Stalo se to asi před 6000 lety. Staří Indové začali vyvíjet komplexní léčebný systém, jenž měl harmonizovat tělo i duši, aby se docílilo optimální zdravotní rovnováhy. Ajurvédu můžeme přeložit jako vědu o životě, a právě staří mudrcové zkoumali, jak propojit duševní a fyzické zdraví. Jde vlastně o princip skoro jakékoli východní medicíny, která neléčí ani tak důsledky, jako se spíš zaměřuje na příčiny. Že se k tomuto principu využívají jen přírodní složky a žádá chemie, asi nemusíme dodávat.

Zdroj: Youtube

Terapie formou ajurvédy

Princip ajurvédy tkví v tom, že by se měla najít rovnováha v těle, jež by se měla i udržet. Spojení těla a mysli není jen prázdnou frází, protože mnoho nemocí má psychosomatický základ. Jen si vezměte, že když jste ve stresu, začne vás pobolívat hlava nebo silněji cítíte nerv v zubu, s nímž se už dlouho chystáte k lékaři. Stejně jako je způsob léčby celostní ve smyslu spojení těla a ducha, využívají se i prostředky, které aplikujete vnitřně i z vnějšku. Pokud se rozhodnete naordinovat si ajurvédskou kúru, bude vám sestaven speciální jídelníček. Dokonalé harmonizace pak dosáhnete hýčkáním s pomocí masáže a přípravků vyvinutých dle pravidel tohoto učení.

Ajurvéda jako životní styl

Pokud se rozhodnete vyzkoušet ajurvédu, vneste ji do každodenní rutiny vašeho života. K čemu by vám bylo dodržování ajurvédské stravy, kdybyste do těla vpravovali chemii v podobě kosmetiky s různými umělými látkami? Péče je proto sama o sobě rovněž postavena na ajurvédských poznatcích. „Receptury jsou vyzkoušené po staletí. Ajurvéda umí spojit různé bylinky a další přírodní složky tak, aby spolu fungovaly,“ přiblížila nám majitelka showroomu s ajurvédskou kosmetikou, Jevgenia Sedláčková. Zároveň nám i prozradila, jak k této čistě přírodní kosmetice přistupovat: „Je velmi silná, takže musíte vyzkoušet, jestli nemáte například na nějakou složku alergii.“ Paleta produktů je ovšem tak pestrá, že si vybere prakticky každý. Stačí se orientovat dle toho, jaký typ pleti máte, a odtud se odvíjí složení kosmetických přípravků, jelikož jednotlivé složky mají specifické účinky. Některé hydratují suchou pleť, jiné krotí problematickou kůži. A protože v ajurvédské kosmetice, zejména v té ze srílanského Ceylonu, hraje důležitou roli kokosový olej, paní Sedláčková nám i prozradila, jak poznáme ten kvalitní. Musí být skutečně bílý a pevný. Jej pak můžete užívat nejen z vnějšku, ale i vnitřně třeba do smoothie.

Strava podle ajurvédy

Zajímáte se, jak vypadá takové ajurvédské menu? Pokud jste někdy sledovali pobyt influencera na této ozdravné kúře, jistě jste se setkali s relativně malými porcemi. Ve stravování totiž nejde pouze o to, co jíte, ale i jak to jíte. Doporučuje se nejíst příliš rychle, tím vaše tělo lépe stráví pokrmy a nezhltnete toho tolik. Zároveň byste neměli jíst dosyta, měli byste se cítit plni tak do tří čtvrtin, aby vaše mysl i tělo byly stále svěží. Mezi jednotlivými jídly si nechte prostoj 3 až 6 hodin, abyste potravu dokonale strávili. Co se týká pokrmů, dejte přednost těm čerstvě připraveným a teplým, organismus je lépe přijme.

Odpoutejte se od stresu

Také se stravujte v klidném prostředí, nepřemýšlejte o práci, nesledujte mobil. Je to relax a požitek, kam běžné stresy způsobené i těmito vymoženostmi nepatří. Další zajímavé pravidlo je, že byste neměli pít mléko k jídlům, které mají více chutí, například maso s přílohou. Připíjejte jej třeba jen k cereáliím, sladké kaši apod. A na konec, možná jste si všimli, jak je v ajurvédě využíváno přepuštěné máslo, tedy ghí. Umí na sebe vázat jedy, takže detoxikuje. Optimální jídelníček by vám ale měl na míru vašim potřebám a řešením problémů nastavit šikovný terapeut nebo lékař. Každý jsme jiný. Stejně jako máme rozdílné typy pokožky, i naše těla mají diference způsobené zdravotními problémy, vrozenými dispozicemi a i cíle má každý z nás jiné. Někdo chce zhubnout, jiný potřebuje zklidnit žaludek, další chce pročistit pleť nebo mysl. Ajurvéda se nemusí stát vaším celoživotním stylem, klidně ji můžete jednou za čas povolat, aby vám vrátila do života balanc.

Zdroj: iGlanc.cz, John Hopkins Medicine, Jevgenia Sedláčková – majitelka obchodu s kosmetikou z Ceylonu

Související články