S nahotou to má každý jinak. Do značné míry vztah k ní určuje naše dětství a to, jak k nahotě přistupovali naši rodiče. Jsou rodiny, kde dospělí před dětmi chodí nazí a nikdo se nad tím nepozastavuje, jinde je nahota absolutní tabu. Tak nějak obecně je to ve společnosti nastaveno tak, že nahé tělo je intimní záležitost a rozhodně nepatří na veřejnost. Není divu, že se pak v situacích, kdy se ocitneme například ve veřejných sprchách, cítíme nekomfortně a zranitelně. A sauna je jedním z míst, kde naháče dříve nebo později potkáte. Jak z toho vyváznout s grácií?

Zdroj: Youtube

Buďte informovaní

Pokud jdete do sauny poprvé, nastudujte si pečlivě saunovací etiketu, může vám to hodně pomoct při zvýšení pocitu sebevědomí a v lepší orientaci v situacích, kdy úplně přesně nevíte, jak se chovat. Získáte povědomí o tom, co vás v sauně asi čeká a rozhodně vás pak něco jen tak nerozhodí. Docela fajn je myslet na to, že jste s ostatními na jedné lodi, respektive nazí lidé jsou všude kolem vás, i když třeba mají ručník nebo župan. A že jste tu všichni primárně kvůli utužování zdraví a ne kvůli okukování.

Moje tělo, moje věc

Neřešte, že ostatní budou hodnotit vaši celulitidu, chlupatá záda, vystouplé břicho nebo povolená prsa. Saunování by rozhodně neměla být přehlídka nahých těl, ale především způsob, jak upevnit svoji imunitu, odpočinout si, načerpat nové síly a detoxikovat tělo. Jasně, ne každý je se sebou absolutně spokojený, ale zkuste na sebe nebýt tolik přísní. Naopak buďte svému tělu vděčni, že se může hýbat, že zvládne vysokou teplotu a že se vůbec saunovat může, někomu to zdravotní stav nedovoluje. Je dobré si uvědomit, že nějaké ty nedokonalosti stejně nejvíc prožíváte vy sami, ostatní je až tak neřeší. 

Správné načasování

Chcete-li si nejdřív vyzkoušet, jak se ve veřejném prostoru, kde je třeba se odhalit, budete cítit, vyberte si čas, kdy v sauně nebude moc lidí. Víkendy jsou v tomto ohledu spíš pasé, ale pokud máte možnost vypotit se ve všední dny anebo pokud už o víkendu, tak hned po otevření, může to být ta pravá cesta. Nejlépe uděláte, když se budete informovat u obsluhy, ta bude o kapacitě návštěvníků v konkrétním wellness resortu nebo saunovém světě vědět nejvíc. Pak si upřímně odpovězte na otázku, zda vám pomůže, když budete stud překonávat sami, nebo s někým blízkým. Sdílení někomu pomáhá, jiný potřebuje samotu. Udělejte to tak, jak to sami cítíte.

Kam s očima?

Když už potkáte v sauně nebo společných sprchách někoho nahého, nezírejte na něj, nepodléhejte panice a zachovejte klid.  Fakt o nic nejde. A co když narazíte na někoho známého, koho jste do té doby viděli pouze ve společenském oblečení? Prostě si řekněte, že pod šaty jsme všichni víceméně stejní a že je to taky jen člověk, i kdyby šlo o ředitele banky nebo vaší kadeřnici. Nalaďte se na small talk, neboli prohoďte pár společenských vět a pokračujte v tom, k čemu je sauna určená – v relaxaci a utužování zdraví. A poslední rada na závěr - zkuste vystoupit z komfortní zóny tím, že se nepříjemné situaci budete vystavovat tak dlouho, až si na ni nakonec zvyknete a své obavy dostanete pod kontrolu. 

Zdroj: iGlanc.cz, Monika Grafková - redaktorka s dlouholetou praxí v oboru zdraví a krása

Související články