Abyste si na svých nohou nezpůsobili více škody než užitku, musíte dodržet pár pravidel a raději se nepouštět do žádných větších zásahů. I když můžete oplývat šikovností a mít nastudované všechny potřebné informace, profesionální práci se zkrátka nic nevyrovná. Proč? Pedikérka na vaše nohy vidí daleko lépe a z jiného úhlu než vy a snáze tak dosáhne na pro vás hůře přístupná místa. Připlatit si? To se tady zkrátka vyplatí, protože díky tomu předejdete spoustě nejen estetickým problémům. Co ale dělají lidé nejčastěji špatně?

Pemzu nechte v drogeriích

Pemza je porézní vulkanická hornina, která vzniká při rychlém ochlazování lávy bohaté na plyny. Tento proces způsobuje, že plynné bubliny zůstávají zachycené uvnitř horniny, což jí dává charakteristickou lehkou a porézní strukturu. Koupíte ji za pár korun v každé drogerii, ale její používání je problematické. „Pemza způsobí jen to, že kůži akorát potrhá a naruší. Vy pak sice po jejím použití můžete mít pocit, že máte chodidla hladší, ale pro vaši kůži to není ideální. Navíc tento efekt je velmi krátkodobý,“ vysvětluje zkušená pedikérka Michaela Priknerová. Při neopatrném použití může dojít i k poranění zdravé pokožky, což může vést k bolestivým trhlinám a infekcím. Navíc, pokud není pemza správně vyčištěna a dezinfikována po každém použití, může se stát zdrojem bakterií a plísní, které mohou způsobit další kožní problémy.

Červený lak na nehty si dvakrát rozmyslete

Tolik oblíbený a ikonický odstín nikdy nevyjde z módy a obzvlášť na nehtech u nohou vypadá prostě skvěle. Jeho použití ale má svá pravidla. „Klientky často nepoužívají bezbarvý podlak, takže potom ke mně chodí se zažloutlými nehty, které kolikrát vypadají jako plesnivé. Pokud se tedy rozhodnete používat jakoukoliv tmavou barvu na nehty, vždy jako první použijte podkladovou bázi, která nehet ochrání od nevzhledného zabarvení, obzvlášť pokud máte nehty s porézním povrchem,“ vysvětluje pedikérka.

Profesionální nástroje používejte správně

Už víte, že pemza nepředstavuje pro vaše nohy ideální nástroj, tak se rozhodnete investovat do profesionální sady žiletek a elektrických pilníků a dalších nástrojů. Musíte ale vědět, jak tyto nástroje správně používat. Přečtěte si proto důkladně návod a nastudujte si, jakým způsobem a s jakou frekvencí můžete takové nástroje používat. „Uvědomte si, že žiletky patří mezi jednorázové nástroje. I po jednom použití se otupí. Další nástroje zase vyžadují speciální péči. Když se o ně nebudete správně starat, můžou vám zreznout nebo se na ně mohou dostat nežádoucí bakterie, takže když se omylem říznete, což se stává velmi často, máte zaděláno na bolestivý zdravotní problém,“ varuje Michaela. Doplňuje také, že velké zásahy pilníky a žiletkami je nutné provádět v rozmezí alespoň 3 týdnů, kdy se obroušená kůže zregeneruje a spíš odolá případnému zranění.

Pozor na přílišné máčení nohou

Nadměrné máčení nohou může být dalším problémem při domácí pedikúře. Dlouhodobé namáčení nohou ve vodě může způsobit, že kůže změkne příliš a stane se náchylnější k poranění během následné péče. Kromě toho může nadměrná vlhkost způsobit maceraci kůže, což je stav, kdy se kůže stává bílou, vrásčitou a náchylnou k infekcím. Při domácí pedikúře je tedy důležité omezit dobu máčení nohou na 10-15 minut a následně nohy důkladně osušit, zejména mezi prsty, kde se může hromadit vlhkost a podporovat růst plísní.

Dbejte i na prevenci

Vznik otlaků, mozolů, kuřích ok nebo třeba hallux – to vše mohou způsobit nesprávně zvolené boty. Při výběru proto nedbejte jen na jejich vzhled a trendovost, ale také by měly sedět vašemu přirozenému tvaru nohy, abyste si je postupně nedeformovaly. Důležitá je také správná velikost, menší boty určitě nejsou lepší boty! Pedikérka také radí, abyste se nikdy nesnažily léčit různé otlaky sami bez předchozího odborného posouzení. „Klientky za mnou už několikrát přišly s tím, že mají kuří oko, které se snažily si samy odstranit. Nakonec se ale ukázalo, že je to bradavice. Infekci si tak roznášely stále dokola a jejich léčba se zbytečně protáhla na daleko delší dobu,“ varuje.

Zdroj: iGlanc.cz, profesionální pedikérka Michaela Priknerová

Související články