V roce 1753 šalvěj poprvé odborně popsal švédský lékař a botanik Carl Linné ve své knize Species Plantarum a veřejně upozornil na její léčivé vlastnosti.

Mnohostranné využití má šalvěj lékařská díky svým dezinfekčním a antimikrobiálním vlastnostem například v oblasti kosmetické péče. Uplatňuje se při zánětlivých stavech pokožky, třeba při léčbě akné, různých dermatitid nebo růžovky. Extrakt ze šalvěje je také nedílnou součástí některých deodorantů – přirozeným způsobem zabraňuje nadměrnému pocení, ale i mikrobiálnímu rozkladu potu, a tím vzniku nežádoucího zápachu.

Zdroj: Youtube

Šalvěj je také hlavní složkou některých přírodních deodorantů, a protože nevoní hmyzu, přidává se do repelentů. V péči o vlasy jsou ceněny hlavně účinky této léčivky v oblasti podpory růstu vlasů, zmírnění jejich padání, při léčbě seborhoické dermatitidy a lupovitosti.

Pozor při kojení

Čaj z šalvěje lékařské byste měli pít nejvýše třikrát denně, maximálně po dobu šesti týdnů – obsažená látka thujon může při vyšších dávkách způsobit bolest hlavy a třes svalů. Odvar se nejčastěji používá na posílení imunity, pro podporu dýchacího systému, při nadměrném pocení i k výplachům dutiny ústní. Čaj také zastavuje laktaci, nehodí se proto pro těhotné a kojící ženy.

Lidově ‚babské ucho‘ neboli odvar ze šalvěje přeslenité hrál významnou roli i ve známém filmu Dívka na koštěti, kde měl schopnost proměnit bytosti z říše pohádek ve smrtelníky z říše lidí.

Voňavé & zdravé vaření

Jako koření se čerstvá i sušená šalvěj lékařská často používá k tučnějšímu masu a rybám, protože podporuje trávení. Její výrazná hořká vůně s nádechem kafru se bude dobře vyjímat také v pečené zelenině, nádivkách, omáčkách nebo v tučných sýrech.

Ne kadý ví, že semínka chia jsou plodem šalvěje hispánské. Znali je už Aztékové a Mayové, kteří je používali jednak coby platidlo a také jako zdroj energie – jejich pojmenování „chia“ je mayský výraz pro sílu. Semínka obsahují antioxidanty a cenné minerály a vitaminy.

Síla vykuřování

Sušená šalvěj bílá se po staletí využívala při různých rituálech a ceremoniích. Například Indiáni ji považovali za vůbec nejposvátnější bylinu s mimořádnou schopností očišťovat místnosti, předměty i duši nebo provázet zemřelé na jejich poslední cestě. Bible zase zmiňuje šalvěj jako jednu z bylin, které použil král Šalamoun k očistě chrámu.

Jak správně praktikovat vykuřování, najdete na mnoha odkazech na internetu, vybírejte informace především z důvěryhodných zdrojů. Svazky s touto bylinou i další pomůcky k vykuřování se dají sehnat na e-shopech.

Zdroj: Youtube

Léčivé aroma

Na trhu najdete dva druhy esenciálního oleje ze šalvěje – muškátové a lékařské. Oba posilují nervy, koncentraci a paměť, uvolňují nervozitu a harmonizují menstruaci. Šalvěj muškátová dále zmírňuje křeče, působí proti infekcím v močopohlavním, zažívacím a dýchacím ústrojí, mírní svalovou ztuhlost, bolesti a únavu. Šalvěj lékařská posiluje cirkulaci krve, imunitu, pomáhá při krátkodechosti, zmírňuje pocení, průjem, zlepšuje zažívání. Oba esenciální oleje aplikujte pouze krátkodobě a v malých dávkách a nepoužívejte je v těhotenství a pro děti do pěti let. A ještě jedna zajímavost - k výrobě 1 kg esenciálního oleje ze šalvěje je zapotřebí 150 kg čerstvé rostliny.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Glanc, Nadeje-byliny.eu

Související články