Člověk by řekl, že když to děláme tak často a dlouho, nedá se na tom už nic zkazit. Přesto se kadeřníci nemálo setkávají u svých zákaznic s fatálními chybami, jejichž následky si pak nosíme na hlavě. Lámání, vypadávání vlasů, nadměrné maštění nebo lupy, to vše může být důsledek špatného mytí.
Vlasy myjte dvakrát, jednou to nestačí
Vlasy myjeme vždy 2x, a to z důvodu, že při prvním mytí odstraňujeme největší nečistoty, které se ve vlasech nahromadí, jako prach, pot nebo stylingové produkty. Jistě vám neuniklo, že první ”várka” šamponu často méně pění a je to normální. Šampon na sebe váže tuky a nečistoty, které se spláchnou s vodou.
Odolejte proto pokušení přidat šamponu víc a víc, není to potřeba. Spíše přidejte trochu více vody, spláchněte a jděte na druhé mytí, při něm už se vytvoří bohatá pěna a myjete vlasy více do hloubky. Buďte však něžní. „V podstatě se nejedná o mytí vlasů, spíš o mytí vlasové pokožky, takže šampon pěňte pouze na pokožce hlavy. Dále si pamatujte, že šampon otevírá kutikulu (povrch vlasů) a vlasy jsou tím pádem více náchylné k poškození,” radí kadeřník Jakub Čejchan.
Teplota vody při mytí vlasů
Jestli používáte horkou, nejvyšší čas začít s otužováním. Aspoň hlavy. Horká voda je možná příjemná na těle, ale jemnou vlasovou pokožku může podráždit nebo rovnou spálit. „Vlasové pokožce bude spíš příjemnější voda vlažná, oproti horké. Vlažná hezky prokrví pokožku a k vlasovým cibulkám se dostane více živin pro tvorbu nových vlasů,” vysvětluje vlasový expert. Dokonce je prý vlasům mnohem víc příjemnější až přímo ledová voda, po níž se vlas i lépe uzavře.
Po šamponu vždy kondicionér
Proč je to potřeba? Protože šampon vlas otevře, kondicionér ho uzavře. „Pokud kondicionér nepoužiji, nechávám kutikulu otevřenou a vlasy ztrácí hydrataci i protein. Jsou také daleko náchylnější k zacuchání,” vysvětluje kadeřník. Jestli kondicionér z nějakého důvodu nechcete používat nebo jej zrovna nemáte po ruce, použijte alespoň takzvaný bezoplachový kondicionér. „Ten dokáže vlas lehce uzavřít a ochránit i před horkým vzduchem fénu,” dodává Jakub Čejchan.
Správný směr při foukání vlasů
Vlasy se foukají vždy po směru růstu, protože když to budete dělat naopak, foukat vlasy v různých směrech, kutikula se zase otevře, a tím vlas oslabíte. Bude opět náchylný ke ztrátě vitality. Zkuste se naučit vyfoukat vlasy pomocí kartáče, kvalitní štětinatý vám bude velkým pomocníkem při uhlazování vlasů během foukání. Kadeřník potvrzuje, že vlasy vyfoukané pomocí kartáče jsou daleko více odolné proti poškození.
Časté mytí vlasům neškodí
Vždycky, když si na obalu šamponu přečtu text: vhodný pro každodenní použití, naskočí mi husí kůže. Vlasy se přece nemají mýt často. Nebo to je jen mýtus, který si jedna mezi druhou předáváme? Podle Jakuba Čejchana vlasům časté mytí neškodí za předpokladu, že máme vhodně zvolené produkty. „Pokud jste člověk, kterému se vlasy nadměrně mastí, je potřeba udržovat kůži čistou a nevytvářet jí podmínky k tomu, aby se na ní projevil další kožní problém,” říká.
Jinými slovy se prý nemusíme bát klidně každodenního mytí, pokud máme správný šampon, vlasům to neškodí. „Když je totiž pokožka hlavy čistá a zdravá, tak mi z ní budou růst i zdravé vlasy,” dodává.
Zdroj: iGlanc.cz, Tresemmé, kadeřník a vlasový expert Jakub Čejchan