Nohy to nemají během chladného období jednoduché. Celý den jsou schované v botách, ve kterých jim nemusí být vůbec pohodlně, kromě toho se musí vyrovnávat se střídáním teplot. Navíc přichází doba večírků a firemních párty, na kterých předepsaný dress kód mnohdy velí nazout si k večernímu outfitu lodičky. Jak to udělat, aby nohy netrpěly bolestí, nebyly otlačené, měly pohodlí a byly dostatečně opečované?

Výběr bot je klíčový

Nejdůležitější je zkontrolovat si, zda mají boty správnou velikost a šířku a zda vám dobře padnou. Jak to poznat? Řiďte se svým pocitem. V botách byste se zkrátka měla cítit jako v bavlnce - nohy potřebují dostatek prostoru a neměly by se cítit jakkoliv stísněné. Co se týká materiálu, volte kvalitu, která je prodyšná. Nemusí to být jen kůže, dobrý výběr nabízí i syntetika, ale je třeba, aby měla speciální prodyšnou úpravu a umožňovala tak pokožce nohou dýchat. Do zimy se taky hodí voděodolná varianta, přece jen nabrat si hned po ránu do bot vodu a zůstat tak celý den není příjemné, navíc to škodí zdraví nohou, zvlášť v případě, že trpíte na plísně a ekzémy.

Zdroj: Youtube

Pozornost věnujte i podrážce a rovnou z výběru vyřaďte boty s hladkou úpravou. Obuv by měla mít protiskluzovou podrážku s dostatečným tlumením, což pomůže jednak udržet stabilitu na kluzkém povrchu a minimalizovat i tlak na nohy. A ještě něco - nekupujte boty bez vyzkoušení, na dálku opravdu nepoznáte, zda vám sedí. Ani objednávání x párů bot z e-shopu, domácí zkoušení a hromadné zasílání zpět není ideální - nepřispívá k udržitelnému životnímu stylu - vezměte si, jakou dalo práci všechny boty zabalit, odeslat, doručit a to nepočítám cestu zpět a opětové vybalování, kontroly a vracení bot do prodeje. Zimní (nejen) boty si nekupujeme zas tak často, tak si na jejich výběr dopřejte čas a zajeďte si ideálně do kamenné prodejny s dostatečným výběrem. Pro někoho mohou být vhodné i takzvané barefoot boty simulující chůzi na boso, kterou mnozí odborníci považují za nejzdravější.

Komfortní zóna

Pokud máte problémy s plochýma nohama, zborcenými klenbami nebo vysokými nártovými oblouky, zvažte investici do ortopedických vložek. Ze zkušenosti vím, že dokážou zvednout pohodlí chůze o level výš třeba i u zdánlivě nepohodlných bot, i těch na podpatku. Zdravotní vložky mohou zlepšit podporu nohy a snížit tlak na určitých místech. Mám dobrou zkušenost i s gelovými polštářky, které se lepí na určité části chodidla - díky nim se stane chůze mnohem pohodlnější a nohy se tolik nenamáhají. Ortopedické vložky si můžete koupit v každé prodejně s obuví. Mívají několik typů podle vašich potřeb. Řešíte-li však závažnější potíže s chodidly, je ideální volbou vyhledat podologa, odborníka na péči o chodidla, který vám díky speciální technologii nasnímá klenbu vašich chodidel, postavení kostí a navrhne vložky do bot na míru. Tak budete mít jistotu, že nohy dostanou přesně takovou podporu, jakou potřebují. 

Snadné domácí pečování

Kdysi jsem od jedné fyzioterapeutky dostala jednoduchý tip na posílení klenby nohou, obě mám totiž zborcené od dlouhodobého nošení podpatků. Stačí mít doma obyčejný tenisák, na který jednoduše opakovaně našlapujete. Posilujete tak střed nohy, ale i hrany, klenbu, zkrátka celou plochu chodidel. Nezdá se to, ale nohy to skutečně krásně protáhne, prokrví a i otlaky rychleji mizí. Já to dělám tak, že mám tenisáky na zemi v kuchyni, abych nezapomněla, a šlapu na ně střídavě oběma nohama, když připravuju jídlo - stačí pár minut ráno nebo večer. Skvěle funguje i sprchování nohou střídavě přiměřeně horkou a studenou vodou, tahle metoda ostatně vychází ze známé Kneippovy vodní terapie.

Střídání teploty nohy prokrví a třeba po večerní párty a pár hodinách na podpatcích funguje jako rychlá a úlevná terapie. Jednou za čas je fajn dopřát si také masáž nohou, ideálně olejem. Mnohem lepší zážitek je, když vám masíruje nohy někdo jiný, třeba partner, ale pokud takovou možnost nemáte, opečujte se sama, sebepéče má hluboký smysl pro nás samotné. Máte-li čas a finanční možnosti, zkuste i profesionální reflexní masáž chodidel. Pro mě osobně je to blahodárná procedura, která mi hodně pomohla, když jsem měla nejhorší potíže s klenbami. 

Zdroj: iGlanc.cz, Monika Grafková - redaktorka s dlouholetou praxí v oboru krása a zdraví

Související články