Na první pohled připomínají velké náplasti. Jsou různě široké, vyrábějí se v několika barvách a nalepit se dají na kůži doslova od hlavy po paty. Když jsem je před pár lety poprvé zaregistrovala na jednom běžeckém závodě, netušila jsem, k čemu přesně jsou, ale rozhodně na mě udělaly dojem – prostě se mi líbily! Polepení běžci mi připadali cool. Jenže ona to opravdu žádná „jen tak ozdoba“ není.
Poprvé na olympiádě
Při pátrání po tom, kde se tyhle barevné pásky vzaly, jsem narazila na jejich stvořitele, japonského chiropraktika Kenzo Kase. Ten se v 70. letech minulého století zabýval vývojem pružné pásky, která by měla široké léčebné použití a neomezovala by tělo v pohybu. Svůj vynález poprvé představil na letních Olympijských hrách v Soulu v roce 1988 jako metodu zvanou Kinesio Taping. Její název vycházel z kineziologie, vědy o mechanických zákonitostech pohybového ústrojí. Tehdy ovšem byla určená jen pro vrcholové sportovce. Zaznamenala u nich značný úspěch, přesto zůstávala dlouho jen v rukou odborníků a veřejnost toho o podivuhodných páskách moc nevěděla. To se ovšem radikálně změnilo v roce 2004 – na letní olympiádě v Athénách. S vlastnostmi léčebných kineziologických tejpů odborníci tehdy seznámili širokou veřejnost, ukazovali jejich aplikaci přímo na tělech sportovců a vysvětlovali všechny jejich účinky a benefity. Od té chvíle šla popularita kineziotejpování rychle nahoru, až se „páskování“ začalo používat i v České republice.
Tejpy pro každý věk
Kvalitní kineziotejpy si umějí poradit třeba s bolestí zad, svalů, pomáhají při skolióze (i v dětském věku) a artróze, potížích s achillovkou, tenisovým loktem, nožní klenbou, ale umějí urychlit i léčbu po ortopedických operacích, léčit a hojit jizvy, lymfedémy a otoky. Na aplikování tejpovacích pásek se u nás specializuje například fyzioterapeut Bc. Filip Hlaváč, který výše uvedené pozitivní účinky ze zkušenosti potvrzuje s tím, že aplikace tejpů je vhodná pro všechny věkové kategorie:
„Kineziotejpování u dětí netvoří žádnou výjimku. Obecně vzato se četnost zdravotních obtíží zvyšuje věkem, a proto školní nebo předškolní věk dětí netvoří nijak vysoké procento mezi pacienty, ale například u vybraných vrozených diagnóz mají korekční techniky velmi pozitivní efekt.“ Zajímalo mě i to, zda mohou tejpy pomoci i starým lidem s omezenou hybností. Filip Hlaváč je toho názoru, že za určitých podmínek ano. „Pokud jsou tejpovací techniky aplikovány správně a s rozvahou, mohou pomoci skutečně v každém věku. Už jen zmírněním bolestivosti lze pozitivně ovlivnit kvalitu a rozsah pohybu. Pamatujme však, že pasivní techniky jsou jen vhodným doplněním aktivní terapie,“ dodává.
Na barvě (ne)záleží
A liší se nějak účinky pásek dle barvy? „Odlišné barevné variace jsou vyráběny především z estetického hlediska, samozřejmě při aplikaci preferujeme oblíbenou barvu pacienta. Z psychologického hlediska může ale i barva pozitivně ovlivnit efekt aplikace, třeba červená symbolizuje teplo, sílu či stimulaci, naopak chlad, klid nebo vyrovnanost představuje barva modrá,“ vysvětluje fyzioterapeut Bc. Šimon Faistaver. Oba odborníci se pak shodují, že pokud vás láká vyzkoušet tejpování na vlastní kůži, je dobré se předem o jejich aplikaci něco dozvědět a nezkoušet to na vlastní pěst bez informací nebo praktické ukázky.
