Do sauny jen nasucho
Než začnete využívat wellnessové a saunové služby, vždy se vysprchujte, umyjte mýdlem a osušte se. Nemyslím tím ještě u vás doma, ale skutečně až v samotném wellnessu. Nejde jen o čistě hygienickou záležitost a zbavení těla nečistot, ale i o to, že suchá pokožka se v sauně začne potit mnohem dříve než vlhká. Důkladným osušením tělo připravíte na prohřívací proceduru a užijete si maximální efekt pobytu ve vlhkém a horkém prostředí. Ne každé wellness centrum má vždy k dispozici mýdlo, proto si ho raději vezměte s sebou, ideálně tekuté v cestovní verzi, která nezabere moc místa. Na nohy si vždy berte svoje pantofle (a to i do sprchy, o bradavice nikdo nestojí), ideálně klasické plážové žabky - hotelové látkové bačkůrky budete mít hned mokré. Hodit se vám bude i nejlépe plážová (nebo nepromokavá) taška na všechno potřebné (papírové kapesníky, balzám na rty, kniha, mobil, atd.), případně můžete využít bezpečnostní trezor, který některá centra nabízejí.
Respektujte soukromí a intimitu
Tak tenhle bod je pro mě asi nejzásadnější. V sauně si chci prostě odpočinout, vypnout, vnímat jen tichou meditační hudbu a jinak mít klid. Vážně nemám ani pomyšlení na to poslouchat cizí hovory a smích, připadá mi to nejen nevhodné, ale především maximálně neslušné. V odpočívárnách, které jsou určeny pro všechny, co vyžadují 100% klid a ticho, to platí dvojnásob. Kromě toho na dveřích každé takové místnosti je uvedeno upozornění, nebo je tam jen stručná informace ‚dodržujte ticho, prosím‘. Respektujte ji.
Co se týká intimity, tak přestože má mnoho moderních saunových světů vybudované intimní zóny ve sprchách a různá zákoutí a převlékárny, pro mnoho z nás představuje saunování a pobyt ve wellness určitý výstup z komfortní zóny, kde se nahotě mnohdy nedá úplně vyhnout. Je dobré na to myslet a neuvádět ostatní do rozpaků tím, že se budeme po celém saunovém světě producírovat nazí (zažila jsem to několikrát a vážně to není příjemné). A ještě něco - v případě, že plánujete navštívit wellness zónu s dětmi, upřímně si odpovězte na otázku, zda to zvládnou tak, abyste si mohli odpočinout nejen vy, ale i ostatní.
Do sauny zásadně bez plavek
Tohle je takové nepsané pravidlo, nicméně ne každému je jasné, proč by měl v sauně sundat plavky. Důvodů, proč je odložit do skříňky nebo do boxu před saunou, je několik. „Mokré plavky mohou zapříčinit vznik bakterií, které se v teplém prostředí rychle množí. Také nedovolují pokožce dýchat, vyplavovat toxiny a zabraňují rovnoměrnému prohřátí těla. S plavkami můžete pouze do parní lázně a samozřejmě do bazénu,“ říká odbornice na saunování Michaela Matějovská, která ještě dodává: „Pokud je v sauně více lidí, používejte polohu vsedě, i když se vám lépe saunuje v leže. Poloha v sedě znamená větší ohleduplnost k ostatním návštěvníkům, s nimiž se podělíte o místo, aby si i oni mohli vychutnat požitek ze sauny.“
Myslete na hygienu
Ve většině wellness a saunových světů dostanete k dispozici prostěradlo a osušku, někde i župan (ten bývá někdy za příplatek, ale můžete mít i vlastní). Pokud je vám nahota v sauně nepříjemná, můžete se pohodlně zabalit do prostěradla, každopádně zcela nazí, bez prostěradla, do sauny nechoďte, je to nehygienické pro vás i pro ostatní. V prostorách fresh barů, posezení a vnitřních odpočíváren se vždy zahalte.
V sauně zbytečně nevětrejte, v prostoru dveří se zdržujte jen po dobu příchodu či odchodu. „Větráním či pouhým nakouknutím na to, jak to v sauně vypadá, můžete nejen narušit relaxaci ostatních, ale i snížit teplotu v sauně,“ radí odbornice a doplňuje, že po saunování, pokud máte v úmyslu ochladit se v ledovém jezírku, bazénku nebo sudu, je třeba se vždy osprchovat. „Opět je to z hygienických a bezpečnostních důvodů. Nejenže tímto způsobem připravíte tělo na teplotní šok, ale budete mít jistotu, že voda uvnitř ochlazovací lázně bude hygienicky v pořádku,“ doplňuje Michaela Matějovská.
Tleská celá sauna
Saunové ceremoniály jsou možná pro některé saunující stále neznámý pojem. Jde vlastně o takové zpestření samotného odpočinku, takřka společenskou událost, kdy během 10-15 minut předvede profesionální saunový mistr tématickou show, kterou provází hudba, vůně esenciálních olejů a také ‚mávání‘ ručníkem, díky kterému saunér ovívá návštěvníky ceremoniálu horkým vzduchem a prohlubuje tak samotný zážitek. Jaká tu platí pravidla? „Po začátku ceremoniálu již nevstupujte do sauny, abyste nerušili jeho průběh. V průběhu můžete saunu kdykoliv opustit, ale už se nevracejte zpět. Chovejte se tiše a nerušte hlasitými hovory ceremoniál, ovšem pokud je vytvořený pro komunikaci, můžete se zapojit do jeho děje,“ radí odbornice. A pokud vám některá z jeho ‚ručníkových dovedností‘ (někdy jde o skutečně mistrovské kousky) bude připadat zvlášť povedená, můžete profíka samozřejmě odměnit potleskem, není to nevhodné. Na závěr ceremoniálu ostatně tleská celá sauna.
Zdroj: iGlanc.cz, Michaela Matějovská