Vlasy se nám ještě teď vzpamatovávají z letního slunění a koupání a už je čeká další zatěžkávací zkouška. Brzo nasadíme čepice, přijdou první mrazíky, déšť, mlha, vlhkost. Ano, přesně to období, které je pro styling úplně ”ideální”. Udržet si krásnou hřívu je občas až nadlidský výkon a jako by toho už tak nebylo málo, na podzim nám vlasy vypadávají mnohem víc.
Nepadá jen listí ze stromů
Hned na úvod vás uklidníme, že padání vlasů na podzim je vcelku běžný jev. Odborníci se shodují v tom, že se jedná o přirozený cyklus výměny vlasů. Jako když zvířata na podzim mění srst. Veškeré tělesné ochlupení, včetně vlasů, má své růstové fáze. Podle výzkumu švýcarských vědců měly ženy největší poměr vlasů v klidové, telogenní fázi v červenci. Přičemž u většiny z nich tato fáze skončila zhruba po sto dnech, tedy v říjnu, a telogenní fáze končí vypadnutím vlasu. Příroda nás prostě naprogramovala tak, že v létě se většina vlasů drží a na podzim je hlava může konečně shodit. Je to prý i z toho důvodu, že tím chrání pokožku hlavy před silným sluníčkem.
Komplet se nám vlasy obmění jednou za čtyři až šest let, takže jestli je teď například máte zničené po barvení a špatné péči, není všem dnům konec, ale musíte samozřejmě změnit své dosavadní návyky, které vedly k devastaci, a zaměřit se na jejich obnovu.
Extra porce výživy na podzim
Podzimní vypadávání vlasů ještě umocní nedostatek živin. Tím spíš si právě teď dopřejte. Vlasům věnujte zvláštní péči navíc, například v podobě výživných masek, a vy dbejte na dostatek vitamínů a minerálů, které růst nových vlasů podpoří. Jedná se zejména o:
- Vitamíny skupiny B - Biotin, B6, B5, B1, B2 a kyselina listová. Konkrétně biotin je známý jako vitamín krásy a pomáhá posilovat i nehty.
- Zinek - Je důležitý pro růst vlasů a udržení zdravé vlasové pokožky. Nedostatek zinku může vést k nadměrnému vypadávání.
- Selen - Pomáhá udržovat zdravé vlasy a pokožku. Nedostatek selenu může vést k lámavosti a vypadávání vlasů.
- Vitamín C - Pomáhá posilovat vlasy a tvorbu kolagenu, který je pro jejich zdraví důležitý stejně jako pro naši pokožku.
- Vitamín E - Zlepšuje prokrvení vlasové pokožky, a tím podporuje růst.
- Křemík - Posiluje vlasy a zlepšuje jejich kvalitu.
- Měď - Udržuje zdravé vlasy a podporuje tvorbu melaninu, ten je důležitý pro jejich barvu.
Všechny tyto vitamíny a minerály můžete získat z potravinových doplňků, na trhu naleznete speciálně vyvinuté tablety pro zdraví vlasů, ale mějte zároveň na paměti, že nejlepší je získávat je přirozeně, z potravin, které je obsahují, a tedy například celozrnné výrobky, ořechy, semena, ryby, maso, vejce, ovoce a zelenina. Zdravý a pestrý jídelníček je základem nejen pro krásné vlasy, vyživující šampony a balzámy by měly být jen doplňková péče.
Stav vlasů jako varování
Buňky vlasů jsou hned po těch, co tvoří kostní dřeň nejrychleji produkovanými buňkami v těle. To znamená, že pokud v organismu není něco v pořádku, jsou to právě vlasy, na nichž bude nějaký neduh vidět. Vlasy jsou totiž krásné, ale k přežití je nepotřebujeme. Když stavíme organismus do rozhodovací pozice, zda podpořit vlasová vlákna nebo třeba zásobit krví s vitamíny životně důležité orgány, jak to asi dopadne? Celkově nedobrý stav vlasů může být první signál, že něco není v pořádku.
Fenomén sezonního vypadávání vlasů je dočasný a obvykle během něho nezaznamenáte viditelně řídké vlasy. K něčemu podobnému dochází i na jaře, ovšem v menší míře. Berte to jako zajímavý příklad toho, jak mohou sezonní změny ovlivnit naše tělo. Možná se vám na podzim stává (stejně jako mně), že aniž cokoliv změníte, pokožka hlavy je sušší a náchylná ke svědění. Konzultovala jsem to s dermatoložkou a podle ní je i tohle častý problém právě na podzim. Pokud trpíte například seboreou, je velmi pravděpodobné, že se teď projeví.
Kvalitu a vypadávání vlasů ovlivňuje mnoho dalších faktorů, hormonální změny, špatný krevní oběh či stres. Jestli máte pocit, že už to ve vašem případě není jen přechodné období, neváhejte se poradit s odborníkem.