Se svými vlasy nemám žádné zásadní problémy. S jednou krátkou přestávkou, kdy jsem si je nechala ostříhat skoro na ježka, jsem je nosila vždycky dlouhé, nijak zvlášť mi nepadaly (když nepočítám období po obou porodech). Co mě ale provází od dětství, je citlivá vlasová pokožka a sklony k tvoření lupů a k seborhoické dermatitidě, i když to jsem vyřešila s pomocí trichologa – změnou vlasové péče i jídelníčku.
V poslední době jsem si ale všimla, že moje vlasy výrazně ztratily lesk. Bez použití žehličky nebo kulmy lesklé hřívy nedosáhnu. Stylingové nástroje totiž vlas vyhladí, ten začne odrážet světlo, což opticky působí, že vlasy září. Jenže ve skutečnosti tomu tak nebylo – prostě po umytí byly víc nebo míň matné. Jasně, nejde o život, ale která žena by nechtěla mít krásně lesklou hřívu?!
Když mi nepomohlo ani hloubkové regenerační ošetření v prestižním salonu, začala jsem ztrátu lesku řešit. Kadeřnice, která mi v salonu ošetření dělala, byla z výsledku sama zaskočená – prý bych po jejich kúře měla mít vlasy jak zrcadlo. No, v mém případě to bylo hodně zašlé zrcadlo…
Po analýze kadeřnice usoudila, že mám na vlasech tolik nánosů, že se přes ně už jakékoli pečující produkty nedostanou a nemůžou tedy přinést slibovaný účinek. A sama mi doporučila hloubkové čištění Malibu C.
Tohle dokáže silikon
Dostala jsem doporučení na salon Daniela Hair Style, kde mají se systémem Malibu C bohaté zkušenosti. Než nastal den D, vygooglila jsem si několik recenzí, které tohle čištění hodnotily v superlativech, některým prý až zachránilo vlasy. Daniela Janotová, majitelka kadeřnictví Daniela Hair Style, nedá na produkty Malibu C dopustit.
„Ráda tohle čištění používám u klientek, které přijdou poprvé, protože ještě neznám historii jejich vlasů. Hloubkové vyčištění je ideálně připraví na následnou péči, a já díky tomu bezpečně vím, že služba, pro kterou klientka přišla, třeba barvení nebo melírování, zafunguje přesně tak, jak má. Vůbec největšího efektu jsem si všimla u žen, které používají domácí barvy a vlasovou kosmetiku z drogerie – ty totiž obsahují větší množství silikonu, který vlasy zatěžuje asi nejvíc,“ říká majitelka kadeřnictví.
U silikonů se krátce zastavíme Je jich mnoho druhů, ale v kosmetice se nejčastěji používá ten s názvem dimethicone (najdete ve složení). Umí uhladit vlasy, ty se pak krásně lesknou a dají se dobře rozčesat. Většina silikonů ale není rozpustná ve vodě, takže na vlasech ulpívají a jejich množství se s každým dalším umytím zvyšuje. Navíc při dlouhodobém používání vytvářejí čím dál neprodyšnější vrstvu, kvůli které se pak nedostanou do vlasu hydratační složky, vlas začne vysychat a postupně se ničí – lesk je pryč a celkově vlas nepůsobí zdravě.
Co se skrývá ve vodě
Zatímco mi Daniela Janotová nanáší směs crystal gelu od Malibu C, ptám se, jestli vlas můžou takhle zatížit i jiné látky, protože silikonu se snažím obecně spíš vyhýbat a používám šetrné barvy na vlasy. „Svůj podíl na zatížení vlasu mají také minerály přirozeně obsažené ve vodě. Přichytávají se na vlasy, kde oxidují a způsobují jejich stárnutí. Protože vlas obalují a vrství se na něm, může dojít při kontaktu s barvou nebo jiným chemickým ošetřením k nežádoucí reakci,“ vysvětluje kadeřnice.
Svou roli hraje i chlór – jeho vyšší obsah zvýší pH vody, což vlasům neprospívá. „Malibu C má například speciální řadu Swimmers Wellness vyvinutou pro ty, kteří si vlasy často máčí v chlorované vodě, ale tu já ve svém salonu nepoužívám, nemám takové klientky. Nejčastěji pracuji s crystal gelem ze salonní řady, kterou nedoporučuji kupovat na internetu. Je lepší absolvovat kúru z rukou odborníka, nejen proto, že při působení směsi pod igelitovou čepicí je nutné použít klimazon – nahřívací stojan nad hlavu, který účinné složky aktivuje. To si doma těžko uděláte,“ radí Daniela.
Po tomhle čisticím procesu můžete v podstatě ihned absolvovat barvení, akorát je třeba počítat s časovou náročností, jen kúra Malibu C zahrnuje asi hodinu času. Taky je dobré následně podpořit účinky kúry i v domácích podmínkách. Na to existuje hned několik sad – na barvené vlasy, pro blondýnky, pro ty, co mají extrémně citlivou pokožku nebo tvrdou vodu.
Konečně jako zrcadlo
Celý proces čištění byl velice příjemný, pod nahřívacím klimazonem jsem dokonce v jednu chvílí cítila, že usínám. Ačkoli mám hodně senzitivní vlasovou pokožku, necítila jsem pálení ani podráždění. Hned po umytí čisticí směsi, která se z původně čistě bílého odstínu zabarvila do středně hněda, jsem na pohmat pozorovala rozdíl a už během foukání jsem vnímala, jak vlasy „pookřály“.
Kadeřnice Daniela mi do vlasů záměrně nedávala žádné „vylepšováky“, abych na první pohled viděla rozdíl. A ten byl opravdu znatelný. Konečně jsem zažila zrcadlový lesk, vlasy byly jakoby „sypké“, působily živě a lehce.
Samozřejmě mě zajímalo, jak dlouho mi tahle krása vydrží. „Je to individuální, záleží jednak na tom, jak se budete o vlasy starat, a taky na kvalitě vody. Zákaznice po čase samy poznají, jak na tom vlasy jsou a kdy bude zapotřebí čisticí kúrou projít znovu. U někoho to může být za rok, u někoho dřív,“ říká Daniela, která má například klientku s přirozeně vlnitými vlasy praktikující metodu CGM (Curly Girl Method), jejímž vlnám dělá Malibu C hodně dobře.
„Po čase už na ni bylo těch leave-in (bezoplachových) kondicionérů moc – kudrny už tolik nedržely a vlasy celkově nevypadaly dobře. Po čištění Malibu C nastal až neuvěřitelný efekt v podobě nádherné pružné kudrnaté hřívy a vysokého lesku,“ hodnotí kadeřnice a zároveň dodává, že čisticích produktů obecně ve vlasové péči přibývá. „Objevují se takzvané pre-cleanse produkty pro použití před samotným mytím. Ale musím říct, že tak ucelený systém, jaký má Malibu C, zatím nemá nikdo. Všechny jejich produkty jsou 100% veganské, neobsahující parabeny, silikony, sulfáty, konzervanty ani umělé parfemace a využívají aktivovaných krystalů vitaminu C v nejčistší a nejúčinnější podobě.“
Zdroj: časopis Glanc