Je nutné dvojité mytí vlasů?

Ne vždycky se nám chce, ale má to svůj smysl. Je dobré si na mytí vlasů najít čas. Všem radím, ať si naplánují péči o vlasy do kalendáře, protože když lidem vysvětlím, co všechno by měli kromě mytí udělat, najednou je to místo deseti minut třeba i hodina. Je to naše chvíle, kterou se můžeme užít sami se sebou. Dvojité mytí se dělá proto, že při prvním sbíráme nečistoty z vlasu a z vlasové pokožky a až při druhém mytí se vlas a pokožka hloubkově umyjí, vyčistí a šampon taky až v druhém kole začíná pěnit.

Je to stejné, jako bychom se na špinavé okno vrhli hned s leštěnkou. Samozřejmě jsou tací, kteří si z různých důvodů myjí vlasy denně. Pak není třeba dvojité mytí, protože vlas ani pokožka nemají šanci se za den znečistit. Lidem, kteří si myjí vlasy málo, třeba jen jednou za deset dní, bych doporučila i trojí mytí.

Jaké jsou nejčastější chyby při mytí vlasů?

Mělo by být jemné, ne agresivní, ne s pomocí nehtů. Vždycky myjeme pouze vlasovou pokožku, a to dlouhými táhlými krouživými masážními pohyby, nikdy nedrhneme vlasy samotné. Stimulací vlasové pokožky dochází i k jejímu prokrvení, což je žádoucí a pomáhá třeba při padání vlasů nebo u lupů. Vlasové délky se umyjí při splachování šamponu – ideálně v záklonu. Ve velmi výjimečných případech, napadají mě s trochou nadsázky třeba bahenní zápasy, můžeme promýt i délky. Šampon kromě toho, že čistí vlas a pokožku, otevírá povrch vlasového vlákna, a proto pak musíme k vlasu přistupovat velmi jemně – otevřený vlas je křehký.

 Je třeba aplikovat kondicionér i na krátké vlasy?

Jedna z největších dezinformací je, že kondicionér se nedává až ke kořínkům, a tudíž se nenanáší na krátké vlasy. Je třeba si uvědomit, že hlavním úkolem kondicionéru je uzavírat povrch vlasu, tedy šupiny vlasové kutikuly. Když zůstanou otevřené, absorbují velmi rychle nečistoty a vnější vlivy, jako je smog, kouř, prach. To vlas velmi zatěžuje a dochází k jeho zplihnutí. Za mě je mnohem lepší po umytí šamponem nanést kondicionér na celou délku vlasu.

Aplikujte ho vždy pouze do ručníkem vysušených vlasů, v případě, že byste ho nanesli do vyloženě mokrých vlasů, rozmělní se s vodou a není tak účinný. V takovém případě je nutné vlasy pečlivě, ale jemně pročesat (třeba kartáčem Tangle Teezer), a to postupně – od kořínků ke konečkům. Tak si budete jisti, že kondicionér bude aplikován všude. Tím se vlas uzavře, bude chráněn a prodlouží se životnost hezky umytých vlasů. Takže kondicionér určitě používejte i na krátké vlasy. Neaplikovat ho vůbec je chyba, vlas pak zůstává otevřený, kvůli tomu se neleskne, špatně se rozčesává a může dojít k poškození vlasové kutikuly. Navíc se může lámat, bude dehydrovaný, porézní a náchylný k poškození. 

Jak správně oplachovat kondicionér?

Většina lidí ho pořádně nevymývá, protože má pocit, že je žádoucí ponechat na vlasech pocit hebkosti a kluzkosti – to je ale pouze známka toho, že kondicionér je vymytý nedostatečně. Důsledkem toho může být zatížení vlasů, ty se pak předčasně mastí. Dobře vymytý kondicionér poznáme tak, že vlasy o sebe začnou vrzat. Vlasy se zkrátka mají chovat tak, jako by tam kondicionér předtím vůbec nebyl. Klientům říkám – vyplachujte, i když si myslíte, že už máte kondicionér vymytý.

Je třeba měnit pravidelně šampón?

