Elektrizování vlasů má jednoduché fyzikální vysvětlení. Vlasové vlákno má totiž kladný náboj. Stejně tak čepice nebo částečky prachu všude kolem nás. A čím víc poškozené vlasy máte (roztřepené, suché, polámané), tím spíš na jejich šupinatém povrchu něco ulpí a vzniknou nové částice s pozitivním nábojem. Dva plusy se odpuzují, takže se vlasy začnou odtahovat a v místech střetu navíc dojde k elektrickému náboji. Elektrizování vlasů je také výsledkem nedostatku vlhkosti ve vzduchu, což je při nižších teplotách běžné a nesvědčí jim ani přechody z tepla do zimy.

Už je tedy jasné, proč máme s nabitými vlasy problém hlavně v chladných měsících. Ačkoli to je nepříjemný fenomén, existují způsoby jak to zvrátit a vlasy zkrotit.

Hydratace je klíč

Jedním z nejúčinnějších řešení je udržovat vlasy zdravé a dostatečně hydratované. Používejte hydratační šampon a kondicionér, zvažte i použití bezoplachového kondicionéru nebo oleje na konečky vlasů, což vlasy i vyživí. Pokud jsou vlasy natolik poškozené, že nic z toho nezabírá, zkuste pečující sérum, půjde více do hloubky a zadrží tolik potřebnou vlhkost. Existují i řady produktů speciálně navržené pro boj se statickou elektřinou. Nezapomínejte ani na sílu vnitřní hydratace a pijte dostatek tekutin.

Přátelské tkaniny

Zmírnit problém s elektrizující hřívou pomůže i vhodné oblečení. Určitě jste si všimla, že syntetická vlákna váš problém ještě zhorší. Vezměte si třeba hojně používaný akryl, který je levnou náhražkou vlny a v běžných módních řetězcích se z něj vyrábí svetry, čepice, šály a další. Akryl však vysoce elektrizuje, takže se potom nesmíte divit, že máte z vlasů celou zimu svatozář.

Mnohem lépe uděláte, když investujete do přírodních materiálů. Úžasné vlastnosti má merino vlna, nekouše, hřeje, a protože je to přírodní vlákno s vysokou hladinou keratinu, pomáhá udržovat vlhkost vlasů. Stejně tak nylon a polyester vyměňte raději za bavlnu a hedvábí.

Přírodní kartáče a hřebeny

Čím si vlasy češete? Výběr kartáče je rovněž zásadní. Existují materiály, které statickou elektřinu eliminují, jsou to například dřevo a kartáče z přírodních (kančích) štětin. Zmírnit náboj ve vlasech můžete i tím, že vlasy před učesáním mírně navlhčíte, což ale pro některé z nás znamená rozloučit se s pracně vyžehlenými vlasy, anebo můžete před česáním do hřebenu cáknout trochu laku na vlasy. Je to lepší cesta, než si zlakovat celou hlavu napřímo.

Ionizační nástroje

Důležitý je i způsob vysoušení vlasů. Ideální jsou fény s ionizátorem. Nejenže vlasy vysuší rychleji a šetrněji, takže je tolik nezatěžují, ale také neutralizují elektrický náboj. Jestli chcete mít sadu kompletní, pořídit můžete i žehličku nebo kulmu s ionizační funkcí, ale ani tak nezapomínejte na termoochranu a moc to s těmi přístroji nepřehánějte.

Pořiďte si zvlhčovač

Vlhčí vzduch v místnosti pomůže nejen vaší pokožce, ale i vlasům a zároveň snižuje elektrizování vlasů kvůli tomu, co už jsme si řekli na začátku. Je to také skvělý způsob, jak v zimních měsících udržet v kondici dýchací cesty.

Zdroj: iGlanc.cz, Vlasy, Allegro, Nicelis

Související články