Se svými vlasy jsem docela spokojená – nemám jich málo, nijak extrémně mi nepadají (kromě období po porodu, což už mám za sebou) a jsou tvárné. Co mě ale trápí už několik let, je seborhoická dermatitida (seborhea), která připomíná lupy. Jde vlastně o malá svědící šupinatá ložiska v oblasti vlasové linie kolem čela, za ušima, občas i v obočí nebo kdekoli na hlavě. Záhadou pro mě bylo, že se mi tyhle projevy objevují a zase mizí bez nějakých zjevných příčin, nemluvě o tom, že jsou mi občasné bílé šupinky ve vlasech samozřejmě nepříjemné. A právě tenhle problém byl impulsem k napsání tohoto článku a taky k návštěvě trichologa – odborníka na přesnou diagnostiku vlasového problému a jeho léčbu. U kadeřníků jsem totiž uspokojivou odpověď na svoje potíže nenacházela. 

Zdroj: Youtube

Kdo je to ten tricholog? 

Vypravila jsem se tedy za Lenka Kašpaříkovou, tricholožkou, která mi hned na úvod vysvětlila rozdíl mezi dermatologem a trichologem: „V mnoha případech řeší kožní lékař problémy pacientů spíš zaléčením daného problému, většinou pouze za pomoci kortikoidů či antibiotik, a spokojí se s udržením potíží ve stabilizovaném stavu. Tricholog se oproti tomu specializuje pouze na vlasy a vlasovou pokožku, hledá pravou příčinu problému a zacílí léčbu tak, aby se problém vyřešil, a ne jen zaléčil,“ vysvětluje tricholožka. 

Správná diagnóza

Během našeho povídání na vlastní kůži zažívám, jak zhruba hodinové vyšetření probíhá. Lenka Kašpaříková se mnou vyplňuje obsáhlý dotazník zaměřený nejen na současný stav mých vlasů, ale i frekvenci mytí, chemické zásahy či barvení, užívání léků, celkový zdravotní stav i rodinnou anamnézu. Probíráme i můj životní styl, pitný a stravovací režim. Tohle všechno může hrát při hledání příčin vlasového problému roli. Pak už přichází na řadu speciální trichologická kamera, která umožní pozorovat na obrazovce vlasovou pokožku i vlasy včetně kořínků pěkně zblízka. „Každý vlasový problém má svoje řešení. Vyšetření kamerou představuje pro nás trichology velkou pomoc. Upřesní celkovou diagnózu a následný způsob léčení,“ vysvětluje Lenka Kašpaříková. 

Vlasy pod kamerou

Dozvídám se, že mám na hlavě několik ložisek seborhey v lehké formě, ale vlasy mám zdravé, a dokonce se mi v konečcích ani netřepí. Kamera ovšem u klientů umí odhalit třeba i atopický ekzém, dehydrovanou nebo chemicky poškozenou kůži, bakterie, lupy a mazotoky, které produkují maz, jenž – pokud je ho moc – brání růstu zdravých vlasů. „Při vyšetřeních často zjišťují, že vlas postrádá výživu, protože se k němu z vlasového kořínku z nějakého důvodu nedostává. Druhou možností je, že klient nepřijímá tolik živin, kolik jeho kadeře potřebují,“ dodává odbornice. 

Léčba duše

Tak jako při mnoha jiných nemocech může být příčinou nepříznivého stavu kadeří i špatný psychický stav klienta. Platí to hlavně u padání vlasů. „Před časem k nám přišla pětadvacetiletá žena s šátkem na hlavě. Maskovala  s ním rozsáhlou alopecii (vypadané vlasy) na čele a nad ušima – v těch místech měla velké lysiny bez jediného vlasu,“ vzpomíná Lenka Kašpaříková. Žena byla velmi nesvá, ale postupně se otevřela a vyšlo najevo, že žije s velkou psychickou zátěží. „Starala se o svoji matku bojující se závislostí na hraní na automatech.

V takové situaci už nejde jen o vlasy, ale i o to, aby byl tricholog dobrým psychologem,“ popisuje tricholožka příběh s dobrým koncem. Klientce totiž stačily tři měsíce na to, aby jí díky používání speciálních produktů na alopecii a řešení jejího psychického stavu narostly úplně nové vlasy do takové podoby, že už žádný šátek nepotřebovala.  

Kdy je padání v normě

Nejdůležitější je začít řešit potíže včas a předepsanou léčbu pečlivě dodržovat. Přichází-li pacient s tím, že se svými vypadanými vlasy nezabýval i několik let, může se stát, že už mu léčba nepomůže. „I tak se dá ale vést kvalitní život. Na naší klinice v těchto případech nabízíme výrobu tupé (příčesku) na míru. Působí velmi přirozeně, takže nikdo nepozná, že ho na hlavě máte, a můžete s ním dokonce spát, což se u paruky nedá,“ popisuje vlasová specialistka.

Zajímá mě i to, jak vlastně člověk pozná, že mu padají vlasy nadměrně. „Mnohdy mě udivuje, když někde objevím informaci o tom, jaký úbytek vlasů za den se považuje za normální. Často uváděných 100–120 vypadaných vlasů denně považuji za nesmysl. Za normu bych označila 40–60 vlasů u jemných kadeří a zhruba 70–80 u pevných,“ upřesňuje Lenka Kašpaříková. Takže máte-li pochybnosti, zda netrpíte nadměrným padáním, udělejte si test: Po umytí si vlasy pročešte hřebenem a vyfoukejte. Dejte si pak práci s přepočítáním vypadlých vlasů na zemi, a budete mít jasno. 

Pozor na barvení

Samozřejmě mě zajímalo, jak ještě bych se měla o své vlasy starat a jestli musím rezignovat na jejich barvení. „Vyhýbat se mu nemusíte, ale raději zajděte do salonu za dobrým kadeřníkem. Domácí barvení může napáchat na vlasech velké škody, obzvlášť pokud necháte barvu působit moc dlouho,“ doporučila mi tricholožka. Další cennou radou bylo používat co nejšetrnější techniku foukání vlasů – rozhodně ne v předklonu, což vlasy oslabuje a vždy jen po směru růstu. „Používáte-li gumičky, nestahujte kadeře moc pevně, mají pak tendenci se lámat a slábnout. Omezte i používání žehličky a kulmy a v neposlední řadě si dopřejte kvalitní vlasovou kosmetiku bez sulfátů (jejich přítomnost odhalíte na obalu u složení, kde bývá uvedený název Sodium Laureth Sulfate nebo zkratky SLS či SLES). Tyto chemické složky vlas zatěžují, ucpávají vlasové folikuly (cibulky) a vlas nemůže zdravě růst. Myslete i na pestrý jídelníček a zkuste vědomě pracovat se stresem,“ dodala Lenka Kašpaříková.

Zdroj: časopis Glanc, Lenka Kašpaříková - tricholožka

Související články