Pokud vám váš šampon vyhovuje, určitě není potřeba ho měnit. Je ale třeba brát v potaz, že vlasy a vlasová pokožka se v průběhu roku mění. Někdy je máme sušší, někdy se víc mastí, někdy častěji padají – třeba po porodu, po kojení nebo v důsledku hormonálních změn. Tomu je třeba přizpůsobit i vlasovou kosmetiku. U svých klientů to řeším tak, že když jim dojdou produkty, udělám s nimi rychlou konzultaci – v jaké kondici je jejich vlasová pokožka a vlasy obecně. A tomu pak přizpůsobíme nové přípravky.

Jak si vybrat fén?

Vždycky doporučuju profesionální fén, který používají kadeřníci, je to dobrá investice. Hlavní rozdíl je ve výkonu. Když zapneme fén za pár stovek, tak to trvá, než se vlasy vysuší. Takové přístroje se i snadno přehřejí – na vlas zbytečně dlouho pouštíme příliš horký vzduch, což mu škodí. Profi fén má mnohem vyšší výkon, ideální teplotu a rychleji se jím vyfoukáte. Sama, protože hodně cestuju, občas vyzkouším běžné hotelové fény a měřím si čas, jednak za jak dlouho vlasy vyfoukám a pak stav vlasu. A když to porovnám se svým profesionálním fénem, je to zásadní rozdíl, i vizuálně.

U fénování je důležité mít také nástavnou hubici. Mnoho lidí ji tam nedává a to je chyba. Hubice nám krásně směruje proud vzduchu a lépe se tím zahlazuje povrch vlasu. Správným fénováním se i uzavře vlasová kutikula. Fénování je i jeden z dalších způsobů, jak vlas udržet lesklý, vyhlazený a zdravý. Pokud nástavnou hubici nepoužíváme, vzduch proudí do všech stran a my si tím vlasovou kutikulu můžeme znovu otevřít. Mám i pozitivní zpětnou vazbu od klientů, kteří si pořídí profesionální fén a jsou pak nadšení z výrazného rozdílu.

Vadí, když jdu spát s mokrou hlavou?

Vždycky říkám, že je to největší zločin vůči vlasové pokožce. Tím si lidi zadělávají na velký a dlouhodobý problém, který pak není snadné odstranit. Vlhké prostředí je ideální na tvoření mykóz. Je to stejné, jako byste šli do bazénu, opláchli se, utřeli se do ručníku, ten hodili do tašky a nechali ho tam několik hodin. Ručník zatuchne a začnou se v něm rychle tvořit plísně. S vlasy je to stejné. Rozumím tomu, že třeba u kudrnatých a vlnitých vlasů se pak vytvoří hezčí vlny, ale vlasům svědčí jen vizuálně. Pro vlasovou pokožku je to skutečně obrovská zátěž. 

Jak poznat dobrého kadeřníka?

Několik let nad tím přemýšlím, je to častá otázka. Došla jsem k tomu, že dobrý kadeřník vás jako nového klienta nikdy neobjedná na službu bez předchozí konzultace. Dobrý kadeřník poskytne svým klientům informace o tom, jak mají správně o vlasy pečovat, doporučí kvalitní vlasovou kosmetiku a ukáže veškeré postupy, jak s kosmetikou pracovat – jak například rozpracovat šampon, jak foukat fénem, jak často vlasy mýt. Tak naučí klienta praktikovat správný vlasový rituál. Stoprocentně krásné vlasy – to je 50 % práce kadeřníka na saloně a 50 % práce klienta doma.

Já jako kadeřník můžu udělat fantastickou barvu i střih, ale pokud klient nebude vědět, čím a jak o sebe pak pečovat, tak si během pár dní může vlasy zkazit a práce odborníka přijde vniveč. Bohužel realita je taková, že většina kvalitních kadeřníků má plno, ale měli by vám umět doporučit někoho, kdo funguje podobně jako oni. V případě doporučení je zase dobré sledovat, kdo mi takový tip dává. Pokud blonďatá krátkovlasá žena doporučuje svého kadeřníka dlouhovlasé černovlásce, může se stát, že ten sice umí dělat super krátké blond střihy, ale s dlouhými černými vlasy už si neporadí.

ZDROJ: časopis Glanc