Wellness trendy na sítích rostou rychleji než houby po dešti. Jedná se zpravidla o rychlé a jednoduché recepty či doporučení, které slibují o to větší efekt. Klíč k úspěchu je dnes nezdržovat lidi moc dlouho. Jenže jak už to na sítích tipu TikTok, kde vzrostla i sláva onoho lektvaru na nespavost, bývá, až příliš často se jedná o vratkou pseudovědu, která je víc bizarní než funkční. Opravdu tento nealko koktejl léčí nespavost a pomůže vám usnout?

Lákavý příslib na vše, co vám nedá spát

Smíchejte tyhle tři složky a čeká vás nejlepší spánek vašeho života. Údajně. Poměry se mohou lišit, ale na Sleepy Girl Mocktail v zásadě potřebujete:

  • 1/2 šálku kyselého třešňového džusu (v originále Tart Cherry Juice)
  • 1 dávku rozpustného hořčíku
  • Trochu šumivého nápoje, prebiotické sody nebo perlivé vody (v originále se většinou doporučuje Olipop s příchutí Lemon Lime)
Zdroj: Youtube

Do sklenice (s ledem) nalijete sodovku, přidáte ostatní ingredience, zamícháte a vypijete půl hodiny až hodinu předtím, než se uložíte ke spánku. Na internetu si můžete všimnout, že influenceři nebo i prodejci doplňků stravy, kterým popularita drinku nahrává, si ve svých videích velmi potrpí na sklenku a styling, jak mocktail servírovat, aby vypadal jako něco, co chcete pít každý den.

Teoreticky to zní slibně

Pojďme rozebrat jednotlivé složky. Každá slibuje jiné výhody. Třešně jsou plné vitamínů, minerálů, antioxidantů a konkrétně třešně nazývané Montmorency jsou poměrně bohaté na melatonin, spánkový hormon, a tryptofan (podílí se na regulaci spánku), tudíž by teoreticky měly navodit spánek, ale jak uvádí docentka nutriční medicíny Marie-Pierre St-Onge z Kolumbijské univerzity, obsahují jen malý zlomek toho, co najdete v tabletách vyvinutých na problémy s nespavostí. „Jedna studie zjistila, že 100 gramů třešňové šťávy obsahovalo přibližně 0,01 procenta miligramu melatoninu.” To opravdu není moc.

Užívání hořčíku máme rovněž spojené s pozitivním vlivem na spánek. Magnesium působí příznivě na náš nervový systém a vyvolává pocit klidu. „Hořčík může pomoci lidem se syndromem neklidných nohou, což je stav, který může narušit spánek. V této specifické populaci může mít prášek potenciál být užitečný,” řekl Dr. Pieter Cohen, docent na Harvard Medical School, který studuje doplňky stravy. Zmíněný šumivý nápoj Olipop má zase obsahovat látky, které jsou dobré především pro naše zažívání.

Je to vaše magické myšlení, co funguje

Influenceři mocktail propagují jako nutnost, odborníci jsou zdrženlivější. „Zařadila bych to do kategorie ’stojí za vyzkoušení‘, pokud nemáte žádné zdravotní potíže, kvůli kterým jsou pro vás třešně nebo hořčík riskantní,” radí dietoložka Devon Peart. Pokud řešíte otázku mocktail nebo prášky na spaní, je určitě v pořádku dát šanci první variantě. Už z hlediska placebo efektu je šance, že to na vás zabere. „Pokud začnete něco brát a začnete věřit, že vám to umožní usnout - tato víra je opravdu mocná," poznamenává doktor Cohen. Ještě silnější než ingredience samotné je prý rituál přípravy těla na spánek. Z pití nápoje si uděláte zvyk a vědomě se připravujete na to, že jdete spát. Stane se součástí tzv. spánkové hygieny.

Lákavě vypadající mocktail může být obzvlášť přitažlivý i pro ty, kteří se snaží omezit alkohol a chystají se například na suchý únor. Alkohol spánek prokazatelně narušuje, takže teoreticky bude #sleepygirlmocktail lepší varianta než sklenka červeného.

Cukr a kofein může způsobit pravý opak

Úskalím je cukr obsažený ve šťávě, protože ten vás spíš nabudí. U hořčíku hodně záleží na typu, aby vůbec měl kýžený efekt a u bublinek zase hrozí nadýmání. Vypít sladký nápoj před spaním je i v rozporu s našimi vnitřními hodinami. Profesor Satchin Panda ve své knize Cirkadiánní kód doporučuje, vyjma čisté vody nebo bylinkového čaje bez kofeinu, nic nepít ani nejíst ideálně tři hodiny před spaním, protože v opačném případě znovu nastartujete metabolismus, místo toho, aby tělo pokojně vypnulo.

Kvalitní spánek je silně nedostatkové zboží, přestože je nezbytný pro udržení zdravého těla a mysli. Vytvořte si svoji spánkovou rutinu, ať už bude jakákoliv. Pokud cítíte, že funguje, pak v ní pokračujte bez ohledu na to, co říká TikTok nebo věda.

Zdroj: iGlanc.cz, sociální sítě, The New York Times, Cleveland Clinic

Související články