Ofina je zdánlivým trendem. Jednou za čas se v časopisech objeví, že se zrovna nosí, ve skutečnosti jde o prvek účesu, který někomu může slušet permanentně. Jak ofinu nosit, pečovat o ni a jaký střih vám sedne?

Zdroj: Youtube

Proč ofina ubírá roky?

Pokud máte příliš odhalený obličej, samozřejmě se více rozzáří nedokonalosti v něm. Vrásky, zašedlá kůže, pigmentové skvrny. Jestli však máte krásné oči, které umíte nalíčit, ofina tvoří pomyslnou šipku, která se soustředí na váš svůdný pohled a váš vzhled bude povýšen o několik levelů výše. Ofina vytvoří důraznější rám, který působí upraveněji než ledabylé vlny. Je také pravda, že s ofinou jste nucena nosit upravený styling, takže to logicky vypadá lépe.

Ofina. Pozor na balayage

Je to malý krok pro nůžky, velký však pro vás. Jde o poměrně krátký proces, ale vy se jistě bojíte, jak budete po zásahu vypadat. Co když vám to nebude slušet jako oné Heidi Klum? Pokud se bojíte, není nic snazšího, než si pořídit umělý příčes a zkusit si, jak bude ofina vypadat. Dejte si však pozor na to, jak husté vlasy máte. Pokud jsou řidší, nezkoušejte na sobě hustou ofinu, protože kadeřník nebude mít tzv. kde brát. Myslete i na barvu vlasů. Pokud máte balayage, ofina bude logicky tmavší než konce vlasů. Někdy tyto kontrasty fungují, jindy ne.

Máte na ofinu dobrý typ vlasů?

Zohledněte také typ vašich vlasů. Jestli se vám vlní, mohou být nezbedné i v podobě ofiny a vy si ji budete muset každý den žehlit nebo fénovat. U blondýnek, které mají jemné a barvené vlasy, to může být časem problém, protože se struktura vlasu přesuší a vlásky by tak mohly odpadnout, třepit se. Myslete tedy i na následný styling. Jelikož jde o poměrně malou plochu vlasů, někdy stačí vlasy jen zpevnit gelem ve spreji.    

Jaká délka ofiny vám sluší?

Vždy se dá zkracovat, takže pokud si nejste jistá, vyzkoušejte ofinku překrývající obočí. Všeobecně platí, že oválnému obličeji sluší vše, kulatý nebo hranatý tvar snese spíš delší ofinku, trojúhelníkovitý obličej si může dovolit i ofinu do půli čela. Poradí vám samozřejmě kadeřník, ale samy to známe, že někdy nás popadne chuť po změně, která musí být hned, takže se chopíme nůžek, nejhůře na nehty, a stříháme. I tak malá plocha je ale věda. Samozřejmě musí být rovná, někdy se však efektně prostříhá, kadeřník může pracovat s plasticitou, kdy se přizpůsobuje tvaru obličeje. A samozřejmě zohlední hustotu vlasů.

Ofina: Jaké jsou typy?

Nejde pouze o krátkou a dlouhou variaci. Ofina může pouhým detailem účes povznést, nebo naopak pohřbít. Pro zjemnění kontur se zejména u delší ofiny využívá postupného sestříhání na obou stranách obličeje. Alternativním dámám někdy sluší i střapatá ofina, musí být však umně prostříhaná, to s nůžtičkami na nehty nezkoušejte (ne, že bychom tyto nůžky doporučovali i na klasickou ofinku). Samozřejmě záleží i na zmiňované hustotě ofiny. Někoho osvěží jen pár drobných pramínků, jinému sedne skutečně husté pokrytí čela. To většinou působí elegantněji, předchozí variace rozverněji. Ofinou se definují i vlasy, které sahají i pod oko, s nimi se často tvoří například účesy zvané laicky okapy (vytočené vlny ve stylu zpěvaček z kapely ABBA). Zde pozor, také to nesedne každé.

Kdy vás ofina udělá starší?

Pozor by si měly dát hlavně ženy, kterým se vlní vlasy. Nezbedné zakroucené konce a nedefinovatelný tvar mohou opticky přidat kila, což vzhledu neprospěje. Na pozoru by se měly mít dámy s širším obličejem, tedy tvary kulatými a hranatými. Všeobecně roky mohou přidat i ultramoderní účesy, tedy tvary helem, výrazné barvy apod., které působí až robotickým dojmem, což zrovna neomlazuje.   

Ofina a trendy pro kudrnaté, rovné vlasy i krátké vlasy

Víceméně je důležitější řídit se spíš tvarem obličeje než typem vlasů, protože je můžete krotit. V každém případě ofina jako taková by měla být rovnější. Někdy jde skutečně o ultimátní, pevný, jakoby spláclý tvar, jindy je přípustná vzdušnější podoba, kterou vyfoukáte přes kulatý kartáč, takže se ofinka zvedá od čela. Všeobecně platí, že ofinka by měla kopírovat délku účesu. Dlouhým vlasům sluší delší variace, krátkému a střapatému účesu rovná a dlouhá ofina slušet nebude. Kudrlinám bude vyhovovat delší zvlněná podoba, pokud chcete rovnou, spíš volte kratší sestřih ofinky. Rovným vlasům také nejlépe sedne rovná ofina. Zde to nefunguje jako u kučeravých vlasů, jež snesou i rovnou ofinku. Její zvlněná variace u hladkého účesu moc nefunguje.

No, a jak se říká, kdyžtak to doroste. Ofina se dá poměrně brzy tzv. začesat, fixovat pinetkami apod., takže když vám změna úplně nesedne, s různými sponkami, čelenkami nebo gelem se dá kouzlit.

Zdroj: iGlanc.cz, AMR Hair & Beauty, Haidresser Journal, WWD, Marie Claire