„Máte-li dostatek ověřených informací, teprve pak jste schopni se relativně správně rozhodovat, a to platí i u čištění zubů,“ připomíná Jana Norkin.

Mýtus č. 1: Zuby si stačí čistit jen dvě minuty

„S tvrzením, že ráno i večer potřebujete na orální hygienu přesně dvě minuty, se ve své praxi setkávám stále často a obávám se, že ještě dlouho budu. Nevím, zda je to kvůli televizním reklamám, které tento mylný ,fakt' v minulosti hojně propagovaly, nebo kvůli všudypřítomným dvouminutovým časovačům, ale tento mýtus mezi lidmi stále převládá. Zkuste říct například svým dětem, aby myly nádobí pět minut. Stihnou to? A co když je ho více… nebo méně? Nedává to smysl, a to zejména v praxi. Ale je úsměvné, že ty dvě minuty uvede úplně každý, koho se zeptáte,“ říká Jana Norkin, která pod vlastní značkou Perios care pečuje nejen o pacienty, ale také aktivně vzdělává dentální hygienistky i stomatology na svých odborných kurzech.

Jak se to má doopravdy?

Kartáček by měl v dutině ústní zůstat až do chvíle, kdy je chrup zcela čistý. Zda je nutné některá místa dočistit, poznáte například kontrolou zubů jazykem nebo i detekční tabletou obarvující jen plak. Zuby, které jsou vyčištěné perfektně, jsou na dotek jazykem pocitově hladké jako sklo. Elektrické zubní kartáčky s umělouinteligencí navíc dokážou samy pohlídat, která místa jste vynechali nebo nečistili dostatečně důkladně.

Mýtus č. 2: Elektrické kartáčky ničí dásně

S představou, že baterky v kartáčku nutně znamenají větší razanci a sílu, která může poškodit dásně nebo dokoncezubní sklovinu, se Jana Norkin také setkává pravidelně. Jak ale připomíná, stejně jako u běžného manuálního zubního kartáčku, tak i u toho elektrického závisí předně na vynaloženém tlaku a na technice čištění zubů. I s běžným kartáčkem si dásně můžeme poranit. Ideálem je soustavný, mírný tlak, který pomůže odstranit zbytky jídla i plak. Pokud nedokážete tlak sami odhadnout, což lze velmi těžko, Jana Norkin doporučuje moderní elektrické kartáčky, které v sobě mají zabudovaný inteligentní senzor tlaku. Například kartáčky s magnetickou technologií iO, kterou využívá Oral-B, upozorňují své majitele nejen v případě, že tlačí moc, ale dávají vědět, kdy je tlak optimální, a učí tak své majitele čistit správně.

Mýtus č. 3: Čím větší kartáček, tím lepší péče

„Už jsme to nakousli: tvrdý a velký kartáček rozhodně není pro vaši dutinu ústní tou nejlepší možnou volbou,“ říká dentální hygienistka. „Správný kartáček na zuby by měl být ideálně malý, hustě osazený, s oblým zástřihem delších vláken a úplně nejlépe různých délek a směrů vláken,“ dodává k hojně rozšířenému mýtu.

Připomíná také, že klasické obdélníkové zubní kartáčky s rovným zástřihem a ty extrémně měkké mohou oproti těm s malou kulatou hlavicí zanechávat na zubech až o 50 % více plaku. Důvod je podle ní jednoduchý: menší kulaté kartáčkové hlavice, které jsou například na elektrických kartáčcích, čistí maximálně jeden a půl zubu najednou a při správném sklonu vůči zubu a dásním se dostanou na místa, kam ty běžné velké „nedosáhnou“, pokud není pacient nadpřirozeně manuálně zručný.

Zdroj: iGlanc.cz