Co třeba domácí barvení a nejčastější chyby při něm? „Já bych ho především vůbec nedoporučila, největší chybou vlastně je, že se do domácího barvení na blond někdo sám pustí. Odbarvování a zesvětlování vlasů je velice složitý a riskantní proces, a to nejen vzhledem ke zdraví vlasu, ale i ke zdraví pokožky. Zesvětlování je určitě vždy nejlepší svěřit odborníkovi, který podle diagnostiky vlasu pozná, co je možné si ke konkrétnímu vlasu dovolit a co ne,“ radí kadeřnice Karolína Mag Machovičová.

Zdroj: Youtube

Jenže ono se občas stane, že se vysněná blond barva nepovede ani v salonu. Čím to je? „Například tím, že kadeřník podcení kvalitu vlasů, zvolí špatnou techniku nebo úplně nevhodné odstíny,“ říká Karolína s tím, že například celoplošné zesvětlení je jedna z časově nejnáročnějších disciplín a může trvat čtyři, ale i dvanáct hodin.

„Záleží totiž na podkladu a výsledném efektu, kterého chce klient docílit. Pokud si přeje například zakomponovat svou barvu do výsledné blond, doporučuji techniky jako balayage či foilayage a ty trvají asi 3–8 hodin, ale jen pokud jde o vlasy přírodní, tedy nebarvené. Pokud jsou barvené, může to trvat i několik sezení a je třeba, aby mu předcházelo čištění předchozího umělého pigmentu, ideálně pomocí služby Malibu C.“ 

Kvalitní péče se vyplatí

A čím je specifická péče o odbarvené blond vlasy? „Při zesvětlování vlasů ubývá společně s pigmentem také hydratace a protein. U každého je individuální, v jaké míře se to stane, jak moc invazivní metodou se barvilo a jak moc světlého výsledku chceme dosáhnout. Obecně se ale dá říct, že základem po zesvětlení je potřeba doplnit do vlasů hlavně protein a hydrataci. Šampon řeší primárně stav pokožky, pak až vlasy. Kondicionér řeší stav vlasů.

Dále je třeba si pořídit kromě šamponu a kondicionéru také hloubkovou péči nebo masku, bezoplachovou péči a produkt, který nabízí ochranu před teplem.

Zajímá mě také, zda je něčím specifická i péče o přírodní blond vlasy. „Zde opět záleží, v jakém stavu jsou a v jakém poměru jim něco chybí či nechybí. Ideální je nechat to posoudit kadeřníka, který nejlépe pozná, jak na tom jste, co se týká proteinu a hydratace.“ 

Žhavé trendy současnosti

A protože odstínů blond je spousta, ptám se, co se nyní nejvíc nosí. „V posledních několika letech je trendem hlavně praktičnost. Klienti čím dál méně chtějí řešit zakrývání odrostů. Nejvíce oblíbené jsou proto teď balayage, ale i kontrastnější foilayage a airtouch, tedy techniky, u kterých je přirozeně zakomponována přírodní barva klientky,“ vysvětluje odbornice s tím, že jde o techniky podobné melírování, ovšem s maximálně přirozeným efektem v různé intenzitě zesvětlení. Sama jsem přírodní hnědovláska, a tak chci dále vědět, zda je přechod na blond pro některé brunetky zcela nevhodný. 

„Snad jen pro ty, které nechtějí do následné péče investovat čas a peníze. A pak také v případě, když vlasy nejsou v dobré kondici,“ upřesňuje Karolína Mag Machovičová. Podle ní obecně roste zájem o větší zesvětlovací změny, protože poslední roky máme díky šetrným technikám, metodám a stále lepším pečujícím produktům možnosti ponechat vlasy v ještě lepší kondici i přes výrazné zesvětlení, než tomu bylo dříve. 

Boj se žloutnutím

Některé ženy mají obavy, aby se jejich vysněný blond odstín časem nezbarvil do nežádoucích žlutých tónů. „Žlutá je dobrá a vyhnout se jí nedá, vlas ji přirozeně obsahuje a při zesvětlení na blond je to cílová hloubka tónu. Je třeba ho neutralizovat přelivem. Vždy se ale podklad projeví při vymývání. Pokud chceme, aby finální barva byla co nejdéle v chladnější blond, je lepší to přelivem ze začátku trošku ‚přehnat‘ a vytvořit výsledný odstín o něco studenější či fialkovější.

Prvních pár mytí tento intenzivní tón zeslábne a o to déle pak vydrží vlasy bez žloutnutí,“ říká odbornice s tím, že doma pak můžete udržovat chladnější tóny pomocí produktů na domácí tónování (šampony, kondicionéry a masky). „Ne všechny se ale vymývají do hezkého odstínu. Je potřeba si takový produkt nechat doporučit kadeřníkem. A mýt vlasy vlažnější vodou také zpomaluje proces vymývání toneru a barvy, uzavírá expertka.“

Zdroj: iGlanc.cz