Začali bychom určitě tím, že si přečtete provozní řád daného relaxačního zařízení, který vesměs bude všude velmi podobný, ale i tak je to naprostý základ, jak se vyhnout nechtěnému faux pas.

Každé wellness, spa, bazén nebo sauna může mít své specifické požadavky na chování návštěvníků. Zejména pokud se chystáte do některého z relaxačních míst poprvé, může vás něco zaskočit. Stejně jako se očekává od zaměstnanců srdečné chování, pak se od vás očekává respektování wellnessové etikety.

Ucpané dutiny do sauny nepatří

Wellness procedury si dopřáváme za účelem lepšího zdraví a psychické pohody. Kupříkladu sauna má pozitivní vliv na zdraví a může působit i jako prevence některých onemocnění. Ovšem pokud už nemocní jste, máte rýmu, horečku či infekční onemocnění, zůstaňte doma. Stejně tak nechodíme do relaxačních zařízení s kožními problémy, smradlaví, neškrábeme se a necákáme pot všude kolem sebe. Otevřené rány vždy zakryjte náplastí.

Něco jiného jsou lázeňské procedury, na které se chodí právě s konkrétními zdravotními problémy. Od toho je tu vyškolený personál, který se vás vyptá na váš zdravotní stav a doporučí, co je pro vás nejlepší. Pokud trpíte zdravotními problémy, nenechávejte si to ze studu pro sebe, ať neohrozíte sebe ani ostatní.

Chovejte se tiše

Do relaxačních zařízení se chodí relaxovat, proto se na wellness v zásadě chováme především ohleduplně, abychom nikoho nerušili. Týká se to veškerých prostor, takže i odpočinkových místností. Potřebujete s kamarádkou něco důležitého probrat? Pak běžte na kafe, tam nikomu nebude vadit, že si povídáte. Výjimkou jsou například sauny, které díky ceremoniálům vybízejí ke zpěvu či jiné debatě. Případně si vždy povídejte šeptem.

Bez mobilu a žádné focení

Stejně tak mobilní telefony či tablety do wellness prostředí nepatří nejen z toho důvodu, ať nikoho nerušíte. Elektronika v takovém prostředí též trpí. Pokud opravdu z nějakého důvodu musíte mít mobil u sebe, vyhněte se hlasitým telefonátům, mějte vypnuté zvuky a bez svolení byste v prostorách neměli ani fotografovat. Narušujete tím soukromí ostatních návštěvníků.

Hygiena na prvním místě

Hygiena v prostředí wellness centra ovlivňuje kvalitu zážitku všech přítomných. Základní výbavu, jako ručník, prostěradlo, pantofle či župan na většině míst dostanete zdarma hned při vstupu, případně za malý poplatek. Šperky si pro vlastní pohodlí sundejte, hlavně před vstupem do sauny, kde by vás po chvíli začaly pálit.

Ať už se jedná o bazény, sauny, vířivky, parní lázně nebo masáže, předem se na místě umyjte teplou vodou a mýdlem. Dámy se odlíčí a dlouhé vlasy je lepší svázat do culíku. Někde by vás dokonce mohla zaskočit nutnost koupací čepice. Máte-li v plánu masáž chodidel či nohou, ujistěte se, že máte nohy čisté a upravené.

Před vstupem do sauny se nezapomeňte i řádně osušit. Tento proces je důležitý pro zvýšení efektu celého procesu saunování. Na utření použijte osušku. V sauně podložte celou plochu těla prostěradlem, včetně chodidel. Z hygienických důvodů nikdy neseďte přímo na prknech, bude vám to tak i pohodlnější. Rovněž se alespoň krátce osprchujte před vstupem do ochlazovacího bazénku, nikdo se přece nechce koupat v cizím potu. Použité osušky a prostěradla se neodnášejí nikam pryč, měly by pro ně být připravené speciální koše, obvykle v šatnách.

Sauna bez plavek

Do bazénu nebo vířivky půjdete v plavkách. Pozor, některá wellness centra mohou mít zvláštní pravidla pro délku a střih plavek. Ale co taková sauna? Do sauny v plavkách nechodíme. „Mokré plavky mohou zapříčinit vznik bakterií, které se v teplém prostředí rychle množí. Také nedovolují pokožce dýchat, vyplavovat toxiny a zabraňují rovnoměrnému prohřátí těla. S plavkami můžete pouze do parní lázně a samozřejmě do bazénu,“ říká odbornice na saunování Michaela Matějovská.

Co kraj, to jiný mrav. V evropských zemích, jako Finsko, Rakousko či Německo je oděv do sauny vyloženě zakázán. Ovšem třeba v Japonsku se setkáte s tím, že se návštěvníci před společnou lázní důkladně osprchují bez oblečení, ale pak se zahalí do prostěradla. Pokud máte problém se svlékáním u konkrétních procedur, předem si ověřte, co je nejvhodnější a případně si vyžádejte terapeuta stejného pohlaví.

Ve všech případech buďte ohleduplní. V sauně, bazéncích, vířivkách apod. nikoho neočumujeme a jsme ohleduplní k ostatním i naopak - zbytečně se nevystavujte, nenakrucujte a nohy nechte u sebe.

Peeling do suché sauny nepatří

Obecně byste se před vstupem do bazénu či vířivky neměli ničím patlat a mazat. Dále respektujeme pravidlo, že v suchých saunách (finská sauna, infrasauna, bio sauna) nepoužíváme peelingovou sůl, pro masáž pokožky je možná masážní rukavice nebo metlička. Oleje či peelingy si vezměte do parní sauny.

Zdroj: iGlanc.cz, expert na etiketu Libor Neuwirth, odbornice na saunování Michaela Matějovská, Travelking

Související články