Začnou-li vlasy zničehonic padat, pátrejte v minulosti

Nejčastějším důvodem masivního vypadávání vlasů je stres. Tělo na velkou zátěž zareaguje úspornými opatřeními a uvede vysoký počet vlasů do finální klidové fáze. Po dvou nebo třech měsících tyto vlasy začnou vypadávat a nové se neobjeví. To dobře znají ženy po porodu, ale stejně může organismus zareagovat i na úraz, operaci, vysoké horečky nebo velkou psychickou zátěž.

Jde o dočasný stav, a jakmile se tělo zregeneruje, objeví se nové vlasy. V jídelníčku si hlídejte bílkoviny a vitaminy skupiny B – jezte hovězí i vepřové, ryby, vejce, mléčné produkty a celozrnné pečivo. Přidat můžete i potravinové doplňky s obsahem zinku, selenu a železa. Nasadit můžete i tablety methioninu.

Máte-li problémy i s vlasovou pokožkou, zaměřte se na správnou péči

Vypadávání, slábnutí nebo řídnutí vlasů mohou být také výsledkem špatné péče. Typicky jde o zanedbané lupy, mastící se pokožku hlavy nebo příliš agresivní vlasové procedury, jako je každodenní mytí nevhodným šamponem, fénování horkým vzduchem, odbarvování a barvení, ale i příliš utažené culíky a podobně. Stačí změnit svoje zvyky a vlasy se vzpamatují.

Problémy s pokožkou hlavy, kterých se samy nedokážete zbavit, řešte s dermatologem. Volte vhodnou vlasovou kosmetiku a vlasy barvěte šetrně. Také je chraňte před sluncem – na vysušené pokožce neporostou. Dvakrát denně si dopřejte masáž hlavy, aby mohly k vlasovým kořínkům snáze proudit živiny.

Padají-li vám vlasy po chomáčích, navštivte svého praktika

Zdravému člověku vypadne denně asi sto vlasů rovnoměrně z celé hlavy a přibližně stejný počet mu začíná růst. Varovným signálem by mělo být, když v hřebenu ulpívají celé chomáče vlasů. To je typické pro poruchy štítné žlázy. Nadměrné padání vlasů může provázet ale i gynekologické záněty, urologické potíže, zkažené zuby, problémy se zrakem nebo ORL infekce.

Pokud máte podezření, že s vámi není něco v pořádku, dožeňte rychle zanedbanou prevenci. Svého praktika i očaře byste měli vídat jednou za dva roky, zubaře každých šest měsíců a ke gynekologovi by ženy měly chodit jednou za rok. Vlasy vás možná varují, že je problém jinde na těle.

Blíží-li se přechod, zajděte k dermatologovi

Masivní padání vlasů může poukazovat i na plešatění mužského typu neboli androgenní alopecii. Ta sice souvisí s mužským testosteronem, ale týká se i žen. Vlasové folikuly začnou být citlivější na testosteron a vlasy pak slábnou a vypadávají. Příčina není známá, ale zřejmě v tom hraje roli dědičnost. Vyšší produkci testosteronu spouštějí i cysty a nádory v nadledvinkách či vaječnících. A jde i o průvodní jev menopauzy.

Testosteronové plešatění řeší i vlasové poradny při velkých nemocnicích, zázraky ale nečekejte. Léky dokážou proces zpomalit, ale ztracené vlasy nevrátí. K běžným řešením patří aplikace kortikoidů, kryoterapie, plazmová terapie či nasazení vhodné hormonální antikoncepce.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Glanc

Související články