Naučte se tejpovat
Základní techniky kineziotejpování si podle Filipa Hlaváče dokáže osvojit každý z nás. „Bylo by ale vhodné absolvovat alespoň základní kurz tejpování, protože neodbornou aplikací může dojít ke zhoršení zdravotního stavu nebo k tomu, že se nedostaví požadovaný efekt,“ myslí si fyzioterapeut a dodává, že pro rychlou pomoc od bolesti lze v domácích podmínkách využít video návody na jednoduchou aplikaci a ošetřit tak třeba člena rodiny. Jeho kolega Šimon Faistaver dodává, že pro laika je rovněž důležité zhodnotit stav kůže v místě cílené aplikace. Pigmentové névy, bradavice, otevřené rány, dermatitidy či ekzém se mohu kvůli zakrytí tejpovacím materiálem i zhoršit, proto je v takovém případě na místě zkonzultovat aplikaci s profesionálem.
Kvalita a cena
Cena tejpování se odvíjí od množství spotřebovaného materiálu a složitosti aplikace, ale u těch jednodušších se pohybuje kolem 100–200Kč za jedno nalepení. Kvalitní páska by vám pak měla vydržet 3 až 5 dní a můžete se s ní i koupat: „Doporučuje se pobývat maximálně hodinu denně ve vodě – lepivá složka kvalitní pásky s prodyšným materiálem zvládne nejen běžnou denní hygienu, ale i plavecký bazén nebo saunu,“ radí oba fyzioterapeuti s tím, že není výjimkou mít na sobě i víc tejpů současně, nicméně „polepená“ plocha by neměla překročit 50% povrchu těla. Odborníci rovněž upozorňují, že na trhu jsou značné rozdíly v kvalitě tejpovacích pásek. „Prvním měřítkem pro koncového uživatele je cena. Hodnota jedné kvalitní pásky se na trhu pohybuje okolo 200 až 250Kč. Další rozdíly lze pozorovat ve složení a vlastnostech materiálu, elasticita by měla odpovídat roztažitelnosti kůže (150–170%).
Na zborcené klenby i vrásky
Po studování všech teoretických informací mě samozřejmě lákalo tejp vyzkoušet sama na sobě, a protože mám už pár let zborcené obě klenby od častého nošení vysokých podpatků, zkusila jsem si pásku nalepit podle instruktážního videa Školy tejpování. Šlo to dobře! Pásky jsem si podle návodu sama nastříhala – je dobré mít dost ostré nůžky – nalepila je večer po sprše na dobře vysušenou kůži a takhle mi to vydrželo celých pět dní. Pásky se neodlepovaly, netlačily a cítila jsem příjemné zpevnění celé nožní klenby. Jeden večer jsem musela kvůli společenské události strávit dvě hodiny v lodičkách a musím říct, že nohy mě pak bolely rozhodně míň než obvykle. Až mi bylo líto tejpy po těch pár dnech sundat, jak mi to vyhovovalo.
Když už jsem byla u zkoušení, aplikovala jsem si tejpy i na obličej podle instruktážního videa Marty Dřímal Ondráčkové, odbornice na obličejovou jógu. Kolem očí vrásky ani nemám, spíš kolem úst, takové ty výrazné nosoretní. V páskách jsem spala a ráno jsem opravdu viděla rozdíl - pleť byla vypnutá a moje ‚nosoretky‘ méně viditelné! Jak se zdá, kineziotejpování má budoucnost a to nejen ve sportu a péči o tělo, ale i v anti-aging oblasti. A podle některých odborníků může tejping na těle dokonce nahradit léky na bolesti pohybového aparátu. To už stojí za vyzkoušení!
Zdroj: časopis Glanc, fyzioterapeut Bc. Šimon Faistaver, fyzioterapeut Bc. Filip Hlaváč