Sotva si umyjete vlasy a pár hodin si užíváte ten příjemný pocit z voňavého vzdušného účesu, druhý den se v zrcadle díváte na hlavu, kterou jakoby někdo ponořil do friťáku. A přitom jste dodržela všechny zásady správné vlasové očisty, jako je dvojité mytí, vysušení ručníkem, kondicionér a pečlivý oplach. A najednou vidíte, že to snad bylo úplně k ničemu. Prozradíme vám, v čem by mohl být problém a na co se vyplatí v péči o vlasy dát pozor. Ve finále i ušetříte (jak za vlasovou péči tak za suchý šampón), protože si vlasy nebudete muset mýt tak často a mastňák z vás nebude hned druhý den. Tady jsou tři nejčastější příčiny.

Saháte si zbytečně do vlasů

Jestliže vaše vlasy získávají mastný efekt rychleji, než byste stihli říct "Kde je můj suchý šampon?", může za to možná vaše potřeba neustále si vlasy prohrabávat. Ano, přiznejme si to, sahání do vlasů může být pro mnohé z nás uklidňující rituál nebo nevědomý zvyk při zamyšlení. Ještě lepší je, když vám je prsty pročesává někdo, jehož doteky chcete ve vlasech vnímat. Nicméně přiznejme si, že lidské prsty nejsou zrovna dokonale čisté, jen si představte, na co všechno během dne saháme! Ať chceme nebo ne, všechno, co máme na rukou, si pak na vlasy přenášíme, ať už jde o nečistoty, prach nebo třeba zbytky jídla. Řešení? Buďte si vědomi tohoto zlozvyku a snažte se mu vyhnout. Schválně se na to zaměřte a během dne, kdy budete déle na jednom místě, si udělejte čárku pokaždé, když se vlasů dotknete. Pokud už potřebujete s rukama něco dělat, vyzkoušejte například antistresový míček nebo gumový kroužek, tím si navíc posílíte dlaně a klouby. Dále můžete investovat do hezkého vlasového doplňku, který vám vlasy udrží mimo dosah rukou a zároveň dodá vašemu vzhledu šmrnc.

Špatně si smýváte kondicionér

Kondicionér je kapitola sama pro sebe. Někteří lidé ho ani nepoužívají v domnění, že ho nepotřebují, ale připomeňme si opakovaně, že kondicionér primárně ‚uzavírá‘ vlas, který předtím ‚otevírá‘ šampón. Bez uzavření vlasu se do něj dostanou mnohem snáz nečistoty, prach a smog, takže už jen tohle může vlas zmastit dřív než je zdrávo. Takže kondicionér použijte vždy, nechte ho aspoň tři minuty působit a využijte čas, kdy působí, třeba na rychle oholení nebo na vyčištění sprchy. A teď to přichází - smývání. Vážně si dejte na čas. Když jsem kdysi dělala rozhovor s Dominikou Reslerovou, jednou z nejvyhledávanějších českých kadeřnic, zmínila, že kondík se má vymývat ještě o něco déle, i když máte pocit, že už jste ho z vlasů dostala všechen, hlavně u kořínků. Zbytky produktu totiž zůstanou ve vlasech, začnou na sebe nabalovat všechno co poletuje kolem nich a předčasná mastnota je na světě.

Milujete vysoké teploty

Jasně, je to super pocit, když stojíte pod sprchou a na hlavu si pouštíte záplavu horké vody, zvlášť když je vám zrovna zima a potřebujete se zahřát. Jenže vaše vlasová pokožka má jiný názor. Příliš horká voda ji totiž může nejen podráždit, ale především vyvolat nadměrnou produkci kožního mazu, což opět vede k rychlejšímu maštění vlasů. A to platí i o fénování. Na horký vzduch zapomeňte a nastavte si střední nebo nízkou teplotu i za cenu, že bude vysoušení déle trvat - nejdůležitější je dokonalé vysušení hlavně u kořínků. Dále je fajn zvyknout si na mytí vlasů primárně vlažnou vodou a zakončit ho ještě chladnějším oplachem. Tento trik nejenže pomůže udržet vlasovou pokožku v lepší kondici, ale zároveň zvýší lesk vašich vlasů. A ještě něco, o čem se moc neví - vyloženě studená sprcha vám nahradí efekt kondicionéru, když ho zrovna nemáte po ruce. Chladná voda totiž uzavírá vlasové vlákno. A když už jsme u sprchování, zkuste si ho dopřát celkově kratší. Ušetříte vodu a prospějete ekologii.

Zdroj: iGlanc.cz, Monika Grafková - redaktorka s dlouholetou zkušeností v oblasti zdraví a krása, Dominika Reslerová - profesionální kadeřnice

Související články