Někdo saunování miluje, jiný nemá rád teplo, tudíž se té prohřívací kabince vyhýbá. Pokud patříte do té druhé skupiny, zvažte to. Saunování má spoustu skvělých účinků na náš organismus. Nemusíte trhat rekordy v pobytu, navíc dnes existuje spousta typů saun, takže si můžete vybrat i menší teplotu.

Saunování a jeho účinky? Vyčistí vám hlavu i pleť

Když si lehnete na ty dřevěné příčky, necháte starosti za dveřmi kabinky. Teplo vás postupně uvolní a zbaví běžného stresu, který je na vás nakládán. Trošku odbočíme, protože i tento poznatek je důležitý. Pokud vás trápí psychické potíže, máte sklony k depresím, neuvolníte mysl ani v sauně. Tato forma relaxace je tak i jistým ukazatelem, že něco musíte ve svém životě změnit. Jinak má saunování řadu blahodárných účinků na naši mysl, jak popisuje například studie Národního Institutu zdraví.

Teplo totiž trochu unavuje, tudíž se dostanete do polohy relaxační, různé aromatické přísady tomu jen pomohou. Z vašeho těla se vám budou vylučovat toxiny, tudíž se pročistí pleť. V prvních dnech se tedy může objevit akné, pokožka bude znečištěná, je to však znamení, že se tělo a pokožka čistí. A to platí i o tucích, potažmo celulitidě. Je však pravda, že teplo tělo primárně zbavuje vody, proto třeba nějaké to kilo shodíte. Pokud však vypijete litr vody, může to být zpět. Jestli tedy chcete zhubnout a zbavit se celulitidy, doporučujeme spíš páru.

Pára vás zbaví celulitidy

Pára je vlhčí prostředí, což je ideální pro různé peelingy nebo například využití lufy či kartáče, kterými si budete masírovat pokožku. Pokud chodíte do veřejné sauny, můžete vidět, že někteří lidé si drhnou pokožku i zde. Není to zrovna ideální a ohleduplné, protože částečky kůže tu zůstanou, v páře je lze smýt hadicí s vodou. V páře se vám zjemní pokožka, snadněji se obrousí staré vrstvy a kůže bude hladší. Následná studená koupel ji pak navíc ještě více vypne.

Je sauna nebezpečná pro srdce?

Někteří se bojí, že takový nával vedra je nápor na srdce. Pokud máte kardio potíže, nebo si nejste jistí, určitě se poraďte se svým lékařem. Jinak ale sauna srdci prospívá, protože teplo pomáhá snižovat krevní tlak, je dobrá i na systém cév. Můžeme se zaměřit i na dýchání. Zde se vracíme k parní sauně, kdy vlhko a různé silice mohou krásně protáhnout dutiny. Zlepší se vám nachlazení, chřipka, rychleji se zbavíte rýmy, mohou se vylepšit i symptomy astmatu.

Otužování má skvělé účinky

Se saunou souvisí i otužování, protože po pobytu v teple je ideální skočit do bazénku se studenou vodou, pokusit se dát si alespoň ledovou spršku nebo se osvěžit sněhem. Otužování nám posiluje imunitu, nejsme tak často nemocní a jsme i v lepší psychické kondici.

Jak často se saunovat?

Jak dlouho musíte v sauně vydržet? Tak dlouho, jak vám to je příjemné. Nic nelámejte přes koleno. Pokud zvládnete víc minut, optimální je 15 minut v sauně, pak si dát 15 minut přestávku, zase si užít saunu, opět čtvrt hodiny počkat a ještě do třetice si užít teplo. Někteří sází i na dvakrát 20 minut. Záleží však i na typu sauny.

Sauny a jejich typy

Klasická finská sauna může mít i více jak 100 °C. Zde si neodpustím poznámku, kterou jsem v jedné sauně zažila. Jeden společník v onom teple při pohledu na teploměr zvolal: „90 stupňů? Při takový teplotě peču kachnu!“ Je to pravda, jenže ona kachna se peče několik hodin, takže se nemusíme obávat, že za pár minut bychom se nějak připekli. Běžná finská sauna vysílá jen velké teplo. Pobyt vám může usnadnit aromatická esence. Velmi příjemná je biosauna. Teploty v ní se pohybují kolem 60 °C, je tu však vyšší vlhkost, v rozmezí 50 až 70 %. Pokud je na vás i tato sauna příliš teplá, zkuste infrasaunu. Teplota zde se pohybuje mezi 45 až 60 °C.

Sauna doma

Pokud jste si zamilovali účinky sauny někde ve wellness, asi přemýšlíte, když třeba nemáte čas, jak saunu doma nahradit. Dnes není složité instalovat kabinku i do bytu. Prodávají se i speciální obleky, do nichž si vlezete, a teplo uvnitř vytvořené vám také poslouží. Je však pravda, že k dokonalému uvolnění a navození harmonie slouží i prostředí. Příjemnému dřevěnému obložení, kdy materiál ještě i voní, se nic nevyrovná. Proto si najděte čas pro sebe a zajeďte si do nějakého sauna centra, akvaparku nebo si najděte, kde se dělají saunové festivaly, na nichž se představují různé techniky a rituály.

Máte rádi saunování?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano, miluju to! 74 %
Jednou za čas se prohřeju. 21 %
Ne, je tam na mě moc horko. 5 %
Hlasovalo: 39

Zdroj: iGlanc.cz, National Institutes of Health, Medicine Today, My Sauna World

Související články