Vlasy si za celý život umyjeme a sušíme nespočetněkrát a určitě to považujete zkrátka za rutinu. Ale to ještě neznamená, že to děláme správně. Spousta kadeřnic by vám řekla, že většina lidí si neumí umýt ani usušit hlavu a pak se divíme, že nemáme doma tak pěkný účes jako ze salonu. V tomto článku se zaměříme na sušení vlasů, které hraje ve finálním vzhledu i z dlouhodobého hlediska velkou roli.

Ručník ano, ale hlavně nedrbat!

Máte umytou a voňavou hlavu, načež vezmete do ruky ručník, předkloníte se a rychlými pohyby začnete drbat. Tak to pozor. Vlasy nikdy nedrbejte. Akorát je zacucháte a polámete. Nejprve z nich jemně vymačkejte rukama co nejvíc vody a následně šetrně zabalte do ručníku asi na deset minut a počkejte.

Česejte odspoda

Dále vlasy rozčešte hřebenem s řídkými zuby. Opatrně a postupujte od konečků, až postupně rozčešete celou délku. Netahejte, a když narazíte na uzlík, s klidnou hlavou se s ním vypořádejte. Aby šly vlasy snáz rozčesat, můžete do nich nastříkat trochu bezoplachového kondicionéru. Následně nechte vlasy buď ještě volně schnout, nebo pokročte k dalšímu kroku - fénování.

Fénujte po směru

Každý fén by měl mít alespoň dva režimy teploty a intenzity. Naneste přípravek, který je chrání před teplem. Odborníci na sušší a nepoddajné vlasy doporučují mléko, na jemné sprej, a nejdřív vlasy prosušte na nižší teplotu, dokud nebudou jen vlhké. Pak přidejte na teplotě a vlasy dosušte, ale neměla by vám ”hořet hlava”. Jestli jste zručná, vezměte si k tomu kulatý kartáč. Já osobně jsem s ním nikdy neměla trpělivost a vlasy jsem si vždy ukrutně zamotala. Lepší zkušenosti mám s plochým kartáčem na foukání vlasů.

Foukejte po částech postupně, začněte odspoda nahoru. Jestli chcete vlasy uhladit, foukejte směrem dolů po směru růstu, pro větší objem foukejte opačným směrem, ale opět po růstu, tedy od kořínků ke konečkům, aby nedocházelo k porušení jejich struktury. Jestli chcete mít vlasy krásné, do fénu s dobrým výkonem se vyplatí investovat. S iontovou technologií budou vlasy navíc suché rychleji, tolik se neničí a budou krásně lesklé, s menším sklonem ke krepatění a elektrizování.

V závěru použijte studený vzduch. Přesně ten, co skoro nikdo nepoužívá. Vlasy po sušení krásně zchladí a zafixuje do požadovaného tvaru.

Proč nechodit spát s mokrou hlavou?

Ideální je vlasy místo fénování nechat uschnout volně, případně jen lehce vyfoukat u kořínků, ale pro dlouhovlásky to znamená několik hodin čekání, v zimě byste si ještě uhnala rýmu. Navíc chodit spát s mokrou hlavou není dobré z několika důvodů:

  • Mokré vlasy jsou křehké, jak už bylo řečeno, a když jdete spát s mokrou hlavou, snadno se vám polámou.
  • Během spánku se mohou snadno zamotat a ráno se navíc probudíte s hnízdem na hlavě, kterému se špatně dává tvar.
  • Vlhká pokožka nedýchá a snadno se zapaří, což je ideální pro růst mikroorganismů a jen krůček od problémů s vlasovou pokožkou.
  • Spaní s mokrou hlavou může vést k padání vlasů a vzniku lupů.

Někde jsem dokonce četla, že spaní s mokrou hlavou může vést k bolestem hlavy, protože snižuje teplotu těla a jak se tělo snaží zahřát, výsledkem je, že vás rozbolí hlava.

Zdroj: iGlanc.cz, Woman Only, Healthline

Související články