Začíná pylová sezóna. Nebo by se spíš hodilo říct, že pylová sezóna útočí. Až pětina Čechů si totiž jaro vyloženě protrpí. Nejčastějšími příznaky jsou senná rýma, opakované kýchání, oteklé a zarudlé oči, svědění pokožky nebo pálení v krku.

Alergie je přehnaná reakce našeho těla na běžně se vyskytující látky. Imunitní systém zkrátka mylně považuje pyl za nebezpečný a uvolňuje protilátky, které na alergeny útočí. Nemusí se vždy jednat pouze o pyl. Spousta z nás je alergická také na roztoče nebo na svého domácího mazlíčka. Podle statistik se s určitým projevem alergie setkalo 9 z 10 Čechů.

Projevy alergie

Rozdíl mezi rýmou z nachlazení a alergickou rýmou poznáte poměrně snadno. Alergická rýma je vytrvalá a vodnatá. Provází ji časté kýchání. Klidně desetkrát po sobě. Nos vás svědí, oči jsou zarudlé a pálí. Máte nateklé dutiny. Výjimkou nejsou ani ekzémy a vyrážky, které se mohou objevit kdekoliv na těle. Dále svědění v ústech, krku anebo také rovnou všude.

Pyl je všudypřítomný

Jelikož se drobné pylové částečky dostanou úplně všude, to znamená nejen do očí a nosních dírek, ale ulpí i na vlasech a oblečení, pokud si neosvojíte určité návyky, doslova si problém budete stále dokola nosit domů. Stromy, trávy, květiny, plevel, všechno pouští pyl. A nemusí se nutně jednat ani o rostliny ve vašem okolí, protože vítr roznese pylové částečky na kilometry daleko. Větrné dny jsou pro alergika obzvlášť nepříjemné, naopak deštivé vám uleví.

Chování venku

Na dlouhé procházky choďte ideálně ráno a po dešti, kdy je vzduch nejčistší. Nezapomeňte si doma sluneční brýle, které chrání oči. Nejméně pylu je v lese, tudíž se pokud možno vydejte tam. V autě odolejte pokušení otevřených okýnek a vždy u sebe mějte nějaká antihistaminika. Ta seženete v lékárnách běžně i bez předpisu.

Chování doma

Po příchodu domů se běžte ihned převléct do čistého a umyjte si hlavu. Na kvalitu vlasů to sice není ideální, mýt si je každý den, ale od projevů alergie vám to výrazně uleví. Snažte se větrat hlavně ráno či po dešti a do oken oceníte i protipylové sítě.

Boj začíná uvnitř

Vznik alergie úzce souvisí se stavem vašeho imunitního systému, proto by péče o něj měla být na prvním místě. Že jste doposud s alergiemi neměli problém tak neznamená, že si na vás letos nepřijdou.

Dále obecně platí rada, že byste v době jarních alergií neměli přetěžovat játra. Doporučují se také probiotické potraviny a vše, co obsahuje přírodní antihistaminika či antioxidanty. Jmenujme například: brokolice, kapusta, rajčata nebo borůvky. Místo kafe si dejte raději černý nebo kopřivový čaj a dopřejte si poctivý kuřecí vývar.

Nakolik by se mohlo zdát, že ovoce je plné vitamínů, tak se překvapivě doporučuje spíš v omezeném množství a pokud možno tepelně upravené.

Pylový kalendář

Každý alergik je unikát. Míra vašich potíží totiž závisí na tom, jaké konkrétní rostliny vám činí problém a kdy kvetou. Úplně nejlíp uděláte, když se dáte otestovat. Existují už i krevní testy, které z malé kapičky odhalí velké množství alergenů, a nejen na pyl.

Když už budete vědět na čem jste, mnohem lépe se v daném období obrníte všemi dostupnými prostředky a opatřeními. V neposlední řadě sledujte aktuální pylové zpravodajství.

Léčba alergie

Stává se, že občas alergie najednou sama od sebe zmizí, takže se nedá říct, že byste si pylovým peklem museli procházet každé jaro až do konce života. Pravděpodobnost je však nízká.

Mnohem lepší výsledky v posledních letech vykazuje takzvaná alergenová imunoterapie. U nás je teprve v plenkách, ale v zahraničí se těší moc pěkným výsledkům. Pro její úspěšné absolvování potřebujete přesně znát, jaké jsou vaše spouštěče. Pak je tělo postupně v čím dál větší míře vystavováno alergenům a přetváří se jeho obranná reakce. Není to hned, léčba může trvat až několik let. Oproti vyhlídkám na doživotní trápení je ale i to pozitivní.

Pyly nejsou na jaře jediný problém

Svést všechny problémy na pyl by bylo snadné, ale kupodivu to není jediný spouštěč v tomto ročním období. S jarními deštíky dochází k většímu výskytu plísní uvnitř i vně domova. A náš oblíbený jarní úklid zase po celém domě rozvíří roztoče. Tím jsme vám samozřejmě nechtěli totálně zkazit radost z jara. Alespoň víte, že je dobré mít se na pozoru.

Zdroj: iGlanc.cz, Web MD, Blendea, Harvard Health Publishing

Související články