O aromaterapii se často mluví, ale málokdo ví, co skutečně znamená. Jaké jsou její základní principy?
Jedná se o cílené použití přírodních éterických olejů pro zlepšení fyzického zdraví a duševní pohody a současně příznivé působení na činnost tělesných orgánů. Jako lidské bytosti jsme velmi složití a naše fyzické zdraví je úzce propojeno s psychikou. A právě aromaterapie toto dokáže přímo ovlivňovat. Éterické oleje nebo jinak řečeno esenciální oleje, které jsou základem aromaterapie, jsou koncentrované a vysoce účinné výtažky z léčivých siličnatých rostlin, jenž obsahují to nejlepší a nejúčinnější, co rostlina má. Jsou její esencí, ochranou a také její lékárnou.
Jak konkrétně éterické oleje fungují?
Protože jsou prchavé, v kontaktu se vzduchem se vypařují. Pročišťují tak automaticky prostředí a likvidují choroboplodné zárodky, neboť většina z nich má silné antiseptické, antibakteriální a protiplísňové účinky. Při jejich inhalaci je působení mimořádně komplexní – získané vjemy putují do mozku, kde ovlivňují jednak neurochemické procesy (tím například snižují únavu, zlepšují pozornost, apod.) a zároveň působí na primitivní část mozku – limbický systém, tedy vyvolávají změny v oblasti pocitů a emocí. Při inhalaci také těkavé oleje pronikají přes dýchací ústrojí do krevního oběhu. Každý olej tak vyvolává biologickou aktivitu těla a pomáhá harmonizovat činnost jednotlivých tělesných orgánů nebo soustav. Vhodným výběrem docílíme bezprostřední úlevy při řadě potíží, předcházíme zdravotním komplikacím nebo preventivně zamezíme některým onemocněním. Éterické oleje mají také schopnost pronikat pokožkou ke krevním vlásečnicím a opět se navazují na krevní oběh. Můžeme je tedy úspěšně využívat i při masážích a v celostní péči o pokožku - v aromaterapeutické kosmetice.
Může aromaterapie pomoct i zvířatům a jak?
Určitě ano, i když ke zvířatům je potřeba přistupovat s větší obezřetností, protože nám nemohou říct, jak se cítí. Musíme je více pozorovat, dát jim možnost volby a také možnost opustit prostor, kde oleje používáme. Ale viděla jsem řadu pozoruhodných reakcí zvířat s okamžitým efektem na jejich zdraví.
Kdy vám aromaterapie vstoupila do života?
Můj první kurz v době pobytu v Anglii byla reflexologie, která probudila můj zájem o studium dalších masážních technik. Nejvíce mě oslovila nabídka londýnského, dnes velice prestižního, Institutu Tradiční Bylinné Medicíny a Aromaterapie Gabriela Mojaye, který propojoval aromaterapii, čínskou medicínu a další alternativní směry práce s tělem. Tehdy Gabriel Mojay se svojí školou víceméně začínal a učili u něj lektoři, kteří jsou dnes legendami aromaterapie. Tito lidé formovali nejen můj pohled na aromaterapii, ale i na vnímání světa okolo nás. Z metod, které jsem měla možnost poznat, mě nejvíc uchvátila aromaterapeutická masáž, kterou jsem začala na klientech praktikovat už v rámci studia, v roce 1992.
Máte nějakou svou oblíbenou rostlinu, nebo éterický olej?
Dlouhodobě je to vůně nardu. Je to hlubší temná vůně, olej, který se objevuje už v Bibli. Hodně mě na ní baví, jak dokáže člověka přitáhnout nohama na zem, ale zároveň uvolní hlavu, podobně jako santal nebo kadidlo, tedy oleje, které se používají také při meditaci. A čím jsem starší, tím víc mě baví květové vůně jako je jasmín, růže nebo neroli. V kratším časovém intervalu se preference vůní mění nejen s energií, kterou mám k dispozici, ale i s denní dobou či ročním obdobím.
Které éterické oleje považujete za základ, když chce někdo s aromaterapií začít třeba doma?
Základní oleje, které vám pro začátek pomohou s péčí o zdraví celé rodiny, jsou levandule, eukalyptus, tea tree, citron, máta a ravintsara. S malými dětmi využijete navíc mandarinku nebo pomeranč. Naučit se pracovat se všemi oleji a kombinovat je mezi sebou chce cvik a praxi, nejlepší je, když navštívíte odborného aromaterapeuta nebo si necháte poradit od někoho zkušeného. Je rozdíl, pokud vybíráte pro sebe nebo pro někoho jiného. Výběr pro sebe je vždy jednodušší, výběr pro jiné odpovědnější. Pro sebe si vytipujte olej nebo oleje podle jejich účinků na potíže, které si přejete řešit, nebo si stanovte záměr, kterému má vonná směs posloužit. Tyto vybrané oleje si očichejte a vyberte z nich ty, které vám voní nejlépe.
Říká se, že éterický olej není vhodné rozptylovat v aromalampě. Proč? A jaký způsob je nejlepší?
Aromalampa je sice nejběžnější způsob, ale musí být kvalitní. Důležitý je dostatečný odstup dna misky od svíčky, asi 10 cm a také dostatečná kapacita misky na vodu, aby nedošlo k přepalování olejů. Při postupném zahřívání v aromalampě se oleje odpařují nerovnoměrně, podle těkavosti jednotlivých látek. Šetrnější, ekologičtější a rychlejší je používání difuzérů, které rozptylují oleje do prostoru pomocí ultrazvuku nebo rozkmitáním (zvýšením jejich těkavosti).
Jak mýty se v souvislosti s aromaterapií nejčastěji objevují?
Že všechno, co voní, je automaticky aromaterapie. To vidíte často v marketingových akcích nadnárodních firem, ať už prodávají kosmetiku, toaletní potřeby nebo jiné produkty. Vůně těchto výrobků jsou syntetické, vznikají v laboratořích, nikoliv v přírodě. S celostním účinkem aromaterapie nemají nic společného.
Mění se v posledních letech přístup zákazníků k přírodní a aromaterapeutické kosmetice?
Obecně trend přírodních a udržitelných produktů neustále roste. Zákazníci vyhledávají ekologicky šetrné společnosti a s tím i produkty, kterými nezatěžují životní prostředí. Konkrétně i k aromaterapeutické kosmetice si nachází cestu stále více a více lidí. Po době plné antibiotik a nových léků se nyní vrací alternativní léčba a s ní spojený i šetrný přístup sama k sobě.
Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká, expertka na aromaterapii
Vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia.
Zdroj: časopis Glanc, Adéla Zrubecká - expertka na aromaterapii