Člověk by měl cvičit alespoň půl hodiny denně, aby byl zdravý a fit. Někdo běhá, jiný plave, další jezdí na kole a někomu je zase nejlépe v posilovně s činkami. Je přirozené, že každého baví a láká něco jiného. Občas se ale necháme až příliš strhnout trendy a je těžší se zorientovat v tom, co nám ve finále opravdu dělá dobře, a co po nás chtějí ostatní. Typickým příkladem je běh nebo jóga. Občas mi připadá, že kdo neběhá nebo nestaví své tělo do krkolomných pozic za doprovodu hlubokých výdechů a nádechů, ten jako by ani necvičil. Ájurvéda, tato věda o životě a dlouhověkosti, odjakživa přistupovala k lidskému tělu komplexně a má odpovědi i na otázku, jaké cvičení je pro vás to nejvhodnější a proč.

3 typy lidí podle ájurvédy

Ájurvéda rozlišuje tři dóši (váta, pitta a kapha), které jsou kombinací pěti elementů přírody; éter, vzduch, oheň, voda, země. Dóša je biologická energie a každý člověk má podle ájurvédy v sobě všechny tři dóši, akorát v jiném poměru. Důležité je zmínit, že ať jste kapha, váta nebo pitta, nic není špatně. Znát svoji dóšu znamená porozumět svému tělu a mysli. Když budete jednat v souladu se svojí dóšou, budete se cítit dobře, budete zdraví a silní. V opačném případě se nerovnováha může projevit například nemocemi, problémy pohybového aparátu či duše. Tradiční indický systém medicíny učí, že i cvičení byste si měli vybrat podle své dóši.

Váta – plní energie, měli by zpomalit

Vátu tvoří vzduch a éter. Váty jsou přirozeně plné energie, mají rády cvičení, které je vyčerpá. Rychlé cvičení typu běh, tanec nebo kardio. Měli by však zpomalit a vyrovnat energii, jinak se vyvedou z rovnováhy. Lidé typu váta bývají drobní, křehcí, lehčí a mají slabý trávicí systém, hůře přibývají na váze a měli by věnovat více pozornosti budování kostí a svalů. Zaměřit se více na formu než na rychlost. Lepší je pro ně pravidelné mírnější cvičení než jednorázový, obrovský výdej energie. Výbornou volbou je jóga, kondiční cvičení a cvičení s nízkou intenzitou. Když běh, tak lehký, cyklistika a turistika. Dobré jsou dřepy, výpady a trénink s odporovou gumou. Váta typy by si měly dát pozor na přetěžování kloubů. Jejich výdrž při sportu je spíše nízká.

Pitta – silní, rádi posouvají své limity

Typ pitta je spojen s ohněm a ten ovlivňuje jeho teplotu, silnou výdrž i postavu. Pitty jsou od přírody sportovně založené a soutěživé. Rády posouvají své limity, oblíbený je pro ně box, crossfit, posilovací cvičení. Tuto energii, oheň, ale potřebují vyvážit dostatečným klidem a odpočinkem a také potřebují zchladit. Plavání je pro ně ideální sport, stejně tak zimní sporty. Jóga nebo tai-či pomůže ztlumit jejich vnitřní žár. Doporučené je i pilates nebo chůze. Vyhněte se cvičení na horkém a vlhkém místě a dbejte na dostatečný přísun tekutin. Dokud se nezačnou přehřívat, vydrží hodně.

Kapha – zrozeni pro velkou zátěž

Kapha zastupuje prvky vody a země. Kaphy vynikají velkou fyzickou sílou, nejlépe ze tří dóš zvládají velké zátěže, mají větší postavu. Snadno přibírají na váze a jsou tak trochu líné. Je těžší je motivovat. Nebojte se rychlého a intenzivního cvičení. My víme, že se vám do něj asi nechce, ale díky němu zůstanete zdraví a fit. Skvělé je HIIT, kardio, tabata nebo skupinové aktivity, které vás dobře motivují. Dejte si pozor, ať neupadnete do rutiny, různorodost vám vnese do života více energie. Vzhledem k vaší síle a vytrvalosti vám dobře sedne i posilování, vzpírání či delší běh.

Už víte, jaký typ jste? Vzdušná váta, ohnivá pitta, nebo ukotvená kapha? Dóša test si můžete udělat například zde.

Zdroj: iGlanc.cz, Times of India, Everest Ayurveda