Ne že by modelka Simona Krainová potřebovala hubnout. Před dosažením padesáti let se však rozhodla, že místo klasické dovolené ”obžerství a koktejly” si vyzkouší ”střídmost a klid” po vzoru více než 5000 let staré medicíny. O své cestě informovala na sociálních sítích, a protože teď je to období, kdy je nejvyšší čas se sebou něco udělat a dohnat formu do plavek, uděláme si takové menší opáčko ájurvédy podle Simony Krainové.

Ájurvédská medicína pochází z Indie

Ájurvéda je starobylý systém medicíny, který má k léčení jiný přístup než západní medicína. Vznikl před více než 5000 lety v Indii a vychází z přesvědčení, že zdraví a pohoda závisí na křehké rovnováze mezi myslí, tělem, duchem a prostředím, v němž žijeme.

Hlavním cílem ájurvédy je podpora zdraví, ale také prevence nemocí a léčba specifických zdravotních problémů znovunalezením rovnováhy. Začíná se procesem očisty, následuje speciální dieta, při níž můžete na svíčkovou se šesti zapomenout. Jóga, meditace, masáže a rituály. Simona Krainová během svého osmnáctidenního ájurvédského detoxu na Srí Lance podstoupila dohromady 108 procedur.

Ájurvédský detox Simony Krainové

Když nám ještě dělaly starosti nesmyslná nařízení vlády během pandemie covidu, Simona sbalila kufry, manžela a kamarádky a vyrazila za doposud pro ni neznámým dobrodružstvím. Podstoupila několikatýdenní ájurvédskou kúru, jejímž cílem je odpočinek, zotavení a regenerace těla pomocí starobylých medicínských postupů.

Pod taktovkou odborníků si dopřávala pravidelné meditace a rituály, ráno běhala naboso, podstupovala terapie, a samozřejmě celá očista obnášela i speciální jídelníček složený ze zdravé a vyvážené stravy, který byl velmi střídmý. „V břichu mám kilo rýže,“ uvádí v postu z prvního dne. Další den už jsme viděli, jak si ”pochutnává” na velké porci něčeho, co vypadá jako dřevotříska. Šestý den už si prý pomalu začala na zdejší jídelníček zvykat.

Základy ájurvédského detoxu

Vyvážená zdravá strava, jídlo 3x denně po pěti hodinách, aby tělo mělo dostatek času vytrávit. Mezi tím žádné uzobávání a uždibování, jako máme ve zvyku. Žádné sladké limonády nebo pepř a sůl na stole. Žádné čokoládky, mléčné výrobky, sýry nebo smažené řízky. K pití jenom teplá a studená voda spolu s bylinkovými čaji. „Můžete taky zapomenout na kávu, alkohol, klimatizaci nebo televizi v pokoji. Dokonce ani hodiny tady nejsou. Každá snídaně, oběd či večeře je oznámena cinkáním zvonečku,” psala na sociální síti.

Byla to vskutku očista se vším všudy, ale po těžkostech na počátku si o pět kilo lehčí modelka pobyt pochvalovala už po pár dnech. „Nedokážu popsat pocit, který teď mám, ale čisté tělo, ploché břicho, zdravější trávení, kůže jako patnáctka a konečně naskakuje i čistá, ničím nerušená hlava a to nemám za sebou ani půlku pobytu”. Když jsem tehdy viděla její fotky, snažila jsem se také aspoň pít jenom teplou vodu, aby mé tělo lépe spalovalo kalorie. Dlouho mi to v domácích podmínkách nevydrželo. A to je právě největší úskalí podobných retreatů, když se člověk vrátí. Jak do toho znova nespadnout?

Co se Simona naučila a co můžete aplikovat i vy

V domácích podmínkách si těžko podobný detox, jaký modelka podstoupila na Srí Lance, naordinujete. Simoně to však prý ukázalo směr, jakým se chce v péči o svoje tělo i nadále ubírat a z toho si můžeme vzít příklad všichni. Naučila se, že:

  • Už žádné bubliny nebo sladké limonády. Pít teplou vodu a to nejen ráno.
  • Omezit pečivo, alkohol, polotovary.
  • Nechávat si rozestupy mezi jídly 5 hodin, aby tělo mělo čas vše zpracovat a strávit.
  • Omezit konzumaci masa.
  • Nepřejídat se, umírněné porce jídla.
  • Poslední jídlo v 18 hodin.
  • Vnímat potřeby svého těla.

Ájurvédský jídelníček považuje za důležité polévky a teplé kaše, které si neváhejte servírovat klidně k snídani. „Dát si polévku k snídani je divné. Dnes si ji často dopřeju a mám z ní radost. A klidně fazolovou,” prozradila v rozhovoru pro časopis Kondice a dodala, že běžný cukr doma nahradili medem. Rovněž přiznala, že děti nenutí do jídla, protože tělo samo pozná, kdy už má dost. „Když mi některé z dětí v půlce jídla řekne, že už nemůže, nenutím ho dojídat,” uvedla. Zdravé jídlo nemusí být nudné, je naopak velmi pestré, jen musíte najít cestu, jak jej správně uchopit.

Zdroj: iGlanc.cz, Instagram Simony Krainové, Hopkins Medicine, časopis Kondice

Související články