Nejednou jsem se setkala s doporučením, že suchý šampon mohu použít klidně hned poté, co si umyju a vyfoukám vlasy. Když to uděláte, krásně vám udrží objem a vytvoří texturu. To zní všechno skvěle. Pokud si ovšem nemyjete vlasy každý den, pak byste se nadužívání suchého šamponu měla vyhnout, než vám zadusí hlavu.
Jak funguje suchý šampon
Suchý šampon je produkt, bez kterého si naprostá většina z nás neumí představit život. Kolikrát už zrovna vám zachránil hlavu? Jestliže si chcete udržet pěkné vlasy a s nimi zdravou vlasovou pokožku, je ale potřeba si uvědomit, co to je vlastně za produkt a jaké jsou nevýhody, když to s ním přeháníme. „Suchý šampon je produkt, který má z velké části pudrový základ. Tento pudrový základ dokáže absorbovat maz,” vysvětluje kadeřník Jakub Čejchan.
Klasický šampon vlasy čistí tak, že zachytí nečistoty a mastnotu, které se pak s vodou opláchnou. Suché šampony naopak absorbují jen vlasový maz, díky čemuž vlasy vypadají ”čisté”. Problém nastává v případě, že necháte suchý šampon na hlavě moc dlouho. „Pokud na pokožce působí delší dobu, vytvoří na vlasové pokožce prostředí, které jí nevyhovuje. Pokožka je zadušená a začne reagovat,” varuje kadeřník a dodává, že vlasová pokožka je velmi citlivá, dokonce citlivější než pleť. „Proto reaguje již na sebemenší nerovnováhu. Někdy jsou následky takové, že se kůže začne rychleji promašťovat, aby měla větší páku na toho predátora, který jí brání v normální funkci. Někdy se začne spíše více odlupovat.”
Chyby při použití suchého šamponu
Nejdůležitější pravidlo používání suchého šamponu zní, abyste jej nenechali na hlavě déle než 12 hodin. „Pokud si ho ráno aplikuji do vlasů, tak večer už je potřeba umýt,” říká Kuba Čejchan. Svůj názor na suchý šampon mají i dermatologové a podotýkají, že může časem přispět k vypadávání vlasů, pokud se folikul dostatečně oslabí. „Pokud již trpíte nějakým onemocněním vlasů, jako je seboroická dermatitida (lupy), lupénka vlasové pokožky nebo vypadávání vlasů, vyhněte se mu,” varuje certifikovaná dermatoložka Lindsey Zubritsky. „Riziko nadměrného používání suchého šamponu spočívá v tom, že se může hromadit ve vlasové pokožce, což vede k ucpání vlasových folikulů,” dodává. Výsledkem jsou záněty, akné nebo lupy, a tím pádem nezdravá vlasová pokožka.
Další zásady použití suchého šamponu jsou:
- Nepřehánějte to s množstvím, stačí málo.
- Nanášíte ho přímo na prameny? Chyba. Zaměřte se na kořínky a vlasovou pokožku. V případě spreje nanášejte ze vzdálenosti alespoň 6 centimetrů.
- Nedotýkejte se vlasů okamžitě, chvilku počkejte, až se takzvaně usadí prach a teprve pak suchý šampon prsty zapracujte a následně pročešte vlasy hřebenem.
- Pokud se chystáte na trénink, aplikujte suchý šampon spíše předtím. Po skončení tréninku akorát zkontrolujte, zda jste nějaké místo nevynechala a vlasy pročešte.
- Nepoužívejte suchý šampon na mokré vlasy, nemá to smysl.
Dermatoložka Rebecca Marcus varuje nejen před množstvím suchého šamponu, ale i před používáním dalších produktů, jako jsou bezoplachové kondicionéry či oleje současně se suchým šamponem. „Vlasy to může přetížit a hrozí, že budou matné.”
Časté mytí vlasům neškodí, je to mýtus
Mnohem lepší je proto umýt vlasy raději každý den, pakliže se bez suchého šamponu ani chvíli neobejdete, než si jej nechat na hlavě několik dní a ještě každý den přidat do vlasů další vrstvu. Podle kadeřníka Jakuba Čejchana navíc časté mytí vlasům neškodí a jedná se o mýtus, když máte správně zvolené produkty vlasové péče. Hlavně v případě, že se vám nadměrně mastí vlasy, je potřeba kůži udržovat čistou. „Když máte dobře zvolený šampon, tak vlasy klidně myjte každý den, beze strachu, že tím vlasům uškodíte,” vysvětluje. Čistá a zdravá pokožka totiž znamená i zdravé vlasy.
Zdroj: iGlanc.cz, kadeřník Jakub Čejchan, Tresemmé, Byrdie