Dry brushing byl součástí ájurvédské i tradiční čínské medicíny po staletí. Jde tedy o praktiku, která prošla zkouškou času, jež jen znovuobjevili wellness bohové sociálních sítí. Slibuje jemnou a hebkou pokožku, zmírnění celulitidy a podporu lepšího proudění lymfy. Zároveň během "suchého kartáčování" dochází k odstraňování toxinů a efektivní exfoliaci pokožky, jež – si všichni přiznejme – po létě potřebujeme jako sůl. Ve chvíli, kdy už tedy opálení nebude zářit zdravým leskem, měla by se na dry brushing vrhnout každá z nás.

Co je dry brushing?

Dry brushing je ve své podstatě přesný překlad vlastního názvu – kartáčování těla nasucho. „Dry brushing je používání hrubého kartáče proti pokožce,“ zjednodušeně vysvětluje i dermatoložka Deanne Mraz. Kůže i kartáč jsou během procesu suché, což překvapí všechny, kteří své tělo peelingují oldschoolově ve sprše za pomoci mýdla a žínky. Ve skutečnosti je totiž tento postup nasucho mnohem efektivnější pro stimulaci oběhu a lymfatického systému.

Proč ho praktikovat?

Doktorka Deanne Mraz souhlasí s výzkumy, že suché kartáčování stimuluje průtok krve a díky tomu krev rozvádí kyslík a živiny do celého těla. Zároveň potvrzuje zjištění, že suché kartáčování může poskytnout lehký peeling, čímž odstraňuje odumřelé kožní buňky z povrchu pokožky a pleť je pak hladší a zářivější. Mezi další benefity patří pocit relaxace, zvýšení energie v těle a během pravidelného kartáčování dokonce i drobná redukce celulitidy.

Jak na to?

Při dry brushingu je důležité, aby byla pokožka i zvolený kartáč opravdu suché. Štětiny kartáče musí být přírodního původu a měkké (prodejci nabízejí kartáče například z kančích štětin, kozích chlupů nebo sisalu). Pro kartáčování zvolte střední tlak, tak aby bylo příjemné, ale zároveň jste pociťovali jeho efekt. Začněte odspodu a krouživými pohyby se kartáčem přesouvejte směrem k srdci. Celá procedura by měla zabrat asi 5 minut. Nejvhodnější doba pro suché kartáčování je pak před koupelí nebo sprchou, protože tak budete mít možnost odumřelé kožní buňky hned opláchnout.

Jak postupovat pro nejlepší výsledky?

Abyste na sobě pocítili ty nejlepší výsledky, měli byste dry brushing praktikovat jednou až dvakrát do týdne. U kloubů jako jsou kolena, lokty nebo nárty můžete kartáčem více přitlačit, jelikož je tu kůže tlustší a více odolná. Zároveň po smytí mýdlem nezapomeňte aplikovat vyživující hydratační krém. Po tomto hloubkovém peelingu bude totiž vaše pokožka perfektně připravená, aby mohla vstřebávat všechny jeho blahodárné účinky. Nezapomeňte ale ani na správnou péči o samotný kartáč – po použití ho opláchněte a alespoň dvakrát měsíčně ho umyjte dětským šamponem, abyste ho zbavili odumřelé kůže a jiných nánosů.