Nejspíš už při zmínce slov ”redukční dieta” máte po těle kopřivku. Banánová dieta, v originále Morning Banana Diet, vás ale nenabádá k tomu, abyste hladověli. Dokonce se ani nemusíte vzdávat většiny potravin, jako tomu u jiných známých diet bývá, a už to je svým způsobem jeden z klíčů, díky nimž máte šanci uspět. Zkusíme vás přesvědčit o tom, proč právě banánová dieta.
Chtěla, aby její manžel zhubnul
Banánová dieta přišla z japonských ostrovů. Farmaceutka Sumiko Watanabe ji původně vymyslela pro svého manžela a on díky ní shodil 17 kilogramů. O dobré zprávy se podělili na sociální síti a záhy se dieta založená na jedení banánů stala tak obrovským hitem, že v Japonsku banány na nějaký čas byly nedostatkovým zbožím. Banánovou dietu chtěl držet úplně každý. Sumiko poté napsala i knihu, kterou pojmenovala Morning Banana Diet, a tím se banánový zázrak rozšířil do světa. V roce 2008 prodala 730 tisíc výtisků.
Není to jen o banánech
Nebojte, že by vás někdo nutil jíst od rána do večera jenom banány. Tohle žluté exotické ovoce je sice plné vitamínů a minerálů, ale nejíst nic jiného by zdravé nebylo. Od svého vzniku banánová dieta prošla různými obměnami, každý si ji trochu přizpůsobí podle svého, my ale budeme vycházet z původních doporučení.
Snídaně: Jde o to, že k snídani si dáte pouze banány. Snězte jich kolik chcete, dokud se nebudete cítit sytí tak akorát. Za 15 až 30 minut je zapijte sklenicí vlažné vody nebo šálkem čaje.
Oběd a večeře: Na další dvě jídla můžete mít téměř cokoliv, ale doporučuje se hlavně rýže a vyhnout se hodně průmyslově zpracovaným potravinám. Pokud máte mezi hlavními jídly hlad, dejte si misku rýže nebo čerstvé ovoce.
Sumiko rovněž doporučuje, ať jíte do 80 % sytosti a pak přestanete, chvíli totiž trvá, než do mozku dojde signál o tom, že jsme plní. Toto pravidlo se často uplatňuje i v takzvaných modrých zónách dlouhověkosti.
Poslední jídlo v osm a do půlnoci v posteli
Jíst můžete nejlépe do 18 hodiny, maximálně do 20 hodiny večerní. Záleží na vašem pracovním režimu. Každopádně potom už se doporučuje nejíst a do půlnoci být v posteli. Vyhněte se také dezertům nebo je omezte, například kousek kvalitní čokolády nebo dort na rodinné oslavě si dejte, ale samozřejmě je hloupost, abyste se každý den cpali tyčinkami. Pozor na ty, které se tváří rádoby zdravě, bývá to pouze marketingový tah, většinou jsou plné cukru a zdravý je na nich jen název. To vše jsou rozumná doporučení.
Proč to funguje?
Banány jsou dobrá potravina, mají hodně vlákniny a dobře nasytí, ale nejsou kouzelné. Není na nich nic magického nebo zázračného a samy o sobě za úbytkem váhy nestojí, nebo na to alespoň zatím není žádný vědecký podklad. Jde spíš o celkovou změnu jídelníčku. Díky těmto doporučením přirozeně redukujete okno, kdy přijímáte potravu, jste včas v posteli (spánek je z hlediska hubnutí hodně důležitý), vyřadíte nebo výrazně omezíte dezerty a sladkosti, a snídáte pravděpodobně o dost méně kalorií než dřív.
Je důležité vzít v potaz, jak se člověk stravoval před nasazením banánové diety. Pokud se jeho jídelníček skládal hlavně z fast foodu, české kuchyně, slazených nápojů a vysoce průmyslově zpracovaných potravin, pak při aplikování těchto doporučení přinejmenším získá kontrolu nad tím, co jí. Také je dost pravděpodobné, že se jídelníček najednou zkvalitní a aniž by si počítal kalorie nebo hladověl, přirozeně jí méně. Základem každého hubnutí je kalorický deficit a banánová dieta není o žádném drastickém hladovění, pouze používá lákavý bizarní prostředek.