Ještě za čerstva

První krok, který vám zajistí delší trvanlivost vln, je začít s kulmováním hned po umytí a vyfénování vlasů. Zaprvé jsou v této fázi vlasy tvárnější a hlavně si do nich, díky tomu, že jsou dokonale čisté, nezažehlíte‘ žádné nečistoty nebo zbytky několikadenního stylingu. To by vlasy jednak zbytečně zatěžovalo a pak - pružné ležérní vlny byste tak vykouzlila jen těžko. Každopádně je třeba, aby byly vlasy dokonalé suché. Vlhké by kulmování i žehlení poškodilo.

Zdroj: Youtube

Dobrý postřik

Nejdřív si na vlasy naneste termoochranu - ideálně v podobě spreje. Ta chrání vlasy před vysokými teplotami a často má složení, které vlasy i vyživuje. Dodržujte při použití vzdálenost doporučenou výrobcem, většinou je to 20 cm. Ne, tohle opravdu není zbytečnost. „Tímto odstupem si zajistíte rovnoměrnější aplikaci, produkt se tak dostane všude a hlavně vlasy zbytečně moc nenavlhčíte. Pokud by se vám to přece jen stalo, vlasy před natáčením ještě vysušte fénem,“ radí kadeřnice Tereza Vlasáková. Na závěr důkladně pročešte. 

Optimální teplota

Každá kulma má trochu jinak nastavenou maximální teplotu, ale u většiny se pohybuje kolem 220 stupňů. Pokud nemáte extrémně silné vlasy italského typu, bude většině z vás stačit teplota 185 stupňů. Je-li podle Terezy Vlasákové nižší, efekt nevydrží moc dlouho, jakákoliv vyšší zase vlasy prokazatelně ničí. Kulmujete poprvé? Zkuste si to nejprve zastudena, ať se s nástrojem naučíte manipulovat. Nejlépe to jde s pravoúhlou kulmou a dobře se s ní pracuje i ve chvíli, kdy kulmu přehazujete do levé ruky (levačky do pravé). Spálit se bez předchozí zkušenosti totiž můžete raz dva. Natáčet se dá i žehličkou, ale chce to už trochu víc praxe, zručnosti i lehkou ruku.

Tři partie

Vlasy si před samotným kulmováním vždycky rozdělte do tří horizontálních sekcí, začněte s tou spodní, vrchní dvě sepněte pinetkami. V každé sekci byste měla natočit přibližně deset pramenů, ale je to individuální podle množství vlasů. Začněte pramenem u obličeje. Nejdřív ho pročešte, ať je hezky hladký a natáčejte ho směrem dozadu, tedy od obličeje. Směr pak postupně střídejte - jednou od obličeje, podruhé k obličeji. Proč? „Vlny se vám pak do sebe nebudou namotávat a vytvoří žádaný objem. Jeden pramen podržte v kulmě asi pět vteřin, většinou to stačí. Prameny nechte vždy vychladnout, po natočení je už neupravujte, dokud nebude celá hlava hotová,“ doporučuje odbornice. 

Navlněné finále

Ve chvíli, kdy budete mít všechny prameny navlněné a vychladlé, přichází na řadu finální styling. „Pro jemnější vlasy, na kterých obecně nic moc včetně vln nedrží, je nejlepší volbou suchý šampon,“ říká Tereza Vlasáková s tím, že sucháč neplní jen roli ‚odmašťovače’, když nestíháte mytí, ale umí i hezky nahodit a udržet objem i vytvořit texturu. „Tvárnější vlasy, co lépe drží, snesou slané spreje s označením ‚sea salt‘ nebo ‚beach waves‘,“ mluví ze zkušenosti kadeřnice. Sucháč i slaňoch udělají ve vlasech krásnou texturu a vlny hezky udrží. Až jedno nebo druhé na vlasy nastříkáte (opět respektujte doporučenou vzdálenost), opatrně vlny pročešte prsty a lehce je ‚pomačkejte’. Na závěr můžete vše zpevnit lakem na vlasy, ovšem volte vždy ten s nejnižší fixací, jinak přijdete o přirozený pohyb vlasů. A když už budete mít lak v ruce a trpíte-li na poletující ‚baby’ vlásky, stříkněte si trochu laku do dlaně a jemně jí uhlaďte místa, kde vlasy poletují. 

Zdroj: iGlanc.cz, Tereza Vlasáková, kadeřnice

Související články