Lidé z kmene Yao v čínské vesnici Huangluo věří, že dlouhé vlasy přináší dlouhý, šťastný a bohatý život. Říká se jí také Vesnice dlouhovlasých žen, vždyť jejich kadeře běžně měří přes metr a půl, tamní rekordmanka je má dlouhé více než dva metry. Vlasy jsou jejich nejcennějším majetkem a jsou na ně patřičně hrdé.

O ženách z kmene Yao

Kadeřník by se tu neuživil, stříhat se totiž mohou pouze jednou za život, okolo osmnáctého roku života, kdy se dívka mění na ženu a začíná s hledáním ženicha. Z odstřižených pramenů jí poté stařeny upletou ozdoby, které se dále využívají při svatebním obřadu a nosí je jako symbol manželství. Podle vlasů tady poznáte, zda je dívka svobodná, vdaná nebo hledá muže. Například když se stane matkou, dostane další dva prameny vlasů navíc - jeden pochází ze stříhací ceremonie, další je z toho, co vysbírají z hřebene při česání.

Zdroj: Youtube

Důležitá je pro ně délka i kvalita vlasů, i když je škoda, že většinu roku mají hřívu staženou do různých účesů, vidět ji v celé své kráse se nepoštěstí jen tak. Dokonce až téměř do konce 80. let minulého století nesměl ženu bez šátku spatřit nikdo jiný než muž a děti, dnes už jsou tyto zákony zrušené a za předpokladu, že byste si sem udělali výlet zrovna během festivalu rituálního mytí, který se tu koná dvakrát ročně, můžete tu nádheru na vlastní oči vidět i vy.

Tak snadné to nebude

Člověk si při pohledu na ně říká: Jak je možné, že jejich triky už neznají všechny ženy na světě? Není snad lepší chodící reklama než ženy z kmene Yao. Přehnaný optimismus stranou, určitě v tom budou hrát roli geny, místo kde žijí, strava kterou jedí nebo čistá voda z řeky, v níž si vlasy myjí. I z toho důvodu se já osobně dívám trochu skrz prsty na kosmetiku (a není jí málo), která je údajně vystavěná přesně podle metody dlouhovlasých čínských žen. Takže jsem pátrala dál.

Bylinky a rýže

Základem jejich tajemství je rýže. Obyčejná rýže. Nepoužívají žádné speciální produkty, vystačí si s fermentovanou rýžovou vodou a těmi správnými bylinkami. Tomu vděčí za to, že ani v osmdesáti nemají šediny. Níže jsem pro vás sepsala recept, jak si kouzelný nálev vyrobit doma.

V základu potřebujete bílou rýži (ideálně lepkavou) a kůru z citrusů (pomelo, grep či pomeranč), ale dbejte na to, aby ovoce nebylo chemicky ošetřené. Pokud si vážně chcete dát tu práci a dotáhnout recept do dokonalosti, sežeňte si následující bylinky:

  • Rdesno mnohokvěté (Polygonum Multiflorum). V tradiční čínské medicíně se rostlina využívá proti stárnutí, proto se jí říká elixír života.
  • Zázvor - sušený nebo čerstvý.
  • Amla powder - v tomto případě zastupuje původní ingredienci Tea Bran, což v překladu znamená čajové otruby. Abych řekla pravdu, tady jsem se u hledání pěkně zapotila a s největší pravděpodobností se jedná o semínka čajovníku čínského, jelikož se prášek z nich používá jako složka přírodních šamponů (má úžasně pěnivou funkci). Vyznavači alternativního mytí vlasů experimentují například i s obyčejnými pšeničnými otrubami, jelikož obsahují saponiny a ty při styku s vodou krásně pění.

Návod na přípravu fermentované rýže

Pro začátek vezměte 2 hrnky bílé rýže a důkladně ji propláchněte, abyste ji zbavili špíny. Vodu slijte a k rýži přilijte 10 hrnků vody, ideálně aspoň filtrované. Rýži ve vodní lázni drhněte a mačkejte v rukou, asi 3 minuty, měla by vám vzniknout mléčná tekutina, přesně tu potřebujete. Rýži opět slijte (ale nevyhazujte ji, později si z ní uvařte oběd) a tu bílou tekutinu dejte vařit. Přihoďte kůru ze dvou citrusů a případně již zmiňované bylinky a nechte 10 minut vařit.

Po vychladnutí směs slijte přes plátýnko do čistých a pevně uzavíratelných sklenic. Ke každé přihoďte i část citrusové kůry a kdo chce, může pro vůni přidat i pár kapek esenciálního oleje. Sklenice zavřete a dejte na tmavé místo aspoň na tři dny kvasit.

Vznikne vám fermentovaná rýžová voda, kterou si ženy z kmene Yao myjí vlasy každé tři dny. Žádný další přípravek nepoužívají. Jestli to chcete udělat přesně jako ony, vezměte si velkou mísu, předkloňte se a vlasy do ní hoďte (nezapomeňte je předtím důkladně rozčesat). Nalijte na dno trochu rýžového fermentu a postupně je celé namočte, od kořínků až ke konečkům. Vodu prolévejte po celé jejich délce. Potom si představte, jako byste měla na hlavě klasický šampon a jemnými krouživými pohyby nálev vmasírujte i do pokožky hlavy. Opatrně vodu vyždímejte, vlasy sepněte skřipcem a vyčkejte 20 minut, než si je opláchnete čistou vodou. Znovu podotýkám, že by neměla být jen tak z kohoutku.

A to je prý celá věda! Jdete do toho se mnou? Video návod zde.

Zdroj: iGlanc.cz, Loving Kinky Curls, Salvia Paradise

Související články