Popraskané rty nejsou nic příjemného a obzvlášť během zimy nebývají ničím výjimečným. Balzám na rty si nanášíme několikrát denně a narozdíl od rtěnek nás asi nenapadne v tom bezbarvém kousku tuhého krému hledat něco závadného. Přitom ho nanášíme přímo na ústa, kterými se snadno dostává do těla. Některé studie dokonce odhadují, že tímto způsobem zpolykáme přibližně dvacet až padesát miligramů produktů péče o rty. Jestli si zakládáte na zdravém jídelníčku, může být tato skutečnost paradoxní. Které jejich složky pro nás tedy mohou potenciálně přestavovat zdravotní rizika?
Čemu se vyhnout?
Vyhnout bychom se měly nebezpečným parabenům a ftalátům. Dále také látce s přezdívkou BHT, která v kosmetice slouží jako konzervant a může ovlivňovat reprodukční hormony i podporovat nádory. Samostatnou kapitolou bývají minerální oleje, které jsou sice v kosmetických výrobcích povolené, ale v těch potravinářských bývají naopak zakázané pro jejich podezřelé karcinogenní látky. Když se stanou součástí balzámu určeného na rty, tak je vlastně jíme. Podle Francouzské skupiny spotřebitelů se prý tyto toxické složky objevily ve složení řady běžně dostupných balzámů na rty.
Nedrážděte
Pokožka rtů je nejtenčí z celého těla a nemá žádné mazové žlázy, proto potřebuje zvláštní péči. Pokud chcete svým suchým nebo popraskaným rtům nejlépe pomoci, měly byste se také podle Americké dermatologické asociace raději vyhnout některým složkám běžných balzámů jako jsou kafr, lanolin, kyselina salicylová a umělým vůním. Spousta lidí totiž mylně považuje mírné nepohodlí, jako je pálení nebo mravenčení, za známku toho, že účinné látky v produktu fungují, ale ve skutečnosti rty jen dráždí a to jejich hojení moc nepomáhá.
Co s tím?
Nic z uvedených informací neznamená, že byste měly rezignovat na používání balzámů na rty. Stačí si jen pozorněji všímat jejich složení. Na kosmetickém trhu je navíc stále více balzámů vyrobených z bezpečných přírodních ingrediencí. Většina z nich pro svůj základ používá včelí vosk, protože je nealergenní, protizánětlivý a zjemňuje pokožku. Údajně je také skvělým zdrojem vitamínu A, který oddaluje přirozenou ztrátu kolagenu a zvyšuje regeneraci pokožky.
Výhodou rostlinných olejů je, že nepůsobí pouze jako zvlhčovače, ale také změkčovadla. Nabízejí tak našim rtům ochrannou vrstvu, která na nich udržuje vlhkost. Skvělou zprávou také je, že už existují verze přírodních balzámů, které díky oxidu zinečnatému rtům poskytují jemnou a netoxickou bariéru proti škodlivému slunečnímu záření.
Zdroj: iglanc.cz, daily.co.uk, aad.org, National Library of Medicine, typology.com