Co dělá horko s vašimi vlasy?

Vedro, prach, chemikálie. To všechno je pro vlasy jako jed. A nemusíte hned cestovat k moři, bohatě postačí, když si lehnete na koupaliště za barákem. Barvené, nebarvené, všechny vlasy trpí ”letním stresem”. UV paprsky je vysušují, narušují vnější ochrannou vrstvu (kutikulu). Čím jsou sušší, tím spíš budou náchylné ke krepatění, protože vyprahlé vlasy se snaží nasát ztracenou vlhkost. Jsou křehké, lámou se a třepí. Ničí se pigment, vlasy blednou. Chlor, sůl a písek už tak namáhaným vlasům nasadí korunu.

Léto však nemusí znamenat období ”bad hair days”. S trochou péče bude vaše hříva vypadat skvěle i v těch největších parnech. Zároveň se tím zachráníte před radikálním zkrácením zničených kadeří.

Větší zásahy si schovejte na podzim

Před létem se vyplatí vlasy zastřihnout, husté prostříhat a provzdušnit. Je to prevence proti třepení konečků a zjednodušíte si tím i úpravu účesu. Nemusíte se bát šmiknout i o něco víc, protože v létě  vlasy rostou rychleji. Většina pramenů je v tomto období v tzv. anagenní (růstové) fázi.

Výrazné změny barvy a velké zásahy s peroxidem nechte až po dovolené. Vlasy po takovém zákroku potřebují čas na regeneraci, ale té se jim těžko dostane, když mají v horku už tak co dělat samy se sebou. Na podzim je fajn i další zastřižení konečků, jen tak pro oživení a odstranění toho, co jste nezvládla v horku ochránit.

Základní ochrana před sluncem

Zdravé vlasy obsahují přibližně 12 % vody a sluncem se procenta snižují, vlasy se vysouší. Proto je potřeba je před dopadem horkých paprsků chránit ideálně pokrývkou hlavy. Klobouk je slušivý, stylový a praktický doplněk zároveň. Experimentovat se dá s šířkou krempy i materiálem. Chcete-li si zajistit další ochrannou vrstvu, před jeho nasazením smotejte vlasy do hedvábného šátku. Šátek můžete nosit rovněž samotný, přestože tak neplní ochrannou funkci obličeje a očí, jako je tomu v případě klobouku. Nicméně se jedná o moderní akcent, s nímž se dá kouzlit, a proto jsme nošení šátku věnovali samostatný článek.

Jestli opravdu nejste zadobře ani s jednou z výše uvedených variant, pořiďte vašim vlasům alespoň kosmetiku, která poskytuje základní solární ochranu. Nejjednodušší jsou spreje, které pouze nastříkáte na vlasy podle potřeby.

Do vody jedině s drdolem

Ať už slaná voda nebo plná chloru, ani za jedno vám vlasy nepoděkují. Hairstylistka slavných Julia Papworth doporučuje, že pokud vlasy předem ”nacucáte” čistou vodou nebo bezoplachovým kondicionérem, neabsorbují tolik soli nebo chemikálií z bazénu. Rovněž je dobré vlasy hned po koupání opláchnout. Jestli poblíž není sprcha, mějte u sebe lahev s rozprašovačem a čistou vodou.

Takovým základem každého koupání by i přes výše uvedenou radu měly být vlasy svázané do drdolu nebo třeba zapletené v copu. Při plavání a dovádění ve vodě se vlasy snáz muchlají a cuchají, to vede k lámání už tak oslabeného vlákna.

TIP: Účesy obecně eliminují vystavení vlasů UV záření a zároveň omezují pocení. Je to jedno, zda vám víc vyhovuje drdol nebo copánky. Všechno bude fungovat a vy tak zároveň předcházíte roztřepeným konečkům.

Mýt, či nemýt?

Když jsou teploty proklatě vysoko, svádí vás to mýt si hlavu častěji. Vlasy jsou zpocené, mastí se. Přesto byste to s mytím hlavy neměla přehánět. Dvakrát až třikrát týdně stačí. V mezičase si můžete ulehčit suchým šamponem. Nadměrné mytí vlasy vysouší, protože pokožku zbavíte jejích přirozených olejů. Mýt si v létě hlavu šamponem každý den je zkrátka nesmysl. Přizpůsobit to samozřejmě musíte situaci a pořád platí, že vlasy od soli, písku nebo chloru je dobré opláchnout.

Vlasová kosmetika by měla být především hydratační, jemná (klidně dětský šampon) anebo s již zmíněnou solární ochranou. Existují i speciální řady produktů, co lépe vymyjí sůl, chlor, písek a zaměřují se na extra hydrataci.

Fénování? V létě raději ne

Co nejvíc si dejte pohov od používání fénů, žehliček apod. Po koupání vlasy pouze lehce vyfénujte u hlavy, čímž zabráníte zapaření vlasové pokožky a následné tvorbě lupů, a jinak je nechte přirozeně proschnout.

TIP: Znáte ”heatless curls”? Jedná se o kudrlinky a vlnky bez tepelného zásahu. Vlhké vlasy sepněte do drdolu, zapleťte do copu nebo obtočte kolem čelenky. Dosáhnete tak perfektního účesu, který je pro léto jako stvořený.

Zdroj: Youtube

Zdroj: iGlanc.cz, Radiance, Skinkraft