilitu. Navíc díky tomu, že baletní bradlo zajišťuje oporu, nedochází k přetěžování kloubů a přepínání svalů, a přitom druhý den pocítíte i ty svaly, o nichž jste netušila, že je máte. V neposlední řadě mě na barre oslovilo to, že se nejedná o žádnou ufuněnou a uhopsanou lekci. Přesto cítím, že makám, a ke všemu si u toho připadám žensky.
Zdroj: iGlanc.cz, Women's Health