Za alternativní medicínu označujeme mnoho léčebných metod, zejména ty, které nesplňují základní kritéria klasické západní medicíny. Z těchto důvodů není vždy jednoduché si ”to své” obhájit. Mnoho lidí si možná stále pod alternativní léčbou představuje nahé ženy, co v lese na palouku vaří lektvary z ”divnobylin”. Nenahrává jim ani fakt, že alternativní formy léčení ve většině vyžadují dlouhodobý proces. Zlepšení můžete pocítit hned, ale také to může chvíli trvat. A kdo dneska rád čeká? Na druhou stranu, je to jako s hubnutím. Když roky přibíráte a huntujete své tělo, přece nečekáte, že za pár týdnů se budete dát tesat do mramoru. A tak si svou cestu nakonec musí najít každý sám. Koneckonců, kdo jiný by měl o vašem těle a zdraví rozhodovat?

Čínská medicína

Tradiční čínská medicína (TCM) existuje už 4 tisíce let. Nejedná se tedy o žádnou novinku. Narozdíl od západní medicíny nahlíží na člověka jako na jeden celek, kde vše navzájem souvisí. Můžeme ji tedy nazývat i celostní medicínou. Není jen o používání bylinek s poetickými názvy, spadá pod ni i akupunktura, akupresura či masáže.

Čínská medicína je vlastně životní styl, který někdo přijme, někdo odmítá. Snaží se totiž nemocem předcházet formou prevence, ne řešit problém až ve chvíli, kdy už je za pět minut dvanáct. Ale samozřejmě jsou to právě akutní potíže, co nás obvykle dovede za odborníky.

Když se vám v těle něco rozbije, většina z nás jde za specialistou, aby to opravil a my mohli zase fungovat. Vyndal součástku, vyměnil, namazal. Každý neduh je ale jako blikající kontrolka, na něco nás upozorňuje. A i když už nesvítí, problém nezmizel. Od TCM nečekejte jednu kouzelnou pilulku, ale rozhodně se na svou nemoc začnete dívat jinýma očima.

Funkční medicína

Pseudověda a šarlatánství. Obsahuje řadu vyvrácených a neověřených metod. Tak často vypadají zmínky o funkční medicíně, která to taky nemá jednoduché. Je o hodně mladší než ta tradiční čínská, ale rovněž se zabývá člověkem jako celkem. Její propagátoři často navrhují kombinaci se západní medicínou, tak proč ta vzájemná nevraživost.

Funkční medicínu vyhledávají spíše lidé s dlouhodobými než akutními problémy, protože jde víc do hloubky. Otevírá dveře těm, kterým je západní doktoři zavřeli, anebo kdo chce své zdraví začít řešit jinak. Může jít o poměrně běžné nemoci - cukrovka, krevní tlak, astma, alergie…

Ozonoterapie

Ozonová terapie je rovněž léčebnou metodou bez použití léků. Zjednodušeně si pod tímto pojmem představte okysličení celého organismu a všech buněk v těle. Je to rovněž metoda spíše mladá, nicméně fanoušky si získává rychle, protože slibuje minimální kontraindikace.

Co pomáhá řešit? „Jakýkoliv druh infekce bakteriálního či virového původu, posílení imunitního systému, zpomalení procesu stárnutí a také zvýšení fyzického výkonu při jakémkoliv druhu sportu. Velice často dochází také k zlepšení kognitivní funkce a vysvětlení je jasné, protože v mozku je největší počet mitochondrií,” říká Marek Rottenborn z pražské kliniky, která se ozonoterapií zabývá. Pro lepší vysvětlení, mitochondie si představte jako naši buněčnou elektrárnu.

Abyste dosáhli požadovaného výsledku, jedno sezení nestačí, takže i v tomto případě je třeba se připravit na delší proces, přesto je ozonoterapie čím dál oblíbenější nejen ke zlepšení vitality, ale i jako omlazovací prostředek, zejména pro ty, kteří nechtějí podstupovat invazivní kosmetické zákroky.

Biorezonance

Jedni na ni nedají dopustit. A tomu zbytku z ní vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Biorezonance je neinvazivní terapeutická metoda, svůj zrod datuje roku 1977 v Německu. Pracuje s tím, že vše má svou jedinečnou frekvenci, kterou lze změřit a toho využít v náš prospěch. Jak roky plynou, v našem těle se ukládají prvky, které někdy na první pohled nevadí, z dlouhodobého hlediska nám ale škodí. Řeč je o různých parazitech, alergenech, virech, mykózách apod. Biorezonance na ně prý dokáže zacílit, a tím patogeny zničit nebo upravit a ovlivnit zdraví pacienta.

Na první návštěvě s terapeutem zprvu proberete vše, co vás trápí a absolvujete biorezonanční diagostiku. Na základě té se vyhodnotí, jaké orgány potřebují posílit a podpořit, co zharmonizovat,  identifikujete alergeny, míru toxické zátěže nebo nedostatek vitamínů a minerálů. Na základě zjištěných informací lze stanovit další postupy. Její využití je široké, nabízí své služby třeba i v případě, že přestáváte kouřit.

Na druhou stranu, i ona bývá označována za pseudovědu a vyhozené peníze. Její účinky jsou prý z fyzikálního i biologického hlediska nemožné a nad hladinu placeba nefunguje.

Homeopatie

S podobným názorem se střetává i homeopatická léčba, která rovněž řeší člověka jako celek a tento pojem vám bude jistě dobře známý. Homeopatie operuje s tím, že je pacientovi ve slabé dávce podávaná látka, která způsobila potíže, tzv. homeopatika, ”nosiče informací”. Jejich výhodou je, že obsahují pouze přírodní látky a nepůsobí v těle chemicky jako klasické léky, jsou tedy vhodné i pro těhotné či kojící ženy a novorozence. Cílem je vrátit tělu rovnováhu, a tím potíže odstranit. Dle některých názorů se však nejedná o nic jiného než placebo efekt.

Tento článek nevzniknul proto, aby alternativní metody léčby někomu vyvracel, nebo naopak vnucoval. Pokud vám některá z výše uvedených metod činí dobře, je vlastně asi jedno, zda je to jen váš dojem nebo skutečně došlo k hmatatelnému zlepšení. Poslouchejte a vnímejte své tělo, dokáže vám hodně napovědět.

Zdroj: iGlanc.cz, Celostní medicína, Healthline, Sisyfos, Ozonová terapie, Marek Rottenborn

Související články