Na sociálních sítích nasbíral hashtag #rosemarywater stovky miliónů shlédnutí a influenceři se ve videích chlubí lesklými, zdravými a dlouhými vlasy. Tyto pozitivní účinky připisují jednoduchému receptu z převařené vody a kousků rozmarýnu. „Začnete tím, že do hrnce na středním plameni přidáte 5 šálků vody a pět snítek rozmarýnu. Jakmile začne voda vařit, necháte ji 25 minut odstát dokud nezíská narůžovělý odstín. Hotový produkt sceďte do láhve, kterou uchovávejte v lednici,” popisuje ve svém videu influencerka Niomi. Samozřejmě to, že je rozmarýnová voda trendem TikToku automaticky neznamená, že je spásným řešením pro všechny typy vlasů. Nicméně existují výzkumy, které potvrzují příznivé účinky rozmarýnového oleje na jejich růst. A rozmarýn byl dokonce uznán jako potenciální možnost léčby pro ty, kteří trpí ztrátou vlasů, tedy alopecií. 

Olej versus voda

Podle dermatologa Anthonyho Rossi má rozmarýnový extrakt protizánětlivé a antioxidační účinky. Kosmetička a zakladatelka společnosti Enessa Skincare Michelle Ornstein zase na webu Everyday Health upozorňuje, že je ovšem velký rozdíl v síle esenciálního oleje a v podomácku vyrobené rozmarýnové vodě. “Navíc účinnost rozmarýnové vody nebo oleje závisí také na kvalitě složek. Musí být nejlépe přírodní a ze spolehlivých zdrojů,” upřesňuje. Podobně opatrná je také certifikovaná americká dermatoložka Michelle F. Henry, podle které v současnosti neexistují žádné studie zabývající se konkrétně rozmarýnovou vodou a jejími účinky na vlasy. “Rozmarýnová voda může zlepšit vzhled vlasů tím, že jim dodá lesk, ale účinek je dočasný a bude se lišit v závislosti na individuálních vlastnostech vlasů,” upřesňuje. 

Tradiční bylinné tonikum

Používání rozmarýnového oleje jako součást vlasové léčby ale není nic nového. Tuto středomořskou bylinu prý používali už staří Řekové v oleji na pomazání, který se používal k hydrataci vlasů a těla. Stejně tak se rozmarýnový olej využívá jako léčivé tonikum v ayurvédské medicíně. Rozmarýnovou vodu může do své rutinní péče zkusit přidat většina lidí se zdravými vlasy a bez vážných problémů s pokožkou hlavy. Dá se rozprašovačem nastříkat na vlasy nebo použít jako poslední krok oplachování při mytí vlasů. Rozmarýn se navíc stává populární ingrediencí v kosmetickém průmyslu a objevuje se i v moderních produktech péče o vlasy. Pokud se vám tedy nechce pouštět do výroby vlastní rozmarýnové vody, můžete ji sehnat v některých obchodech nebo drogeriích.

Pokud však máte vážné problémy se svými vlasy nebo pokožkou hlavy, měli byste se nejlépe poradit s odborníkem.

Zdroj: iGlanc.cz, everydayhealth, instyle, National Library of Medicine

Související články