Existuje mnoho druhů masáží, většina lidí však rozlišuje klasickou relaxační – a pak thajskou. Tyto exotické procedury si u nás získaly velkou oblibu, protože jde o intenzivnější praktiku, kde se používají silnější hmaty, provádí se i prvky jógy. Můžete se setkat s různým přístupem masérů, než se však odeberete do salonu, měli byste vědět, jak bude masáž probíhat.

Zdroj: Youtube

Jak se připravit na thajskou masáž?

Myslete na to, že zatímco u klasických masáží mají terapeuti různé certifikáty, kurzy apod., u thajských masérů to tak být nemusí. I když mohou znát různé hmaty a praktiky masáže, ne vždy si poradí s fyzickými a zdravotními dispozicemi klienta. Jelikož jde o velmi tlakovou masáž, měli byste zvážit, zda ji zvládnete, pokud máte křehčí kosti. Proto je dobré se před tím poradit s terapeutem, aby například nepůsobil tak silně, a pokud vás masáž bolí i během terapie, nebojte se ozvat.  

Bolí thajská masáž?

Bolest nesmí být nesnesitelná, to je samozřejmé. Nicméně pokud máte pevnější kosti a netrpíte určitými zdravotními problémy, tvrdší masáž vám může pomoci. Díky intenzivnímu tlaku se vám rozproudí lymfa, čímž zmizí otoky, zlepší se stav pokožky, zmírní se celulitida, tělo se celkově detoxikuje. Hlubší tlak lépe uvolní i dlouhotrvající bolest, která může být způsobena například sedavým zaměstnáním. Zkrátka pokud něco vydržíte a opravdu vám intenzivnější hmaty neuškodí, uvidíte, že se vám tělo poté odmění.

Jak probíhá thajská masáž?

Salony dnes nabízejí více modifikací masáží, při klasické thajské většinou dostanete bavlněné oblečení. Je to z toho důvodu, aby ruce či nohy maséra neklouzaly po pokožce. Při takto „suchém“ kontaktu se prsty nebo končetiny dostanou hlouběji, působí se do spodních struktur a vyřeší se i zmíněné dlouhodobější problémy. Samotná procedura většinou začíná klasicky, kdy ležíte v poloze na břiše. Masér vám nejprve uvolní chodidla, pokračuje přes lýtka, až se dostane k zádům, posléze k rukám. Působí tlakem dlaní i loktů, můžete tak cítit větší bolest, když se vám bude třít o místa, kde je méně svalů nebo tuku (např. v místě loktů).

Dalším specifikem je chození masérky po vašem těle. Záleží na vaší konstituci. Pokud drobná terapeutka masíruje statnějšího klienta, zvládne po něm chodit jako baletka. Když jde o drobnějšího zákazníka, může se odlehčovat například tím, že se opírá o tyč. Následně masáž probíhá i na přední straně nohou, rukou, v oblasti šíje a hlavy. Do masáže se zařazují i prvky jógy, například vám terapeut přetáčí horní polovinu těla na jednu stranu, spodní polovinu pak na druhou. Nemusíte se však bát, že by s vámi prováděl cviky, na které vaše flexibilita nestačí. Naopak, pokud nejste dostatečně ohební, tato procedura vám může pomoci.

Thajská olejová masáž

Jestli se necítíte na proceduru, jak jsme ji popsali, zkuste nejprve olejovou masáž. Není tak intenzivní, jde spíš o relaxační formu, při níž se uvolníte i díky aromatu z olejíčků. Oleje navíc blahodárně působí na pokožku. Pokud se rozproudí lymfa a prokrví pokožka, lépe pojme účinné látky z hýčkajícího přípravku.

Mohou na thajskou masáž těhotné?

Mohou, ale samozřejmě se nemohou oddat celé popsané proceduře. Existují variace pro nastávající maminky, protože i je přece trápí bolavá záda nebo zatuhlá šíje. Masáž se provádí vsedě, kdy se vám jemně uvolňují svaly kolem páteře, nebo se působí i na nohy, aby nebyly tak oteklé.  

Jak vidíte, už se nemusíte bát thajské masáže. Můžete na začátek zkusit onu olejovou formu, nebo si zvolte jemnější variaci. Neodmítejte posléze nápoj, který v salonech většinou připravují. Nastartuje vám očistný proces, kdy se z těla vyplaví škodliviny.

Související články